Fluier final. Atletico Madrid - Barcelona 1-2.
    Cartonaș galben pentru Juanfran.
  • 90 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben pentru Messi.
  • 90 | OcaziiAtletico Madrid
    Încă o ocazie pentru Atletico! Portarul Cillessen a respins cu greu o centrare înaltă de pe stânga, mingea a ajuns la Gameiro, al cărui voleu către colțul lung a trecut alături de poartă.
  • 88 | Faze meciAtletico Madrid
    Şut puternic trimis de Filipe Luis din afara careului, dar pe direcţia portarului Cillessen, care a respins în faţă și a reuşit să reţină, în cele din urmă.
  • 85 | OcaziiAtletico Madrid
    Ratare mare pentru Atletico! Torres a șutat cu puţin pe lângă poartă, după ce Gabi a recuperat o minge din piciorul lui Mascherano, care a fost neatent și a fost la un pas să își faulteze adversarul în momentul intercepției.
  • 85 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Gabi, care va fi suspendat în retur.
  • 82 | OcaziiAtletico Madrid
    Încă o șansă mare de gol pentru Atletico! Filipe Luis a centrat de pe stânga, iar Torres a deviat interesant, cu călcâiul, dar cu puțin pe lângă colțul lung al porții lui Cillessen.
  • 81 | OcaziiAtletico Madrid
    Ocazie pentru Atletico! Portarul Barcelonei s-a grăbit să repună mingea și a pasat greșit, iar Koke i-a pasat lui Griezmann, în careu. Francezul a centrat la colțul lung, de unde Gameiro a reluat din foarfecă, dar a trimis greșit.
  • 79 | Faze meciAtletico Madrid
    Neymar șutează pe lângă poartă dintr-o lovitură liberă dintr-o poziție asemănătoare cu cea din care Messi a lovit bara transversală.
  • 76 | Faze meciAtletico Madrid
    Șut total ratat al lui Neymar, care a trimis cu mult peste poartă din careu, dintr-o poziție foarte bună.
  • 75 | OcaziiAtletico Madrid
    Bară pentru Barcelona! Messi a șutat superb dintr-o lovitură liberă de la circa 25 de metri, dar portarul Moya a fost atent și a respins în bara transversală.
  • 74 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Griezmann, după un fault asupra lui Rafinha.
  • 70 | Schimbări
    Ultima schimbare la Atletico: iese Carrasco și intră Gameiro.
  • 67 | Faze meciAtletico Madrid
    Atletico menține presiunea și amenință în continuare poarta Barcelonei. Carrasco a reluat pe spate din careu, însă mingea a trecut cu puțin peste poartă.
  • 65 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Neymar, care va fi suspendat în retur.
  • 63 | OcaziiAtletico Madrid
    Ocazie imensă a lui Atletico! Filipe Luis a pătruns în careu pe stânga și a centrat pe jos pentru Griezmann, care a reluat din prima din doar 4 metri, dar portarul Cillessen a fost excelent plasat și a blocat șutul.
  • 59 | Goluri
    GOOOOL Atletico Madrid! Griezmann a redus din diferență cu o lovitură de cap din 6 metri, după o recentrare a lui Godin, găsit cu o minge lungă trimisă din lovitură liberă. Catalanii au reclamat un fault în atac, dar arbitrul a validat reușita francezului.
  • 59 | Schimbări
    Modificare și la Atletico: iese Saul Niguez și intră Gaitan.
  • 58 | Schimbări
    Schimbare la Barcelona: iese Rakitic şi intră Denis Suarez.
  • 55 | Faze meciAtletico Madrid
    Șansă de gol pentru Barcelona! Mascherano a urcat cu mingea la picior din propria jumătate de teren și, ajuns în fața careului după o cursă de circa 40 de metri, a șutat cu stângul, dar slab și pe direcția portarului Moya.
  • 53 | Faze meciAtletico Madrid
    Atletico Madrid pune presiune la poarta Barcelonei în acest start de repriză, dar fără a reuși să concretizeze.
  • 50 | OcaziiAtletico Madrid
    Ocazie imensă pentru Atletico! Torres a primit în careu o pasă cu călcâiul, dar a pierdut un tempo și Jordi Alba a apărut providențial și a respins în corner.
    Schimbare la Atletico: iese Vrsaljko şi intră Fernando Torres.
    Începutul reprizei secunde.
    Pauză pe Vicente Calderon, acolo unde Barcelona conduce cu 2-0 în fața lui Atletico Madrid.
  • 40 | Faze meciAtletico Madrid
    Messi șutează direct spre poartă dintr-o lovitură liberă, dar trimite cu mult peste.
  • 39 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Savic, după un fault comis asupra lui Messi.
  • 33 | Goluri
    GOOOOL Barcelona! Messi dublează avantajul catalanilor cu o super execuție. A primit la 20 de metri și a șutat puternic, cu stângul, iar mingea a ajuns în plasă după ce a izbit și bara dreaptă a porții lui Moya, care nu a avut absolut nicio șansă.
  • 31 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Saul, după un fault asupra lui Messi.
  • 28 | OcaziiAtletico Madrid
    Ratare mare pentru Barcelona! Catalanii au recuperat după o greşeală a adversarilor şi mingea a ajuns cu noroc la Neymar, care l-a găsit liber pe Suarez, în careu. Nouarul a ezitat să șuteze și a preferat să paseze înapoi, dar Neymar nu a reușit să reia și nici să controleze mingea și a stricat faza, pentru că balonul i-ar fi venit perfect lui Messi, care venea în viteză în suprafața de pedeapsă.
  • 24 | OcaziiAtletico Madrid
    Ocazie pentru Barcelona! Neymar a primit pe stânga, de la Andre Gomes, a pătruns în corner şi a şutat pe jos, dar pe direcţia portarului Moya, care a reţinut fără probleme.
  • 19 | Faze meciAtletico Madrid
    Acţiune periculoasă a lui Atletico, cu Saul în careu, în partea stângă, dar Pique se întinde şi reuşeşte să respingă în corner mingea trimisă pe jos, care îl căuta pe Carrasco.
  • 13 | Faze meciAtletico Madrid
    Atletico încearcă să revină rapid şi împinge jocul în jumătatea de teren a Barcelonei, dar catalanii se apără bine şi până acum nu le dau şansa adversarilor să îşi creeze vreo ocazie de gol.
  • 7 | Goluri
    GOOOOL Barcelona! Luis Suarez a deschis scorul pe Vicente Calderon la capătul unei faze magistrale. Uruguayanul a depășit doi fundași adverși cu un dribling în mare viteză, a pătruns în careu şi, rămas singur cu portarul, a plasat mingea lângă bară.
  • 5 | Faze meciAtletico Madrid
    Acțiune în viteză a Barcelonei, cu Neymar deschis de Messi în stânga, dar madrilenii au reușit să respingă în corner mingea pe care brazilianul a încercat să o trimită pe jos, în mijlocul careului.
    Fluier de start al meciului dintre Atletico Madrid şi FC Barcelona, din turul semifinalelor Cupei Spaniei.
Luis EnriqueFC Barcelona

