• Liga 1: CFR - FCSB (joi, 21:00, Digi Sport 1) şi FCSB - Dinamo (duminică, 20:30, Digi Sport 1)
  • La Liga, Etapa a 6-a: Alaves - Real Madrid (sâmbătă, 17:15, Digi Sport 1) şi Girona - Barcelona (sâmbătă, 21:45, Digi Sport 2)

Celta Vigo a obţinut prima victorie din noua ediţie a Primera Division, 1-0 cu Alaves.

Pe Balaidos, trupa lui Juan Carlos Unzue a avut emoţii după un sfert de oră, dar Alvarez a reuşit să apere în faţa lui Bojan Krkic.

Portarul Celtei şi-a mai salvat o dată echipa în minutul 25, când a respins în corner şutul lui Torres.

Gazdele au marcat prin lovitura de cap a lui Gonzales, cu 10 minute înainte de pauză.

Celta şi-a menţinut avantajul până la final, iar Alaves are doar înfrângeri în cele trei etape disputate în acest sezon.

ECHIPELE

Celta: Sergio - Hugo Mallo, Fontas (Sergi Gomez 74), Cabral, Jony, Lobotka, Wass, Jozabed (Tucu 81), Iago Aspas, Sisto (Emre Mor 87), Maxi Gomez

Antrenor: J. C. Unzue

Alaves: Pacheco - Vigaray, Alexis, Ely, Pedraza, Dani Torres, Pina, Romero, Burgui (Ibai 71), Enzo (Munir 58), Bojan (Sobrino 78)

Antrenor: L. Zubeldia