FOTBAL:FARUL CONSTANTA-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (19.04.2024)
Live Video&Text Farul - CFR Cluj 5-1, ACUM, Digi Sport 1. Spectacol la Ovidiu! Elevii lui Gică Hagi se întrec în execuții

Astra Giurgiu Astra Giurgiu
    Celtic - Astra 2-1. Giurgiuvenii rămân fără niciun punct în grupele UEFA Europa League
  • 90 | Faze meci
    Meciul este prelungit cu 3 minute
  • 90 | OcaziiCeltic Glasgow
    OCAZIE CELTIC! Lung respinge de lângă bară un șut-centrare trimis prin surprindere de Wakaso, iar apoi Oros salvează excelent de lângă Scepovic și evită golul
  • 88 | Schimbări
    Schimbare Astra: Iese Laban, intră Florescu
  • 87 | Schimbări
    Schimbare Astra: Iese Amorim, intră Rus
  • 81 | Goluri
    GOL ASTRA! Echipa lui Protasov revine în meci. Amorim centrează pe jos de pe partea stângă și Enache reușește să înscrie cu multă șansă, de lângă Izaguirre
  • 79 | Goluri
    GOL CELTIC! Lung gafează la un șut-centrare trimis de Tonev, iar Johansen marchează cu o execuție violentă din careu
  • 78 | Schimbări
    Schimbare Astra: Iese Seto, intră Fatai
  • 77 | Schimbări
    Schimbare Celtic: Iese Stokes, intră Kayal
  • 73 | Goluri
    GOL CELTIC! Stokes bate o lovitură liberă, Pliatsikas îl scapă din marcaj pe Scepovic, iar acesta deschide scorul printr-o lovitură de cap, care lovește și bara transversală înainte să intre în poartă
  • 72 | Cartonaşe Galbene
    Oros este avertizat pentru un fault la Wakaso
  • 70 | Cartonaşe Galbene
    Tonev primește cartonaș galben pentru un fault la Morais
  • 68 | OcaziiCeltic Glasgow
    OCAZIE ASTRA! Budescu trimite un șut-centrare periculos, Gordon respinge cu emoții în față, dar Enache nu reușește să reia spre poartă din fața porții
  • 67 | OcaziiCeltic Glasgow
    OCAZIE ASTRA! Fază rapidă de atac a lui Pliatsikas, Wakaso nu reușește să-l oprească, iar fundașul echipei din Giurgiu trage periculos, dar în plasa laterală
  • 66 | Schimbări
    Schimbare Celtic: Iese Mulgrew, intră Wakaso
  • 65 | OcaziiCeltic Glasgow
    OCAZIE ASTRA! Laban trimite înalt în careu, Gordon nu iese pe centrare și Oros, scăpat din marcaj, reia printr-o lovitură de cap, însă peste poarta gazdelor
  • 60 | OcaziiCeltic Glasgow
    OCAZIE CELTIC! Proaspăt intrat pe teren, Tonev trage puternic de la 18 metri, puțin pe lângă poarta lui Lung
  • 59 | OcaziiCeltic Glasgow
    Budescu încearcă o execuție pretențioasă din afara careului, dar lobul său se duce peste poarta scoțienilor
  • 57 | Schimbări
    Schimbare Celtic: Iese McGregor, intră Tonev
  • 53 | OcaziiCeltic Glasgow
    OCAZIE CELTIC! Lustig centrează de această dată, de pe partea dreaptă, iar același Scepovic apare la finalizare, însă lovitura de cap a sârbului nu prinde cadrul porții
  • 52 | OcaziiCeltic Glasgow
    OCAZIE MARE CELTIC! Izaguirre centrează din banda stângă, Scepovic rămâne liber în careu, însă lovește greșit mingea cu capul și nu reușește să marcheze, dintr-o poziție excelentă
  • 50 | Faze meciCeltic Glasgow
    Pliatsikas întoarce un balon pentru Seto, însă mijlocașul Astrei se precipită la finalizare și Gordon reușește în cele din urmă să rețină
    Începe repriza secundă
    Finalul primei reprize. Celtic nu a tras niciun șut pe spațiul porții Astrei, iar ocaziile mari au aparținut echipei lui Protasov
  • 43 | OcaziiCeltic Glasgow
    OCAZIE CELTIC! Scoțienii sunt din nou periculoși. Scepovic întoarce pentru Stokes, însă atacantul gazdelor nu lovește balonul foarte bine și Oros respinge excelent, de lângă portarul Silviu Lung
  • 39 | OcaziiCeltic Glasgow
    OCAZIE CELTIC! Lustig centrează de pe partea dreaptă, iar Scepovic, dintr-o poziție dificilă, reia cu capul peste poarta Astrei
  • 30 | OcaziiCeltic Glasgow
    OCAZIE ASTRA! Mulgrew greșește un balon simplu, Enache încearcă să profite de pasa eronată și trage cu dreptul de la marginea careului, puțin pe lângă poartă
  • 29 | OcaziiCeltic Glasgow
    OCAZIE CELTIC! Lustig centrează din banda dreaptă și Pliatsikas este aproape să-și introducă mingea în proprie poartă, balonul trecând din fericire peste poartă
  • 23 | OcaziiCeltic Glasgow
    OCAZIE ASTRA! O nouă acțiune excelentă a echipei noastre, Budescu îi pasează frumos lui Seto, care încearcă să înscrie cu o execuție la colțul lung, însă balonul trece puțin pe lângă poartă
  • 22 | OcaziiCeltic Glasgow
    OCAZIE ASTRA! Fază rapidă de atac a oaspeților, Budescu ajunge în careu și trage periculos, însă Gordon reușește să respingă cu piciorul
  • 18 | Faze meciCeltic Glasgow
    Scoțienii au avut până acum 4 cornere, dar nu pot să surprindă apărarea organizată a Astrei, mizând în general pe mingi lungi, aruncate de cele mai multe ori la întâmplare
  • 10 | Faze meciCeltic Glasgow
    Celtic domină jocul din Scoția, are o posesie mult mai bună, în timp ce Astra încearcă să surprindă pe contraatac
  • 8 | Cartonaşe Galbene
    Yahaya este avertizat pentru o intrare întârziată la Lustig
  • 5 | Faze meciCeltic Glasgow
    Corner al lui Celtic bătut de Stokes, Mulgrew vine fără marcaj în careu, dar lovitura sa de cap trece mult peste poartă
  • 2 | Faze meciCeltic Glasgow
    Mulgrew are o intervenție dură asupra lui Budescu, la o fază promițătoare de atac a giurgiuvenilor, însă scoțianul scapă de un cartonaș galben
    Începe meciul. Deși plouă torențial în Scoția, atmosfera este superbă la Glasgow, iar în tribune sunt în jur de 25.000 de oameni

