FC Barcelona Press Conference
Barcelona i-a spus ”NU” antrenorului care era ”înnebunit” să antreneze echipa
Manchester City v Real Madrid - UEFA Champions League
A venit oferta pentru ”perla” lui Real Madrid, imediat după victoria dramatică cu Man. City
Ce a spus Louis Munteanu despre viitorul său la Farul: atacantul e pe lista FCSB-ului și a Rapidului

• 90+2 | Final repriza 2
    După două minute de prelungiri, meciul se încheie. Barcelona câştigă cu 5-1 în faţa Sevillei, iar Messi a devenit golgheterul all-time din La Liga. Argentinianul a reuşit un hattrick, al 30-lea din carieră, şi în acest moment are 253 de goluri marcate în campionatul Spaniei.
  • 81 | Schimbări
    Ultima schimbare la catalani. Adriano a intrat în locul lui Jordi Alba.
  • 78 | Goluri
    GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!!! Messi este dezlănuţuit. Argentinianul realizează hattrick-ul, cu un şut din marginea careului.
  • 76 | Schimbări
    O nouă schimbare la gazde. Xavi i-a lăsat locul lui Rafinha.
  • 74 | Schimbări
    Prima schimbare la Barcelona. Luis Suarez este înlocuit de Pedro.
  • 73 | Goluri
    GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!!! Leo Messi înscrie pentru a doua oară în această seară şi devine cel mai bun marcator din istoria campionatului spaniol, cu 252 de goluri.
  • 73 | Schimbări
    Ultima modificare la andaluzi. Bacca a părăsit terenul, iar în locul său a intrat Iago Aspas.
  • 66 | Goluri
    GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!!! Rakitic duce scorul la 3-1 în favoarea catalanilor. Croatul a marcat împotriva fostei sale formaţii cu o lovitură de cap, după o centrare ideală a lui Luis Suarez.
  • 61 | Schimbări
    O a doua modificare la Sevilla. Aleix Vidal i-a lăsat locul lui Deulofeu.
    Schimbare la oaspeţi. Iese Denis Suarez şi intră Gameiro.
  • 56 | Cartonaşe Galbene
    Mathieu este avertizat pentru un fault dur comis în marginea terenului.
  • 48 | Cartonaşe Galbene
    Pareja a primit cartonaşul galben, pentru faultul care a dus la acordarea loviturii libere în urma căreia Neymar a înscris.
  • 48 | Goluri
    GOOOOOOOOOOOOOOOL!!! Neymar o readuce pe Barcelona în avantaj. Brazilianul a marcat cu o lovitură de cap, după o lovitură liberă executată de Xavi.
  • 47 | Auto Goluri
    GOOOOOOOOOOL!!! Sevilla egalează pe Camp Nou, datorită autogolului lui Jordi Alba. Vitolo a pătrins pe partea stângă şi a centrat în faţa porţii, de unde fundaşul stânga al catalinlor a trimis în mingea în propria poartă.
    Se termină prima repriză. Barcelona conduce cu 1-0, în urma golului superb marcat de Messi.
  • 45 | OcaziiBarcelona
    O altă şansă uriaşă pentru gazde. Dani Alves l-a lansat excelent pe Neymar, dar brazilianul a fost blocat providenţial de Beto
  • 44 | OcaziiBarcelona
    Jordi Alba a fost excelent lansat de Messi, fundaşul stânga al catalanilor a trimis pe sub Beto, dar Carriço a reuşit să respingă din faţa porţii goale.
  • 36 | Cartonaşe Galbene
    Cocke primeşte cartonaşul galben pentru o intervenţe neregulamentară.
  • 21 | Goluri
    GOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!!! Leo Messi execută impecabil o lovitură de la 20 de metri şi deschide scorul pentru FC Barcelona. Prin această reuşită, argentinianul a egalat recordul de goluri marcate în La Liga, deţinut de Telmo Zarra (251 de goluri).
  • 11 | OcaziiBarcelona
    Luis Suarez a fost excelent lansat de Xavi, dar Beto a reuşit să-l blocheze pe atacantul uruguayan.
  • 8 | OcaziiBarcelona
    Messi trage de la 16 metri, dar Beto reţine fără probleme.
Unai EmerySevilla

VIDEO Barcelona-Sevilla 5-1. Hattrick pentru Messi, noul golgheter all-time din La Liga

Rezumat meci

Lionel Messi a devenit cel mai bun marcator din istoria campionatului spaniol, argentinianul reuşind un hattrick în meciul pe care FC Barcelona l-a câştigat cu 5-1 pe teren propriu în faţa celor de la Sevilla.

