Raul Garcia e avertizat pentru un fault asupra lui Modric.
  • 73 | Schimbări
    Iese Griezman și intră Raul Jimenez.
  • 72 | Ocazii
    Griezmann scapă singur pe dreapta, în careu, dar șutează slab și mingea se duce afară.
  • 71 | Ocazii
    OCAZIE ATLETICO! Koke șutează din prima după o supercombinație cu Raul Garcia, dar trimite puțin peste.
  • 70 | Schimbări
    Ultima schimbare la Real: iese Coentrao, intră Marcelo.
  • 68 | Cartonaşe Galbene
    Griezmann îl faultează pe Benzema și vede galben.
  • 65 | Schimbări
    La Real iese James Rodriguez și intră Isco.
  • 62 | Faze meci
    Combinație între Ronaldo și Benzema, francezul scoate în spate, Ronaldo preia și șutează apoi de la 28 de metri, dar direct în brațele lui Moya. Prima acțiune a portughezului de când a intrat pe teren.
  • 57 | Ocazii
    Raul Garcia șutează din prima, cu efect, spre colțul lung, dar mingea trece puțin pe lângă poarta Realului.
  • 52 | Cartonaşe Galbene
    Xabi Alonso vede galben pentru un fault asupra lui Raul Garcia.
  • 50 | Cartonaşe Galbene
    Koke e avertizat după un fault asupra lui Modric.
  • 49 | Ocazii

BARĂ ATLETICO! Din nou fază fixă, centrare în careu, Raul Garcia reia din vole, mingea se duce peste Casillas, lovește transversala și cade la câțiva centimetri de linia porții. Iker revine și respinge în ultima clipă din fața lui Mandzukic.

• 47 | Cartonaşe Galbene
    Modric e avertizat după un fault asupra lui Siqueira.
    Iese Toni Kroos și intră Cristiano Ronaldo.
    PAUZĂ
  • 45 | Ocazii
    OCAZIE IMENSĂ ATLETICO! Corner de pe dreapta, Koke centrează în mijlocul careului, de unde Raul Garcia trimite cu capul, singur, peste poartă!
  • 44 | Ocazii
    Raul Garcia șutează de la 28 de metri, dar Casillas se întinde și respinge spectaculos în corner!
  • 38 | Ocazii
    James Rodriguez se descurcă foarte bine la marginea careului advers, pasează pentru Bale, care preia și șutează pe jos, de la 17 metri, puțin pe lângă bară.
  • 36 | Ocazii
    Modric centrează de la 20 de metri, cu efect, James Rodriguez scapă de marcaj și reia cu capul, de la 10 metri, dar trimite puțin alături.
  • 27 | Faze meci

Diego Simeone a fost trimis în tribună de arbitrul Fernandez Borbalan, după proteste și o altercație cu arbitrul de rezervă.

• 25 | Ocazii

OCAZIE MARE REAL! Combinație rapidă în marginea careului lui Atletico, Carvajal se întoarce lângă un adversar, paseazî în careu la Jamez Rodriguez, care șutează spre colțul lung dar Moya respinge, iar Raul Garcia a îndepărtat pericolul.

• 20 | Faze meci
    Lovitură liberă pentru Atletico de la 40 de metri, Miranda scapă în careu pe dreapta, dar brazilianul recentrează greșit și irosește o șansă bună pentru echipa sa.
  • 18 | Cartonaşe Galbene
    Tiago e avertizat pentru proteste.
  • 2 | Goluri

GOOOOL ATLETICO! GOOOOL MANDZUKIC! Moya degajează, Varane greșește respingerea, Griezmann prelungește cu capul la marginea careului și Mandzukic șutează din prima de la 16 metri, deschizând scorul! Atletico - Real 1-0!

• 1 | Faze meci
    Mandzukici scapă spre poarta Realului, dar Varane intervine excelent în fața croatului, care ar fi rămas singur cu Casillas. Sergio Ramos respinge apoi balonul.
Carlo AncelottiReal

VIDEO Atletico – Real 1-0! Mandzukic a marcat în minutul 2 și a decis câștigătoarea Supercupei

Atletico Madrid începe oficial sezonul în Spania cu un trofeu, campioana câștigând vineri seara Supercupa. Mario Mandzukic a deschis scorul încă din minutul 2 al returului de pe Vicente Calderon, după ce în tur fusese egal, 1-1, iar Real n-a avut forță să mai întoarcă rezultatul.

Partida a fost una intensă și foarte aspră, cu nu mai puțin de zece avertismente și un cartonaș roșu, văzut pe final de Modric. Dincolo de asta, cele două formații au arătat un fotbal consistent și cu multe faze de poartă.

După ce la Cardiff, în Supercupa Europei, Real a arătat ca o mașinărie perfectă, cu James Rodriguez și Toni Kroos perfect integrați, Atletico a demonstrat că poate bloca vedetele lui Ancelotti și încă ceva mai mult, să le pună în dificultate.

Și asta chiar din primul minut, când Mandzukic a fost oprit de Varane în ultima clipă, înainte să rămână singur cu Casillas. Croatul a fost de neoprit însă peste 60 de secunde, când Griezmann a deviat cu capul și atacantul venit de la Bayern în această vară pentru a-l înlocui pe Diego Costa a șutat din prima și a deschis scorul.

A urmat un sfert de oră în care Real s-a străduit să construiască mai mult și să preseze. James Rodriguez a ratat ocaziile importante, dar ceva n-a funcționat. Kroos, cel mai bun pasator al albilor, a fost strâns în cleștele Gabi-Tiago și blocat foarte sus, astfel că mașinăria n-a funcționat și doar momentele de inspirație individuală ale lui James sau Bale au creeat pericol. Chiar și așa, Real a dominat până la pauză, însă de la cabine Atletico a ieșit cu alt spirit.

Simeone și-a dat seama că nu poate apăra rezultatul în propria jumătate și i-a trimis la atac pe elevii săi, iar Raul Garcia, cel mai periculos om al campioanei, a trimis în transversală, având apoi ghinion, pentru că mingea a căzut la câțiva centimetri în fața liniei porții.

Chiar dacă la pauză Kroos a fost lăsat la cabine și a intrat Cristiano, nu s-a schimbat nimic ofensiv la Real. Poate și pentru că Benzema a fost foarte șters, neavând nicio fază în fața porții adverse.

S-a terminat așadar 1-0 pentru Atletico, o victorie meritată și care anunță că formația lui Simeone rămâne între favoritele la titlu și în sezonul care începe în La Liga sâmbătă.

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...