Sepsi - CFR Cluj, LIVE VIDEO, de la 20:30 pe Digi Sport 1. Cu o victorie, ardelenii urcă pe locul 2
jose-mourinho
Campionatul din Europa în care Jose Mourinho nu exclude să se întoarcă
hagi
L-a auzit pe Gică Hagi în direct și a răbufnit: ”Frustrare!”

FC Porto FC Porto
    Fluier final. Benfica - FC Porto 0-0. Final tensionat la Lisabona, acolo unde cei doi antrenori sunt aproape de bătaie, dar sunt despărțiți de oamenii din jur
  • 90+2 | Schimbări
    Schimbare la Benfica: iese Jonas și intră Ola John
  • 90 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Maicon
  • 86 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Julio Cesar care a întârziat să repună mingea în joc la o lovitură liberă din jumătatea Benficăi
  • 84 | OcaziiBenfica
    Ratare mare pentru Benfica! Fejsa a șutat peste poartă din centrul careului, dintr-o poziție ideală, după o lovitură liberă de pe dreapta
  • 81 | Schimbări
    Schimbare la Benfica: iese Pizzi și intră Almeida
  • 77 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Fejsa
  • 73 | Faze meci
    63.534 este numărul oficial de spectatori pe stadionul Da Luz, la derby-ul dintre Benfica și Porto
  • 60 | OcaziiBenfica
    Ocazie pentru Benfica! Pizzi a șutat frumos, de la distanță, dar Helton reușește să rețină
  • 58 | Faze meciBenfica
    Jackson Martinez trimite și el o lovitură de cap la capătul unei centrări din corner, dar mingea trece peste poartă
  • 55 | Schimbări
    Schimbare la Porto: iese Brahimi și intră Quaresma
  • 55 | OcaziiBenfica
    Ocazie pentru Benfica! Talisca reia cu capul o centrare venită dintr-o lovitură liberă de la distanță, dar mingea trece cu puțin alături de poartă
  • 54 | Faze meciBenfica
    Șut puternic trimis de Pizzi de la peste 20 de metri, dar un apărător al lui Porto plonjează în calea mingii și blochează
  • 50 | Faze meciBenfica
    Șut pe jos trimis de Talisca din afara careului, cu stângul, dar pe direcția portarului Helton, care prinde cu siguranță
  • 49 | Faze meciBenfica
    Mingea trimisă de Herrera cu latul, din afara careului, prinde spațiul porții apărate de Julio Cesar, dar nu îi pune probleme goalkeeper-ului gazdelor
  • 47 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Danilo, după o intrare întârziată
    Schimbare la Porto: iese Ruben Neves și intră Herrera
    Începutul reprizei secunde
  • 45+2 | Final repriza 1
    Pauză la Lisabona, acolo unde Benfica și FC Porto se află la egalitate, scor 0-0
  • 44 | Faze meciBenfica
    FC Porto reușește să introducă mingea în poartă, prin Marcano, dar golul nu este validat, pentru o poziție de offside la Maicon, cel care i-a recentrat colegului său din centrul apărării "dragonilor"
  • 34 | OcaziiBenfica
    Ocazie imensă pentru Porto! Jackson Martinez a șutat peste poart, din centrul careului, după o minge înaltă pe care apărătorii Benficăi n-au putut să o respingă convingător
  • 33 | Faze meciBenfica
    Benfica are un prim corner în această seară, dar Jardel nu a reluat ideal cu capul și mingea a părăsit terenul
  • 31 | Faze meciBenfica
    Atac bun al lui FC Porto, dar Benfica recâștigă posesia după un fault comis de Jackson Martinez în marginea careului advers
  • 24 | Cartonaşe Galbene
    Gaitan încasează și el un cartonaș galben, după ce a simulat un fault la mijlocul terenului
  • 23 | Faze meciBenfica
    Danilo centrează frumos de pe dreapta, dar Luisao intervine și respinge cu capul din fața lui Jackson Martinez
  • 19 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Eliseu
  • 17 | Faze meci
    12 faulturi până în minutul 17. Se anunță un meci greu pentru
  • 12 | Faze meciBenfica
    Gaitan este lansat în careul lui Porto, dar lasă mingea să cadă și este depășit, iar portarul Helton prinde din fața sa
  • 9 | Faze meci
    Meci echilibrat la Lisabona, cu ambele echipe încercând să pregătească atacuri periculoase. Deocamdată, se joacă mai mult la mijlocul terenului și încercările de lansare către vreuna dintre cele două porți sunt blocate de apărări
  • 5 | Faze meciBenfica
    Șut de la distanță trimis de Ruben Neves dintr-o lovitură liberă, dar portarul Julio Cesar prinde mingea venită pe direcția lui
    Fluier de start al meciului dintre Benfica Lisabona și FC Porto, derby-ul fotbalului portughez, denumit "O Classico"
  • 0 | Faze meci
    Atmosferă impresionantă pe Da Luz, acolo unde fanii Benficăi au realizat o coregrafie de vis. Sunt circa 60.000 de spectatori în tribune, după primele informații
Julen LopeteguiFC Porto

VIDEO Benfica - FC Porto 0-0. Ce ratări în derby-ul lusitan! Titlul, aproape de Lisabona

Benfica Lisabona și FC Porto au remizat, scor 0-0, în cel de-al 232-lea "O Classico" - episodul cu numărul 162 în campionat - transmis ÎN DIRECT pe Digi Sport 2. Egalul prelungește lupta pentru titlu în Portugalia pentru ultimele 4 etape. Benfica rămâne lider, cu un avantaj de 3 puncte față de "dragonii" lui Julen Lopetegui.

Porto a avut prima șansă a partidei dupa 5 minute de joc - Ruben Neves a șutat puternic din lovitură liberă, dar Julio Cesar a prins cu siguranță. 7 minute mai târziu, Benfica s-a apropiat periculos pentru prima dată de poarta oaspeților, însă Gaitan a ratat preluarea într-un moment decisiv (12).

Porto și-a creat cea mai mare ocazie a primei parti cu 10 minute înainte de pauza - defensiva Benficăi a respins greșit la centrarea lui Danilo, iar Jackson Martinez a trimis mult peste dintr-o situație ideală (34).

Gazdele au revenit la poarta lui Porto în repriza secundă, când ritmul a fost mai alert, dar Talisca a trimis cu capul puțin pe lângă poarta lui Helton (55). Benfica și-a creat faze și pe final de meci - Fejsa (intrat în partea a doua) a trimis peste din interiorul careului (84), ratând golul care putea securiza titlul, trimițând-o pe Benfica la 6 puncte în fața lui Porto.

S-a terminat 0-0 pe Da Luz, în fața a 63.534 de spectatori, rezultat care l-a scos din sărite pe Julen Lopetegui, care a fost aproape de a se lua la bătaie cu Jorge Jesus, omologul său de la Benfica.