VIDEO Espanyol – FC Barcelona 0-2. Campioana s-a calificat miercuri seara în sferturile de finală ale Cupei Spaniei în dauna rivalei locale, cu scorul general de 6-1. Partida retur n-a fost lipsită de momente tensionate, unul dintre ele fiind un dialog unic între cei doi căpitani. Până la urmă, Messi și Alvaro au sfârșit momentul cu zâmbetul pe buze.

În minutul 80 al disputei de pe Cornella el Prat, după mai multe faze în care Messi fusese atacat destul de dur de adversari, inclusiv de Alvaro Gomez, căpitanul lui Espanyol l-a contrat puternic pe adversarul său la marginea propriului careu, obstrucționându-l. Messi i-a reproșat acțiunea, iar camerele de luat vederi au surprins apoi un dialog de senzație.

Radio Catalunya a solicitat ajutorul unui expert în cititul pe buze și acesta a dezvăluit că Alvaro i-a spus căpitanului Barcelonei: “Eres muy bajito” (Ești foarte pitic). Messi nu s-a ferit să dea replica: “Y tu muy malo” (în castellană, malo poate însemna și slab și rău, ceea ce presupune că Messi a vrut să zică fie “Și tu ești foarte slab”, fie ”Și tu ești foarte rău”).

Conform Rac1, Alvaro Gonzalez a confirmat acest dialog, terminat însă cu zâmbete de ambele părți. "Amândoi am vrut să spunem lucruri care să ne rănească. El mi-a spus cât de slab sunt, eu cât e de pitic, amândoi aveam dreptate. Apoi am râs și am lăsat-o baltă.", a declarat fundașul lui Espanyol.