1 - 4
Petrolul Ploiești logo Petrolul Ploiești
Joi, 7 august 2014, ora 21:00
90+3 |
FINAL DE MECI! PETROLUL SE CALIFICĂ ÎN PLAY-OFF-UL EUROPA LEAGUE LA CAPĂTUL UNEI VICTORII SUPERBE, CU 4-1 PE TERENUL VIKTORIEI PLZEN
90 |
Partida va fi prelungită cu 3 minute
87 |
Hoban a tras din lovitură liberă de la 25 de metri, dar mingea a fost prinsă de Kozacik
69 |
GOOOOOOL PETROLUL! Toto Tamuz înscrie frumos, cu un șut puternic din interiorul careului, de la 14 metri, mingea nu mai poate fi respinsă de portarul advers
66 |
Hubnik vede un avertisment
64 |
Schimbare Petrolul: Mustivar îi ia locul lui Nepomuceno
63 |
Alcenat a tras din marginea careului, la colțul lung, iar Kozacik a respins în lateral
55 |
Pecanha mai scoate o minge foarte grea, de sub bară, la șutul deviat al lui Kolar
43 |
GOOOOOOL PETROLUL! GOOOOL DE LUCAS! Adi Mutu a centrat perfect cu exteriorul pentru De Lucas, iar spaniolul a înscris printr-o lovitură de cap de la limita careului mic
41 |
GOL PLZEN! Pilar a redus imediat din diferență printr-un șut frumos, pe jos, la colțul lung, de la 14 metri
39 |
GOOOOOL PETROLUL! GOOOOL ADI MUTU! Ce gol marchează "Briliantul"! Șut superb sub bară de la peste 25 de metri din partea decarului
31 |
Pilar a pătruns foarte bine în careu, a șutat spre poarta petrolistă, dar Geraldo l-a incomodat și mingea a ieșit în afara terenului
20 |
GOOOOOL PETROLUL! GOOOOL TEIXEIRA! Brazilianul a reluat pe jos, de la limita careului mic, după centrarea excelentă a lui De Lucas
17 |
Reznik primește cartonașul galben pentru o intervenție asupra lui Teixeira
15 |
Horvath a executat periculos un corner, direct pe poartă, dar Pecanha este din nou la post și respinge de sub bară
12 |
Bakos a scăpat singur cu Pecanha, dar portarul Petrolului a intervenit salvator
10 |
Primele 10 minute au trecut fără faze periculoase de poartă. Fiecare echipă, prin Petrzela, respectiv Teixeira, au avut o încercare la poarta adversă, dar mingea nu a prins cadrul porții.

Video rezumat: Viktoria Plzen - Petrolul Ploiești

VIDEO Plzen - Petrolul 1-4. Cu Mutu strălucitor, "lupii" ajung din nou în play-off-ul UEL!

Petrolul a făcut un meci extraordinar în deplasare, pe terenul Viktoriei Plzen, și s-a calificat în barajul UEFA Europa League. La fel ca în sezonul trecut, ploieștenii au acces în play-off după un egal acasă şi o victorie în deplasare.

Partida de la Plzen a pornit de la 1-1, scorul din tur de la Ploieşti. Teixeira a lovit primul din centrarea lui Pablo De Lucas, în minutul 20, printr-un șut pe jos, la colțul scurt. Adi Mutu a dublat avantajul peste alte 20 de minute: a marcat superb, printr-un trasor de la peste 25 de metri, sub transversală.

La faza imediat următoare, Plzen a dat senzaţia că poate reveni în joc, dar reuşita lui Pilar n-a contat decât trei minute - chiar înainte de pauză, Pablo de Lucas a făcut 3-1, nemarcat în careu. Spaniolul a înscris printr-o lovitură de cap, din centrarea foarte bună a lui Mutu.

Toto Tamuz a închis tabela la 4-1 în repriza a doua şi, cu scorul general de 5-2, Petrolul s-a calificat pentru a doua oară consecutiv în play-off-ul Europa League. Sezonul trecut, Swansea a eliminat din competiție formația lui Cosmin Contra.

Formația lui Răzvan Lucescu îşi va afla următorul adversar la tragerea la sorţi transmisă ÎN DIRECT pe Digi Sport 1, vineri, de la ora 14:00, în cadrul emisiunii "Fotbal Club".