Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur

Petrolul Petrolul
Viktoria Plzen Viktoria Plzen
    Fluier final, petrolul ratează la mustață o victorie importantă!
  • 90+1 | Goluri
    GOOOOL PLZEN, 1-1!, La aproape 40 de ani, veteranul Horvath centrează perfect pentru nou-intratul Kolar, iar acest înscrie cu pieptul din cinci metri!
  • 90 | Ocazii
    OCAZIE MARE PLZEN! Bakos reia milimetric pe lângă poartă!
  • 88 | Schimbări
    Ultima schimbare și la Petrolul, Nkoyi îl înlocuiește pe Tamuz
  • 86 | Schimbări
    Ultima schimbare la Viktoria Plzen: a ieșit Horava și a intrat Kolar
  • 85 | Faze meciPetrolul
    Fanchone are o intervenție excelentă în careul mic și acordă corner de lângă Bakos
  • 82 | Schimbări
    Iese Pilar și intră Kovarik
  • 81 | OcaziiPetrolul
    OCAZIE MARE PLZEN! Pilar preia în marginea careului după o schemă, dar apoi trimite violent pe lângă poartă!
  • 80 | Cartonaşe Galbene
    Priso primește galben după un fault la marginea careului
  • 75 | Goluri
    GOOOOOL PETROLUL, 1-0! Adrian Mutu înscrie printr-un șut la colțul lung!
  • 74 | Schimbări

Hrosovksy l-a înlocuit pe Petrzela

• 72 | Schimbări
    Nepomuceno i-a lăsat locul lui Priso
  • 71 | OcaziiPetrolul
    OCAZIE MARE PLZEN! Pecanha scoate extraordinar o minge grea trimisă din lovitură liberă de Petrzela, de la 23 de metri!
  • 67 | OcaziiPetrolul
    Hoban trimite în blocaj din interiorul careului după o fază prelungită de atac a Petrolului
  • 53 | OcaziiPetrolul
    Bakos reia pe lângă poartă centrarea lui Horvath, la o fază suspectă și de henț în careu
  • 44 | OcaziiPetrolul
    OCAZIE MARE PETROLUL! Tamuz trimite pe colțul lung din afara careului lateral dreapta, portarul cehilor blochează cu greu și reține în doi timpi
  • 39 | Cartonaşe Galbene
    Hubnik este avertizat după o intervenție asupra lui Albin
  • 38 | OcaziiPetrolul
    OCAZIE MARE PLZEN! Pecanha are o nouă intervenție excelentă la șutul veteranului Horvath din marginea careului de 16 metri! Cea mai mare ocazie de până acum!
  • 36 | OcaziiPetrolul
    Șutul lui Alcenat cu pământul se duce direct în brațele goalkeper-ului oaspeților
  • 33 | OcaziiPetrolul
    OCAZIE MARE PLZEN! Vanek reia de la opt metri cu capul, din fericire mingea se duce peste poarta lui Pecanha!
  • 32 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Albin după un fault
  • 31 | Faze meci
    Fanchone respinge în aut lateral o centrare a cehilor în centrul careului
  • 27 | Faze meci
    Pecanha reține spectaculos un șut care nu ar fi prins poarta prahovenilor, dar în urma căruia s-ar fi acordat corner
  • 25 | OcaziiPetrolul
    OCAZIE MARE PLZEN! Horvath șutează de la 16 metri, Pecanha are o intervenție de zile mari și scoate în corner, însă arbitrul nu vede și jocul se reia prin aut de poartă
  • 17 | OcaziiPetrolul
    Șutul bun al lui Nepomuceno din afara careului se duce peste transversală
  • 16 | OcaziiPetrolul
    Teixeira îl deschide excelent în adâncime pe Tamuz, dar Kozacik este din nou atent, iese și respinge cu piciorul în afara terenului
  • 15 | OcaziiPetrolul
    OCAZIE MARE PETROLUL! Albin a scăpat singur pe partea stângă, dar și-a prelungit prea mult mingea și Kozacil a reușit să-l blocheze!
  • 13 | OcaziiPetrolul
    OCAZIE MARE PLZEN! Bakos reia din cădere printr-o lovitură de cap din cinci metri după o centrare din dreapta, însă mingea lovește pământul și se duce afară! Petrolul a avut noroc!
  • 10 | Faze meciPetrolul
    Nepomuceno este deschis în adâncime, dar Kozacik ajunge primul la minge și respinge prin alunecare din marginea careului
  • 9 | Faze meciPetrolul
    Încă un șut destul de periculos pentru oaspeți
  • 5 | OcaziiPetrolul
    Cehii trimit pe lângă poartă prin Pilar, de la 16 metri
  • 2 | Faze meciPetrolul
    Oaspeții au primul corner al meciului, trimit în careu după o pasă în spate, dar Pecanha reține cu multă siguranță centrarea!
Dușan Uhrin Jr.Viktoria Plzen

