1 - 2
FC Barcelona logo FC Barcelona
16 septembrie, ora 17:15, Digi Sport 2
90 |
Final de meci la Madrid. Barcelona a câştigat cu 2-1 pe terenul lui Getafe după o revenire spectaculoasă în repriza secundă.
88 |
Ocazie Barcelona. Lionel Messi a ratat o şansă foarte bună de 3-1, însă şutul său a trecut puţin pe lângă poartă.
87 |
Cartonaş galben primit de Damian Suarez pentru un fault asupra lui Denis Suarez.
86 |
Schimbare la Getafe. Arambarri i-a lăsat locul lui Portillo.
84 |
Gooool Barcelona! Paulinho a dus Barca în avantaj cu şase minute înainte de final, cu un şut foarte frumos, la colţul lung.
82 |
Ocazie Getafe. Şansă mare de gol pentru gazde, ratată de Arrambarri, al cărui şut a fost deviat în corner de Sergi Roberto.
77 |
Schimbare la Barcelona. Ivan Rakitic este înlocuit de Paulinho.
73 |
Cartonaş galben primit de uruguayanul din atacul Barcelonei.
71 |
Schimbare la gazde. Amath este înlocuit de Mora la Getafe.
71 |
Luis Suarez a solicitat penalty, însă arbitrul a preferat să lase jocul să continue.
67 |
Jordi Alba a primit şi el cartonaşul galben.
62 |
Gooool Barcelona! Denis Suarez a egalat pentru echipa lui Ernesto Valverde cu un şut superb, care l-a lăsat fără replică pe Guaita.
53 |
Deulofeu a primit şi el cartonaşul galben pentru un fault asupra lui Arambarri.
52 |
Schimbare la Getafe. Autorul golului, Shibasaki, a părăsit terenul accidentat şi a fost înlocuit cu Jimenez.
46 |
A început repriza a doua a partidei dintre Getafe şi Barcelona.
46 |
Schimbare la Barcelona. Andres Iniesta este înlocuit de Denis Suarez.
45 |
Final de repriză pe Coliseum Alfonso Perez. Getafe o conduce cu 1-0 pe Barcelona.
45 |
Ocazie Barcelona! Şut foarte bun al lui Lionel Messi din lovitură liberă, respins însă de sub bară de goalkeeperul lui Getafe.
39 |
Goooool Getafe! Shibasaki a deschis scorul pentru madrileni cu un voleu de senzaţie de la 18 metri, care l-a lăsat fără replică pe Marc Andre Ter Stegen.
32 |
Cala primeşte al doilea "galben" al meciului.
31 |
Ocazie Barcelona! Samuel Umtiti a ratat prima ocazie a Barcelonei din acest meci. Fundaşul francez a reluat însă slab cu capul, din poziţie ideală.
29 |
Schimbare la Barcelona. Gerard Deulofeu i-a luat locul accidentatului Ousmane Dembele.
26 |
Ousmane Dembele nu mai poate continua partida. A luat loc pe bancă şi va fi înlocuit.
24 |
S-a accidentat Dembele! Probleme mari pentru Ousmane Dembele, care acuză probleme musculare şi ar putea fi înlocuit la primul meci ca titular în Primera Division.
16 |
Ocazie Getafe! Shibasaki a centrat în faţa porţii, iar Pique a fost aproape de autogol. Reluarea sa a trecut puţin pe lângă poartă şi a fost la un pas să fie deviată în plasă de Molina.
10 |
Cartonaş galben primit de Gerard Pique., primul al meciului.
2 |
Ocazie Getafe! Jorge Molina a irosit prima şansă a meciului. Şutul său a fost reţinut fără probleme însă de Ter Stegen.
1 |
A început partida de pe Coliseum Alfonso Perez, dintre Getafe şi Barcelona.

Getafe - Barcelona 1-2. Două rezerve au întors soarta meciului pentru catalani

Barcelona are punctaj maxim în Primera după patru etape - formaţia lui Valverde a învins-o cu 2-1 pe Getafe şi s-a distanţat la şapte puncte de Real Madrid, care are însă un meci în minus. Antrenorul catalanilor a fost obligat să mute încă din minutul 29, când Dembele, accidentat, i-a lăsat locul lui Deulofeu.

Şi cum o problemă nu vine niciodată singură, oaspeţii s-au văzut conduşi după execuţia de senzaţie a lui Shibasaki. Messi putea să egaleze în finalul primei reprize, însă Guaita a respins formidabil.

Inspiraţia lui Valverde avea sa decidă soarta partidei - tehnicianul Barcelonei i-a trimis în teren pe Denis Suarez şi Paulinho, iar cei doi au reuşit să-şi treacă numele pe lista marcatorilor.

Suarez a înscris din pasa lui Sergi Roberto, iar Paulinho a adus victoria după o combinaţie cu Messi.