6 - 0
Athletic Bilbao logo Athletic Bilbao
17.01.2016, de la 21:30
90 |
Final de meci pe Camp Nou! Barcelona s-a impus cu 6-0, după un meci în care Luis Suarez a marcat un hat-trick.
87 |
Pique a fost şi el avertizat.
85 |
Cartonaş galben primit de Eraso.
82 |
GOOOOOOOOOL, 6-0 Barcelona! Luis Suarez realizează hat-trick-ul, cu o lovitură de cap, după centrarea ideală a lui Busquets.
71 |
Ultima schimbare la gazde. Bartra a intrat în locul lui Jordi Alba.
69 |
Cartonaş galben pentru De Marcos.
68 |
GOOOOOOOOL, 5-0 Barcelona! Luis Suarez a reuşit dubla, cu un gol din apropiere, după centrarea excelentă a lui Arda Turan.
63 |
Schimbare şi la Bilbao. A intrat Iturraspe şi a ieşit Benat.
63 |
O nouă modificare la gazde. Rakitic i-a lăsat locul lui Sergi Roberto.
62 |
GOOOOOOOL, 4-0 Barcelona! Rakitic şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor. Croatul a trimis în poartă din apropiere, după o acţiune superbă a lui Neymar, care i-a pasat ideal în careul mic.
61 |
Ocazie Bilbao! Eraso s-a descurcat excelent în careul gazdelor, dar a ratat complet finalizarea, trimiţând peste poartă din câţiva metri.
56 |
Schimbare la Bilbao. Sabin a intrat în locul lui Inaki Williams.
50 |
Cartonaş galben primit de Mascherano.
47 |
GOOOOOOOL, 3-0 Barcelona! Luis Suarez îşi trece şi el numele pe lista marcatorilor. Uruguayanul a înscris simplu, cu latul, după o combinaţie superbă cu Neymar.
46 |
Schimbare la Barcelona. Arda Turan a intrat în locul lui Messi.
46 |
45 |
Pauză pe Camp Nou. Barcelona conduce cu 2-0, prin golurile marcate de Messi, din penalty, şi Neymar. Oaspeţii sunt în 10, după eliminarea lui Iraizoz, din debutul partidei.
41 |
Ocazie Barcelona! Messi a executat foarte bine o lovitură liberă, de la aproximativ 25 de metri, dar mingea a trecut puţin pe lângă poartă.
31 |
GOOOOOOOOOL, 1-0 Barcelona! Neymar dublează avantajul catalanilor, cu o finalizare elegantă - scăriţă peste Iago Herrerin. Pasa decisivă i-a aparţinut lui Luis Suarez.
29 |
Ocazie Barcelona! Aleix Vidal a tras periculos de la marginea careului, dar mingea a trecut peste poarta lui Iago Herrerin.
23 |
Ocazie Barcelona! Lansat excelent de Iniesta, Neymar a evadat pe partea stângă, de unde a centrat foarte bine pentru Rakitic, care, venit în viteză, a trimis din voleu departe de poartă.
22 |
Ocazie Barcelona! Neymar a profitat de o inexactitate în apărarea oaspeţilor, a driblat uşor doi adversari, dar şutul său din apropiere a fost blocat.
16 |
Ocazie Bilbao! De Marcos s-a descotorosit uşor de Jordi Alba şi a ajuns în situaţie bună, dar Bravo a plonjat la picioarele sale şi l-a blocat în ultimul moment.
7 |
GOOOOOOOOL, 1-0 Barcelona! Messi a transformat impecabil penalty-ul şi a deschis scorul.
6 |
Schimbare la la Bilbao. Iago Herrerin, portarul de rezervă, a intrat în locul lui Muniain.
4 |
Cartonaş roşu pentru Iraizoz! Decizia arbitrului este cel puţin discutabilă. Luis Suarez a trimis mingea în lateral când l-a driblat pe Iraizoz şi a fost faultat. În astfel de situaţii, cartonaşul galben este suficient.
3 |
Penalty Barcelona! Luis Suarez l-a depăşit, posibil prin fault, pe Etxeita, şi a fost faultat în careu de Iraizoz. Centralul Mateu Lahoz a dictat, sigur pe el, lovitură de la 11 metri.
2 |
Ocazie Bilbao! Oaspeţii au avut prima şansă de a marca, după o eroare mare a lui Pique. Eraso a gândit prost faza şi a trimis peste poarta părăsită de Bravo, în loc să-i paseze unui coleg liber.
1 |
A început meciul.
0 |
Înainte de startul partidei de pe Camp Nou, Messi a prezentat cel de-al cincilea Balon de Aur câştigat în carieră.

Video rezumat: Barcelona - Athletic Bilbao

VIDEO Barcelona - Athletic 6-0. Victorie fără emoţii a catalanilor. Hat-trick Suarez

Luis Suarez a fost omul meciului FC Barcelona - Athletic Bilbao. S-a terminat 6-0 în favoarea catalanilor, cu o triplă a uruguayanului, care a scos şi un penalty.

Barcelona n-a avut milă de Athletic Bilbao, în prima dintre cele trei întâlniri din următoarele zece zile cu echipa lui Ernesto Valverde.

Echipa care i-a împiedicat pe catalani să câştige toate cele şase trofee în 2015, învingându-i în Supercupa Spaniei, a avut prima ocazie pe Camp Nou. Eraso a trimis peste poartă, după o greşeală uluitoare a lui Pique.

Meciul s-a dezechilibrat la următoarea acţiune. Luis Suarez a fost faultat în careu de Gorka Iraizoz, care a fost eliminat de Mateu Lahoz.

Messi, care le-a prezentat fanilor al cincilea Balon de Aur înainte de startul meciului, a transformat fără probleme. Neymar a dublat avantajul catalanilor din pasa lui Suarez şi a stabilit scorul pauzei.

Repriza a doua i-a aparţinut lui Suarez. Uruguayanul a marcat la două minute de la reluare. Rakitic a înscris şi el, pentru 4-0, înainte ca fostul atacant de la Liverpool să mai puncteze de două ori şi să realizeze a doua triplă a sezonului.

Uruguayanul e lider în clasamentul golgheterilor, cu 18 goluri, cu două mai multe decât a marcat în tot sezonul precedent.

Următoarea partidă dintre cele două echipe se joacă miercuri, de la ora 22:00, pe San Mames, în turul sferturilor de finală din Cupa Spaniei. Meciul va fi ÎN DIRECT pe Digi Sport 1.