• La liga, etapa 13: Real Madrid - Malaga (sâmbătă, Digi Sport 2, ora 17:15) şi Valencia - Barcelona (duminică, Digi Sport 2, ora 21:45)
  • Fotbal, Liga 1, etapa a 19-a: Botoşani - Craiova (vineri, 20:45, Digi Sport 1) şi Astra - FCSB (duminică, 20:45, Digi Sport 1)

Youssoufa Moukoko, fotbalistul în vârstă de numai 12 ani al Borussiei Dortmund, a marcat cele două goluri ale naţionalei U16 a Germaniei în victoria de miercuri împotriva Austriei, scor 2-1, informează AFP.

Cel mai bun marcator în acest moment în campionatul U17 al Germaniei, cu 13 goluri în cinci meciuri, germano-camerunezul născut în Yaounde a înscris de două ori în prima repriză, în minutele 12 şi 24.

A fost a doua selecţie a lui Moukoko la reprezentativa U16, pentru care a debutat luni, tot contra Austriei, când a intrat pe teren în minutul 75 şi a reuşit de asemenea să marcheze.

Naţionala U16 a Germaniei este alcătuită din jucători născuţi în anul 2002, cu excepţia lui Moukoko, născut în noiembrie 2004.

Au existat şi îndoieli în legătură cu vârsta adevărată a tânărului fotbalist, însă Federaţia germană a confirmat data sa de naştere, validată de un document emis de consulatul Germaniei la Yaounde în 2004.