FOTBAL: DINAMO BUCURESTI - POLI IASI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (14.04.2024)
Exclusiv Care este starea lui Luca Mihai, la cinci zile de la accidentare. ”Șocant. Nu exagerez cu nimic”
Etapa 5 Superliga: Hermannstadt-Botosani

Dinamo Kiev Dinamo Kiev
Șahtior Donetk Șahtior Donetk
Start a doua repriza
  • 90+6 | Start a doua repriza
    Se termină partida! Șahtior Donețk câștigă Supercupa Ucrainei, grație a două goluri marcate în prelungiri!
  • 90+5 | Cartonaşe Roşii
    Rybalka primește al doilea cartonaș galben și este eliminat, astfel că Dinamo Kiev încheie partida în 9 oameni. Nimic nu se mai poate întâmpla!
  • 90+4 | Goluri
    GOOOOOOOL ȘAHTIOR! GOL BERNARD! Scăpată pe contraatac, echipa lui Il Luce dă lovitura de grație, după ce Bernard a îndeplinit o simplă formalitate, din fața porții
  • 90+2 | Goluri
    GOOOOOOOL ȘAHTIOR! GOL SRNA! Fundașul croat execută impecabil, îl trimite în colțul opus pe Dragovic, iar Șahtior se apropie de câștigarea trofeului. Mai sunt câteva minute
  • 90 | Cartonaşe Roşii
    Shovkovsky este eliminat, iar fundașul Dragovic intră între buturi, pentru că Dinamo Kiev nu mai are schimbări
  • 89 | Penalty-uriDinamo Kiev
    Penalty pentru echipa lui Mircea Lucescu! A obținut lovitura de la 11 metri Alex Teixeira, care a fost faultat de portarul Shovkovsky, după o degajare lungă a lui Kanibolotskiy, cel care a lansat atacul
  • 77 | OcaziiDinamo Kiev
    Bară din nou! Junior Moraes reia spectaculos din cădere, dar balonul întâlnește transversala!
  • 64 | Schimbări
    Iese Taison, intră Bernard. Jucătorul înlocuit nu pare deloc mulțumit cu decizia lui Mircea Lucescu
  • 63 | OcaziiDinamo Kiev
    Darijo Srna șutează din prima după o combinație cu un adversar, dar execuția lui s-a dus pe lângă
  • 56 | OcaziiDinamo Kiev
    Fred șutează puțin alături din marginea careului!
  • 55 | Cartonaşe Galbene
    Rybalka este și el avertizat, pentru un fault dur. Se înmulțesc cartonașele în acest meci derby
  • 54 | Cartonaşe Galbene
    Danilo Silva este avertizat
  • 52 | Cartonaşe Galbene
    Dragovic oprește un contraatac periculos cu prețul unui cartonaș galben
  • 51 | OcaziiDinamo Kiev
    Junior Moraes reia slab cu capul dintr-o poziție favorabilă, după ce goalkeeperul advers ieșire din cadrul porții
  • 49 | OcaziiDinamo Kiev
    Bară! Yarmolenko centrează, dar mingea este deviată și lovește bara porții adverse, înainte ca fundașii să degajeze
    A început repriza secundă. În cazul în care egalitatea se va păstra după 90 de minute, se vor executa penalty-uri
    S-a terminat prima repriză. Scorul este egal, 0-0
  • 42 | Faze meciDinamo Kiev
    Miguel Veloso execută puțin peste poartă o lovitură liberă din marginea careului
  • 35 | Faze meci
    Stepanenko s-a accidentat grav după o intrare cu talpa pe tibie a lui Junior Moraes! Brazilianul scapă fără cartonaș
  • 29 | OcaziiDinamo Kiev
    Alex Teixiera șutează, portarul advers respinge, iar Antunes acordă corner pentru mai multă siguranță
  • 27 | Cartonaşe Galbene
    Avertisment pentru Sydorchuk
  • 17 | OcaziiDinamo Kiev
    Ratare uriașă! Marlos se trezește cu mingea la picior în centrul careului, dar șutul său cu stângul s-a dus peste, deși poarta era goală și golul părea destul de simplu
  • 7 | OcaziiDinamo Kiev
    Ocazie bună pentru echipa lui Lucescu! Gladkyi lovește cu capul din apropierea porții, dar Shovkovsky respinge!
    A început partida. Stadionul este arhiplin!
Mircea LucescuȘahtior Donetk

VIDEO Dinamo Kiev - Șahtior 0-2. Goluri decisive în prelungiri! Srna și rezerva Bernard au rezolvat meciul

Mircea Lucescu rămâne stăpânul Supercupei Ucrainei pentru al patrulea an consecutiv! Șahtior Donețk a învins-o cu 2-0 pe Dinamo Kiev la Odessa și a răzbunat pierderea campionatului și a Cupei în sezonul trecut.

Trupa antrenorului român a avut o prima ocazie în minutul 6, când Shovkovsky a respins în bară lovitura de cap a lui Gladkyi. Replica lui Dinamo Kiev a venit abia spre finalul primei reprize: Miguel Veloso a șutat din lovitură liberă puțin peste poarta lui Kanibolotskiy.

Campioana Ucrainei a început mai bine partea secundă și a avut o bară prin Yarmolenko, a cărui centrare a fost deviată de un fundaș advers. Transversala a mai salvat-o o dată pe Șahtior, la voleul lui Junior Moraes, fostul golgheter al Gloriei Bistrita (76). Gruparea din Donețk a dat însă lovitura în prelungiri.

Alex Teixeira a fost faultat în careu de Shovkovsky, care a fost și eliminat. Intrat în poartă, fundașul Dragovic nu a avut nicio reacție la execuția lui Dario Srna. Șahtior și-a majorat avantajul peste două minute prin brazilianul Bernard, iar umilința celor din Kiev a fost desăvârșită și de eliminarea lui Rybalka.

După 2-0 cu Dinamo Kiev, Șahtiorul lui Mircea Lucescu a cucerit pentru a șaptea oară în istorie Supercupa Ucrainei.

Video Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4...

Exclusiv Florin Prunea a văzut imaginile cu...

Rodri a ”distrus-o” pe Real Madrid...

Video Corvinul Hunedoara - FC Voluntari 3-1...

FOTBAL: CS CORVINUL 1921 HUNEDOARA - FC VOLUNTARI, CUPA ROMANIEI BETANO - SEMIFINALA (17.04.2024)

• 18:15 LIVE Stirile Digi Sport
  • 18:30 Etapa 5 Superliga: Hermannstadt-Botosani
  • 19:30 LIVE Digi Sport Special
  • 20:30 Etapa 5 Superliga: Farul Constanta-CFR Cluj
  • 21:15 LIVE Digi Sport Special
  • 21:30 Etapa 5 Superliga: Farul Constanta-CFR Cluj
  • 22:30 LIVE Digi Sport Special
  • 23:45 LIVE Super Avancronica