Decarul catalanilor a ajuns astfel la 253 de goluri înscrise în La Liga (DETALII AICI) şi l-a depăşit pe legendarul Telmo Zarra, care a punctat de 251 de ori.

În urma acestui succes, Barcelona rămâne în coasta liderului Real Madrid, care, tot sâmbătă, s-a impus cu 4-0 pe terenul celor de la Eibar (DETALII AICI).

De trei etape aştepta Messi să egaleze recordul lui Zarra. În cele din urmă, argentinianul a marcat golul 251 în minutul 21 al partidei cu gruparea andaluză, când a transformat impecabil o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri.

Sevilla nu a reuşit să ameninţe poarta lui Bravo, iar Barcelona îşi putea dubla avantajul în finalul primei reprize, când Jordi Alba şi Neymar au ratat două bune ocazii.

La două minute de la reluare, oaspeţii au reuşit să egaleze, Jordi Alba trimiţând în propria poartă o minge centrată de pe partea stângă de Vitolo. Un singur minut s-au bucurat jucătorii lui Emery, pentru că Neymar a readus-o în avantaj pe Barcelona cu o lovitură de cap, în urma unei lovituri libere executate perfect de Xavi.

Trupa lui Luis Enrique s-a desprins în minutul 66, graţie golului lui Rakitic, care a trimis în poartă din apropiere după o centrare ideală a lui Luis Suarez. Uruguayanul a ajuns astfel la patru pase decisive de la debutul său pentru Barcelona, dar aşteaptă încă prima sa reuşită în tricoul blau-grana.

Finalul i-a aparţinut lui Messi, care a mai marcat de două ori pentru al 30-lea hattrick al carierei (al 27-lea pentru Barca şi al 20-lea în La Liga) şi a urcat pe primul loc în clasamentul golgheterilor all-time din campionatul spaniol.

Totodată, Messi a ajuns la 18 goluri înscrise împotriva Sevillei în La Liga, victima sa preferată dintre echipele spaniole.

De cealaltă parte, andaluzii rămân fără victorie pe Camp Nou din decembrie 2002, iar Unay Emery continuă să aibă cifra 0 în dreptul succeselor în duelurile cu Barcelona în cariera de antrenor.

ECHIPELE

Barcelona: Bravo - Dani Alves, Pique, Mathieu, Alba (Adriano 81) - Xavi (Rafinha 76), Busquets, Rakitic - L. Suarez (Pedro 74), Messi, Neymar

Antrenor: Luis Enrique

Sevilla: Beto - Coke, Pareja, Carrico, Figueiras - Krychowiak, Banega - Aleix Vidal (Deulofeu 61), D. Suarez (Gameiro 61), Vitolo - Bacca (Iago Aspas 73)

Antrenor: Unai Emery

Video Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4...

Englezii au dezvăluit ce înseamnă...

FC Barcelona v Paris Saint-Germain: Quarter-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24

Video Barcelona - PSG 1-4. Kylian Mbappe i-a...

mbappe

Exclusiv Verdictul lui Ilie Dumitrescu după ce...

• 23:30 Stirile Digi Sport
  • FOTBAL:SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE-UNIVERSITATEA CLUJ, FINALA CUPEI ROMANIEI (24.05.2023)

FOTBAL: Oțelul Galați - ”U” Cluj, ora 20:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

MEDIA: Digi Sport Special, ora 19:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

MEDIA: Fotbal Club, ora 17:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

• A tennis ball with details of a racquet , shadows and a clay court

TENIS: ATP București, ora 11:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 2

Notele primite de Istvan Kovacs în marile publicații sportive, după Barcelona - PSG 1-4

Foto Ilie Năstase a apărut de mână cu ”cea mai frumoasă femeie din lume”: ”I-a luat trei ani”