06.01.2016, ora 21:30
90+4 |
Finalul meciului. Barcelona - Espanyol 4-1
90+4 |
OCAZIE BARCELONA! Balonul circulă pe traseul Neymar-Messi-Suarez, iar uruguayanul ratează o șansă imensă de gol, din fața porții
90 |
Derby-ul de pe Camp Nou este prelungit cu 4 minute!
88 |
GOOOL BARCELONA !!! Combinație superbă între Neymar și Messi, iar brazilianul punctează cu o execuție frumoasă, la colțul lung
79 |
Leo Messi vede și el galbenul după un conflict la mijlocul terenului, la care au participat mai mulți jucători
75 |
ESPANYOL RĂMÂNE ÎN 9 OAMENI! Diop vede direct cartonașul roșu după ce l-a insultat pe Luis Suarez. Lucrurile se complică pentru echipa lui Gâlcă, care va avea un final foarte dificil pe Camp Nou
73 |
Pique vede un cartonaș galben discutabil după un duel cu Alvarez
72 |
Perez vede al doilea cartonaș galben pentru un fault și este eliminat. Espanyol rămâne în 10 oameni pentru ultima parte a meciului
68 |
Schimbare Barcelona: Iese Arda Turan, intră Rakitic
67 |
Schimbare Barcelona: Iese Dani Alves, intră Vidal, aflat și el la debut
65 |
Neymar execută de această dată o lovitură liberă, dar Pau Lopez este la post și respinge
62 |
Arda Turan este foarte aproape de gol la debut, însă șutul său la colțul scurt este respins de portarul lui Espanyol
61 |
RATARE URIAȘĂ! Neymar trimite în careu pentru Messi, însă argentinianul, cu om pe el, este surprins de balon și nu reușește să trimită pe poartă din poziție foarte bună
60 |
Schimbare Espanyol: Iese Abraham, intră Burgui
52 |
Diop este avertizat pentru un fault la Busquets
49 |
GOOOL BARCELONA !!! Iniesta îl vede bine pe Messi, argentinianul trimite perfect pentru Pique, iar acesta înscrie din careu. Gazdele se distanțează astfel și conduc acum cu 3-1
44 |
GOOOOL BARCELONA !!! Barcelona este în avantaj și conduce acum cu 2-1. Leo Messi a bătut foarte puternic o lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri și l-a învins pe Pau Lopez după ce șutul său, care nu a fost foarte bine plasat, a lovit și bara transversală
41 |
Schimbare Espanyol: Iese Caicedo, intră Jordan
33 |
Neymar este avertizat după ce îi dă peste picioare lui Moreno
26 |
Jordi Alba îl faultează dur pe Javi Lopez la mijlocul terenului, însă scapă inexplicabil de cartonașul galben
25 |
STATISTICĂ: Messi a ajuns la 475 de goluri în cariera sa, în 606 meciuri. A înscris de 426 de ori pentru Barcelona și de 49 de ori pentru naționala Argentinei
24 |
BARCELONA CERE PENALTY! Catalanii solicită lovitură de pedeapsă, după contactul din careu dintre Neymar și Javi Lopez. Centralul lasă însă jocul să continue
23 |
STATISTICĂ: După golul cu Espanyol, Messi devine singurul jucător din La Liga care înscrie în 6 competiții diferite, în acest sezon: La Liga, Cupa Spaniei, UEFA Champions League, Campionatul Mondial al Cluburilor, Supercupa Spaniei și Supercupa Europei
20 |
Moreno este avertizat pentru un fault din spate la Iniesta
17 |
OCAZIE ESPANYOL! Abraham trimite inteligent dintr-o lovitură liberă de pe partea stângă, direct pe poartă, iar ter Stegen reușește să respingă peste poartă un balon dificil
13 |
GOOOL BARCELONA !!! Apărarea lui Espanyol nu rezistă prea mult pe Camp Nou și gazdele egalează prin Messi, care îl învinge pe Pau Lopez, după o pasa foarte bună a lui Iniesta
11 |
Abraham este avertizat pentru un fault la Iniesta
9 |
GOOOOL ESPANYOL !!! Debut excelent de meci pentru echipa lui Costel Gâlcă. Contraatac foarte bun al oaspeților, Asensio îi trimite lui Caicedo, iar acesta înscrie după ce îl fentează pe Mascherano
8 |
OCAZIE BARCELONA! Messi trimită inspirat până la Neymar, însă Pau Lopez iese bine din poartă și îl blochează pe starul brazilian
4 |
Barcelona începe în forță și domină, așa cum era de așteptat, însă cei de la Espanyol stau bine în teren și sper să producă o nouă surpriză, după remiza cu marea rivală din campionat, scor 0-0
1 |
Începe meciul de pe Camp Nou! (prima manșă a optimilor Cupei Spaniei)

Video rezumat: Barcelona - Espanyol

VIDEO Barcelona - Espanyol 4-1. Echipa lui Gâlcă a terminat meciul în 9 oameni!

Espanyol nu a rezistat în al doilea duel din 2016 cu Barcelona! Trupa lui Costel Gâlcă a fost învinsă cu 1-4 de rivala din Catalunia, în optimile Cupei Regelui. Returul este miercurea viitoare, în direct la Digi Sport 1!

Barcelona a început în forță duelul din optimile Cupei Regelui cu Espanyol. Messi a fost aproape de gol, dar a fost blocat de Pau Lopez. Echipa lui Costel Gâlcă a reușit, totuși, să deschidă scorul în minutul 9: Caicedo a înscris după acțiunea lui Asensio, finalizând un contraatac superb al oaspeților.

Doar 4 minute mai târziu, Barca a egalat prin Messi, care a fructificat pasa excelentă a lui Iniesta. Espanyol putea însă trece din nou la conducere, dar Ter Stegen a respins șutul lui Abraham.

Apoi, Messi a făcut dubla cu un minut înainte de pauză, cu un șut senzațional din lovitură liberă, care a lovit și transversala, astfel că după 45 de minute scorul a fost 2-1 pentru gazde.

Formația lui Costel Gâlcă a cedat total în partea secundă. Pique a dus scorul la 3-1 în minutul 49, iar apoi oaspeții au rămas în 9 oameni. Hernan Perez și Pape Diop au fost eliminați de arbitrul Martinez Munuera într-un interval de 3 minute.

Barcelona a mai înscris o dată prin Neymar în minutul 88 și formația lui Luis Enrique s-a impus cu 4-1.

Returul dublei din optimile Cupei Regelui va fi miercurea viitoare, de la ora 22:00, în direct la Digi Sport 1 și cu faze video pe digisport.ro și m.digisport.ro!