2 - 1
Atletico Madrid logo Atletico Madrid
31 ianuarie 2016, ora 17:00
90+3 |
Final de meci pe Camp Nou! Barcelona se impune cu 2-1, după un meci pe care Atletico l-a încheiat cu doi jucători mai puţin.
90+1 |
Galben pentru Thomas, după un fault asupra lui Arda Turan.
82 |
Schimbare la Barcelona. Sergi Roberto a intrat în locul lui Dani Alves.
78 |
Ocazie Barcelona! Arda Turan, foarte aproape de a înscrie contra fostei echipei. Turcul a tras, însă puţin pe lângă poartă.
76 |
Augusto s-a accidentat şi nu a mai putut continua. În locul său a intrat Thomas.
67 |
O nouă modificare la Atletico. Savic i-a luat locul lui Griezmann.
66 |
Schimbare la gazde. Arda Turan a intrat în locul lui Rakitic.
65 |
Al doilea galben pentru Godin, pentru un fault asupra lui Luis Suarez. Fundaşul uruguayan a fost eliminat.
56 |
Ocazie Atletico! Griezmann a avut o şansă uriaşă de a egala, dar mingea trimisă de francez din apropiere, după o centrare foarte bună a lui Carrasco, a fost respinsă de Bravo cu piciorul.
46 |
Schimbare la Atletico. Jesus Gamez i-a luat locul lui Gabi.
46 |
45 |
Pauză pe Camp Nou! Barcelona a revenit de la 0-1 şi conduce cu 2-1. Atletico a rămas în 10.
44 |
Filipe Luis a fost eliminat, după o intrare criminală asupra lui Messi.
42 |
Galben pentru Juanfran, după un fault asupra lui Neymar.
38 |
GOOOOOOOOOOOOOL, 2-1 Barcelona! Luis Suarez a primit o pasă excelentă de la Dani Alves, a protejat superb în faţa lui Gimenez şi l-a învins pe Oblak cu un şut la colţul scurt.
37 |
Ocazie Atletico! Acţiune bună a oaspeţilor, care l-a lăsat pe Griezmann în situaţie ideală, dar francezul a trimis peste.
30 |
GOOOOOOOOOOOOL Barcelona, 1-1! Leo Messi a restabilit egalitatea, cu un şut din prima, din interiorul careului, după o pasă primită de la Jordi Alba, care l-a păcălit uşor pe Gimenez.
29 |
Ocazie Barcelona! Prima şansă importantă a gazdelor i-a aparţinut lui Luis Suarez. Oblak a reuşit să blocheze şutul din prima al uruguayanului.
24 |
Galben şi pentru Gabi, pentru un fault asupra lui Rakitic.
23 |
Galben pentru Godin, după un fault asupra lui Luis Suarez.
20 |
Ocazie Atletico! Augusto a tras excelent de la aproximativ 20 de metri, după o acţiune prelungită a elevilor lui Simeone, care au combinat dezinvolt în preajma careului Barcelonei. Mingea trimisă de mijlocaşul madrilenilor a trecut, însă, puţin pe lângă.
10 |
GOOOOOOOOOOOL, 1-0 Atletico! Koke a deschis scorul cu o execuţie din prima, după o centrare foarte bună a lui Saul, de pe partea dreaptă.
2 |
Ocazie Atletico! Saul a tras excelent de la marginea careului, dar Bravo a avut un reflex pe măsură şi a respins în corner.
1 |
A început meciul. Catalanii au avut lovitura de start.

Video rezumat: Barcelona - Atletico Madrid

VIDEO Barça - Atletico 2-1. Al 26-lea meci la rând fără înfrângere pentru catalani

Barcelona s-a detaşat în fruntea clasamentului din Spania. Catalanii s-au impus cu 2-1 în faţa lui Atletico Madrid, revenind după ce au fost conduşi, graţie golurilor marcate de Leo Messi şi Luis Suarez.

Echipa lui Diego Simeone a început mai bine derby-ul de pe Camp Nou. În primele 10 minute, Saul l-a pus la încercare pe Bravo cu un şut puternic, apoi Koke a deschis scorul, din centrarea aceluiaşi Saul.

Şi Augusto a avut o mare ocazie la poarta catalanilor, înainte ca Barcelona să se trezească. Până la pauză, echipa lui Luis Enrique a reuşit să întoarcă rezultatul.

În minutul 30, Messi a egalat din pasa lui Jordi Alba, pentru ca opt minute mai târziu, Dani Alves să-l lanseze excelent pe Luis Suarez, care a protejat perfect în faţa lui Gimenez şi l-a învins pe Oblak cu un şut din apropiere.

Atletico Madrid a rămas în 10 jucători în minutul 44, când Filipe Luis a văzut roşu direct pentru un fault dur asupra lui Messi.

Trupa lui Simeone putea egala în startul reprizei a doua, dar Bravo a avut un reflex providenţial în faţa golgheterului Griezmann.

Din minutul 65, Atletico a rămas în 9 oameni, după ce Godin a primit al doilea galben, pentru un fault la Suarez.

Intrat în repriza a doua, Arda Turan a fost aproape de a înscrie în poarta fostei sale echipe, însă şutul său a trecut puţin pe lângă.

S-a terminat 2-1 pentru Barcelona, care a ajuns la 26 de meciuri la rând fără înfrânegere şi s-a distanţat în fruntea clasamentului, având şi un meci mai puţin jucat.