Atletico - Barcelona 1-2. Ratările pe bandă rulantă și finalul încins anunță un retur "de foc"

Barcelona a câştigat cu 2-1 pe terenul lui Atletico Madrid în manşa întâi a semifinalelor Cupei Spaniei şi returul de pe 7 februarie se anunţă extrem de încins.

Luis Suarez a deschis scorul în minutul 7, după un dribling în mare viteză, prin care l-a blocat pe Savic. Lionel Messi a stabilit în minutul 33 scorul pauzei, 2-0, cu un trasor din afara careului, iar mingea a scuturat plasa porții lui Moya după ce a izbit și bara dreaptă.

După o primă repriză în care nu a ameninţat aproape deloc poarta Barcelonei, Atletico a forțat în partea a doua. Torres (intrat la pauză) a fost blocat in extremis de Jordi Alba (50), după care Griezmann a redus din diferență cu o reluare de cap la capătul recentrării lui Godin (59), la o fază în care catalanii au reclamat fault în atac, apoi madrilenii au continuat să preseze. Același Griezmann a fost blocat incredibil de portarul Cillessen (63), iar Carrasco și Gameiro nu au nimerit poarta cu reluări din foarfecă (67, 81). Mascherano a fost la un pas de o gafă imensă în minutul 85, când a pierdut în fața lui Gabi și a fost aproape să-l faulteze, iar Torres a trimis pe lângă dintr-o poziţie bună.

Messi a fost aproape să realizeze dubla, dar portarul Moya a fost atent la lovitura liberă executată de argentinian și a deviat în bară (75). Madrilenii au încheiat meciul în atac, dar nu au reuşit să concretizeze presiunea.

Graţie victoriei de miercuri, Barcelona a luat prima opţiune pentru calificarea în finala Cupei Spaniei. Returul se joacă marțea viitoare, pe 7 februarie, de la ora 22:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1 și LIVE VIDEO&TEXT pe www.digisport.ro și m.digisport.ro.

Cealaltă semifinală se joacă între Celta Vigo și Alaves. Manșa întâi se joacă joi, 2 februarie, de la ora 22:00, iar returul e programat miercurea viitoare, pe 8 februarie, de la aceeași oră, iar meciurile vor fi transmise ÎN DIRECT pe Digi Sport 1 și LIVE VIDEO&TEXT pe www.digisport.ro și m.digisport.ro.

Video Ucraina - Islanda 2-1 / Polonia și...

Berlin, Deutschland, 06.03.2024: Bundesinnenministerium: 100-Tage-Countdown-Event zur Fußball-Europameisterschaft 2024:

Horațiu Moldovan i-a transmis un mesaj...

Atletico de Madrid v Real Betis, La Liga EA Sports Football, Civitas Metropolitano Stadium, Madrid, Spain - 3 March 2024

Video Ianis Hagi a marcat contra Columbiei și...

FOTBAL:COLUMBIA-ROMANIA, AMICAL (26.03.2024)

Edi Iordănescu a spus de ce l-a scos pe...

MEDIA: Digi Sport Special, ora 21:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

Foto "Femeia asta e o legendă". Ce gest a făcut Collins către români, după ce la Miami s-a auzit doar "Hai, Sorana!"

collins

"A fost cel mai bun!" Columbienii au remarcat un singur jucător român, după amicalul de la Madrid

Screenshot 2024-03-26 at 22.07.30

Doar 6 din 17! Notele, după România - Columbia 2-3: un ”Tricolor” a strălucit și a fost omul meciului

profimedia-0859843479

România - Columbia 2-3. "Tricolorii" au evitat rușinea pe final de meci! Rezultat istoric pe Metropolitano