VIDEO Petrolul - Plzen 1-1. Mutu și-a făcut datoria, dar ploieștenii au ratat victoria primind gol în prelungiri

Petrolul a terminat doar la egalitate, scor 1-1 (0-0), prima manșă din turul trei preliminar din Europa League, contra cehilor de la Viktoria Plzen.

Formația antrenată de Răzvan Lucescu a fost însă extrem de aproape de o victorie care i-ar fi dat prima șansă la calificarea în play-off, după ce Adrian Mutu, lăsat inițial pe bancă de tehnician, a marcat un gol superb în minutul 75. Din păcate, defensiva "lupilor" a cedat în chiar primul minut de prelungiri, când Kolar a scăpat din marca și a înscris cu pieptul pe lângă Pecanha, ultimul de altfel cel mai bun al Petrolului în meciul de joi seară.

Per total, a fost un meci cu ritm și cu angajament, cu faze care s-au succedat rapid la fiecare poartă și cu ratări mari de ambele părți. Cehii s-au dovedit o echipă mult mai solidă decât s-ar fi așteptat majoritatea suporterilor Petrolului, iar asta s-a vazut mai ales pe parcursul primei reprize, când oaspeții au irosit cele mai multe faze periculoase pe care le-au avut la Ploiești.

Prima a venit în minutul 13, când vârful Bakos a reluat alături, cu capul, în urma centrării lui Petrzela. Puțin mai târziu, Petrolul a avut la rândul său o şansă mare de a deschide scorul, dar Albin a fost blocat de portar (15). Nepomuceno a prins un şut bun, dar mingea s-a dus peste poartă.
Vicecampioana Cehiei a avut apoi momente mai bune de joc, dar Pecanha a fost de fiecare dată la post. Portarul brazilian a respins în corner lovitura liberă executată de veteranul Horvath (25), a reţinut în doi timpi şutul lui Pilar (27) şi a apărat şutul aceluiaşi Horvath (38). Vanek a trimis peste peste poartă cu capul în minutul 34, după un corner, iar Gerson l-a blocat in extremis pe același mijlocaş ceh (40), după o gafă a lui Geraldo.
Finalul primei reprize a aparţinut petroliştilor, dar portarul Kozacik a respins şutul lui Tamuz (45), iar Nepomuceno a fost blocat în ultimul moment (45).

În partea secundă, Petrolul a controlat jocul, a avut câteva acţiuni cu potenţial, însă de fiecare dată a lipsit ultima pasă ori luciditatea la finalizare. În minutul 67, Hoban a avut o ocazie bună, dar minga a fost blocată de Prochazka. La poarta cealaltă, Pecanha s-a remarcat în minutul 71, când a respins lovitura liberă executată de Bakos de la 23 de metri.

Petrolul a reuşit să deschidă scorul în minutul 75, prin Adrian Mutu, care, după mai multe faze nereuşite, a avut o sclipire de geniu şi l-a învins pe Kozacik cu un şut cu piciorul stâng de la 20 de metri, la colţul lung.

Pilar a tras însă un semnal de alarmă în minutul 81, dar şutul său din careu s-a dus puţin pe lângă poartă. Viktoria a irosit încă o ocazie mare în minutul 90, când Bakos a trimis cu capul, iar balonul a trecut prin faţa porţii. În cele din urmă, oaspeţii au restabilit egalitatea, prin nou-intratul Kolar, care a reluat cu capul, de lângă Gerson, la centrarea lui Horvath (90+1).

Partida retur este programată pe 7 august, la ora 21:00, fiind transmisă ÎN DIRECT pe Digi Sport 1. Fazele video vor fi disponibile în timp real pe www.digisport.ro și m.digisport.ro.

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...