VIDEO Celtic - Astra 2-1. Niciun punct în grupele UEL

ÎN DIRECT la Digi Sport 1, Astra a jucat fără trac la Glasgow în faţa lui Celtic, dar echipa lui Oleg Protasov nu a reușit să obțină nici măcar un punct, în fața unui adversar destul de limitat, care a abuzat de mingi lungi și de un joc în forță.

După o perioadă în care a fost dominată doar teritorial, Astra a ameninţat poarta scoţienilor prin Budescu, dar Gordon a fost la datorie. La faza următoare, acelaşi Budescu l-a pus în valoare pe Seto, însă japonezul a ratat din poziţie ideală (23).

Gazdele puteau primi un cadou nesperat din partea lui Pliatsikas, care a fost aproape de un autogol în minutul 29. În repriza secundă, Scepovic nu şi-a calibrat execuţia, iar tabela a ramas nemodificată (52). Imediat sârbul şi-a trecut în cont o nouă ratare (53), într-o repriză pe care Celtic a început-o foarte bine.

Astra a ieşit din corzi în minutul 67, dar Pliatsikas a tras în plasa laterală. Cu un sfert de oră înainte de final, Celtic a deschis scorul prin sârbul Scepovic, după ce mingea trimisă de el a atins şi bara (73).

Scoțienii au profitat de momentul bun și s-au distanțat apoi decisiv pe tabela de marcaj. Scorul a devenit 2-0 după execuţia în forţă a lui Johansen (79), dar peste doar 2 minute Astra a reintrat în joc, după o centrare a lui Amorim, de care a profitat Enache. (81)

Pe final, giurgiuvenii nu au mai avut energie să forţeze victoria, iar Celtic - Astra s-a terminat 2-1. Aproape eliminată din UEFA Europa League, echipa din Giurgiu așteaptă acum revanșa împotriva campioanei Scoției.

În celălalt meci al grupei D, Salzburg a obținut a doua victorie consecutivă în grupele UEFA Europa League, după 4-2 pe teren propriu cu Dinamo Zagreb.

Video Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4...

Exclusiv Florin Prunea a văzut imaginile cu...