2 - 1
Espanyol Barcelona logo Espanyol Barcelona
Duminică, ora 19:15
90+4 |
Final de meci! Eibar s-a impus cu 2-1, iar echipa lui Costel Gâlcă a ajuns la trei jocuri fără victorie în campionat.
90+3 |
Cartonaş galben pentru Verdi.
90 |
O altă schimbare la Eibar. Saul Berjon l-a înlocuit pe Borja Baston.
85 |
Ocazie Eibar! Borja Baston a scăpat singur spre poartă şi putea închide meciul, dar atacantul gazdelor a tratat faza superficial, iar Pau Lopez a reuşit să blocheze.
77 |
O nouă schimbare la Eibar. A intrat Verdi, în locul lui Sergi Enrich.
74 |
GOOOOOOOOOOOL, 2-1 Eibar! Borja Baston a transformat fără emoţii lovitura de pedeapsă şi bascii sunt din nou în avantaj.
73 |
Cartonaş galben pentru Javi Lopez.
73 |
Penalty pentru Eibar, după un fault comis de Javi Lopez asupra lui Inui. Iniţial, arbitrul a lăsat jocul să continue, apoi a revenit şi a dictat lovitură de la 11 metri.
69 |
Prima modificare efectuată de Costel Gâlcă. Abraham i-a luat locul lui Moreno.
68 |
Cartonaş galben şi pentru Borja Baston.
67 |
Pantic este avertizat.
66 |
Prima schimbare la gazde. Adrian a intrat în locul lui Escalante.
66 |
Ocazie Eibar! Răspunsul gazdelor vine imediat. Sergi Enrich a ratat incredibil din câţiva metri. Atacantul bascilor a tras lamentabil şi nu a prins nici măcar cadrul porţii.
64 |
Ocazie Espanyol! Şansă uriaşă pentru catalani. Hernan Perez a tras superb cu piciorul stâng, de la aproximativ 20 de metri, dar mingea a lovit bara porţii lui Asier Riesgo.
58 |
Cartonaş galben, primul al meciului, pentru Victor Alvarez.
46 |
45 |
Pauză! Eibar şi Espanyol sunt la egalitate, scor 1-1, după o primă repriză echilibrată.
45 |
Ocazie Eibar! Borja Baston îi putea readuce pe basci în avantaj, la chiar ultima fază a primei reprize. Luna a centrat excelent de pe partea stângă, dar atacantul gazdelor, aflat în poziţie ideală, a trimis puţin pe lângă poarta lui Pau Lopez.
36 |
Ocazie Espanyol! Oaspeţii puteau trece în vantaj, după o ieşire şi o respingere nesigure ale portarului basc. Riesgo. Mingea a ajuns la Hernan perez, care a încercat un lob, dar execuţia sa nu a avut suficientă forţă.
22 |
GOOOOOOOOOOL Espanyol, 1-1! Echipa lui Costel Gâlcă a restabilit rapid egalitatea, prin Joan Jordan, care a înscris cu un şut deviat de la marginea careului.
15 |
GOOOOOOOOOOL, 1-0 Eibar! Inui deschide scorul cu o execuţie senzaţională - şut la vinclu de la marginea careului. Primul gol al japonezului în fotbalul spaniol.

VIDEO Eibar - Espanyol 2-1. Al doilea eşec în La Liga pentru Costel Gâlcă

Constantin Gâlcă a suferit a doua înfrângere din La Liga, 0-1 cu Eibar, pe Ipurua.

Învinsă doar de Atletico şi Real acasă în acest sezon, Eibar a început mai bine şi a deschis scorul în minutul 15, prin japonezul Inui, care a prins o execuţie excepţională de la marginea careului.

Espanyol a reacţionat repede şi, după doar şapte minute, a restabilit egalitatea prin Jordan, care a fost ajutat şi de o deviere.

Hernan Perez a avut cea mai mare ocazie a reprizei secunde pentru Espanyol, în minutul 63, când a tras în bară, în timp ce Enrich a ratat şansa de a-i aduce pe basci în avantaj în minutul 66, trimiţând pe lângă poartă dintr-o poziţie excelentă.

Partida a fost decisă de o lovitură de la 11 metri, acordată la o greşeală a căpitanului lui Espanyol, Javi Lopez.

Borja Baston a transformat lovitura de pedeapsă în minutul 74 şi a ajuns la 10 goluri marcate, fiind primul jucător din istoria lui Eibar cu o asemenea perfomanţă în prima ligă.

Espanyol rămâne la 6 puncte deasupra liniei de retrogradare, la finalul turului, în timp ce Eibar înregistrează cea mai bună serie din scurta sa istorie în La Liga - 3 victorii conseuctive.