După ce a câştigat Campionatul European U21, după un 4-2 cu Italia, Spania este favorită şi la câştigarea Mondialelor U20 din Turcia, competiţie care a debutat vineri, 21 iunie.

Naţionala Spaniei, cu Gerard Deulofeu (Barcelona) şi Jese (Real Madrid) vârfuri de lance, este favorita turneului final din Turcia, urmată de Columbia, echipă care a câştigat competiţia continentală din America de Sud la începutul anului. 

Ibericii și-au confirmat statutul în primul meci din cadrul competiției, în special grație prestației de zile mari a celor două vedete de la Barcelona și Real. Nu s-a pus problema învingătoarei în fața SUA (4-1), ci doar diferența de scor, iar Spania a lăsat impresia că mai putea înscrie de câteva ori dacă ar fi apăsat pedala de accelerație.

În celălalt meci al grupei, Franța, care are parte de o generație de excepție, a reușit să învingă fără probleme Ghana, într-un meci în care au punctat pentru "cocoși" jucători din Primera Division și Ligue 1. 

Grupa B pare să fie o afacere rezolvată a Portugaliei, care a avut însă emoții în fața Nigeriei. Deși a condus cu 2-0, naționala lusitană a fost egalată după "dubla" promițătorului Abdul Jeleel Ajagun (FC Dolphins), dar reușita decisivă a lui Bruma (Sporting) a stabilit scorul final, 3-2. Coreea de Sud a învins și ea, scor 2-1, reprezentativa Cubei, considerată cea mai slabă echipă din grupă. 

Campionatul mondial din Turcia este primul turneu final de acest fel - la orice categorie de vârstă - de la care lipsesc atât Brazilia, cât şi Argentina. 24 de echipe au luat startul la întrecere. 

Primele meciuri ale competiţiei - grupele A şi B:

A - Franţa-Ghana 3-1 (Kondogbia 65, Sanogo 68, Bahebeck 79 / Assifuah 85)

A - S.U.A.-Spania 1-4 (Gil 77 / Jese 5 și 44, Deulofeu 42 și 66)

B - Cuba-Coreea de Sud 1-2 (Reyes 7 / Kwon 51 - pen., Ryu 83)

B - Nigeria-Portugalia 2-3 (Ajagun 57 și 67 / Bruma 30 și 69, Aladje 34)


Cele şase grupe de la Mondialul U20:

Grupa A: Franţa, Spania, S.U.A., Ghana

Grupa B: Cuba, Portugalia, Nigeria, Coreea de Sud

Grupa C: Columbia, Turcia, Salvador, Australia

Grupa D: Mexic, Paraguay, Grecia, Mali

Grupa E: Chile, Anglia, Irak, Egipt

Grupa F: Noua Zeelandă, Uruguay, Uzbekistan, Croaţia