0 - 2
FC Barcelona logo FC Barcelona
13 ianuarie 2016 (0-1 la pauză)
90+2 |
FINAL. Barcelona câștigă cu scorul general de 6-1 și se califică în sferturile Cupei.
90+2 |
Messi reia din prima, din vole, după corner, dar Bardi scoate de la rădăcina barelor.
90+1 |
Messi îi pasează excelent lui Aleix Vidal în dreapta, dar în locul unui șut din poziție de unu la unu cu portarul, acesta încearcă o pasă în centru și Ciani respinge în corner.
88 |
GOOOOOL BARCELONA! GOOOOL MUNIR! Aleix Vidal pasează decisiv după un contraatac școală, Munir marchează în poarta goală, după o poziție suspectă de off-side. Espanyol - Barcelona 0-2.
84 |
Adriano vede galben după un fault asupra lui Sylla.
81 |
Rakitic e faultat după o intrare dură asupra lui Duarte.
79 |
Iese Burgui, intră Gerard Moreno.
73 |
Aleix Vidal vede un galben pentru un fault asupra lui Ciani.
68 |
Iese Salva Sevilla, intră Sylla.
62 |
Salva Sevilla vede galben pentru un fault asupra lui Mascherano.
57 |
Iese Vermaelen, intră Bartra.
57 |
Iese Sergi Roberto, intră Adriano.
52 |
CE OCAZIE ESPANYOL! Caicedo scapă din nou singur, iese ter Stegen și respinge cu piciorul, în momentul în care atacantul lui Espanyol a vrut să-l dribleze. Gazdele au acuzat că Mascherano l-a împins pe Caicedo și au cerut penalty.
51 |
Caicedo scapă în careul advers, pe stânga, îl depășește pe Vermaelen, dar șutul său e slab și ter Stegen reține.
46 |
A început repriza secundă.
45+1 |
PAUZĂ
45 |
OCAZIE ESPANYOL! Caicedo a scăpat singur în careul advers, a trimis o scăriță peste ter Stegen, dar portarul german a reușit să atingă balonul și să-l devieze peste transversală.
42 |
Caicedo vede și el galben, pentru o intrare întârziată asupra lui ter Stegen.
42 |
Burgi șutează din lateral stânga, de la colțul careului, dar ter Stegen reține.
39 |
Alvaro Gonzalez e avertizat pentru un fault asupra lui Messi, la 26 de metri de poartă.
34 |
Burgui este avertizat pentru proteste.
32 |
GOOOOOOL BARCELONA! GOOOOOOL MUNIR! Pasă excepțională a lui Messi, Munir scapă singur și marchează din careu, după ce l-a driblat pe Bardi. Espanyol - Barcelona 0-1.
29 |
Espanyol beneficiază de un corner de pe stânga, Ciani reia cu capul periculos, dar trimite afară.
24 |
Messi driblează doi adversari, intră în careu de pe dreapta și șutează cu efect, dar Bardi respinge în corner.
21 |
Munir ratează o situație foarte bună, trimițând cu capul alături, din centru careului, după o centrare a lui Messi.
19 |
Dani Alvez șutează peste transversală de la 22 de metri, lateral dreapta, după o fază foarte cursivă a Barcelonei.
14 |
Jordan șutează din vole, de la 24 de metri, dar trimite peste transversală.
10 |
Messi șutează și el din afara careului, după un corner, Bardi reușește să se opună.
4 |
Asensio trimite primul șut spre poarta Barcelonei, dar balonul se duce peste transversală.

VIDEO Espanyol - Barcelona 0-2. Dublă pentru Munir, calificare fără emoții

Costel Gâlcă și Espanyol nu au avut o soartă mai bună nici la meciul retur din optimile de finală ale Cupei Spaniei, cu rivala FC Barcelona. După 4-1 în prima manșă, trupa lui Luis Enrique s-a impus cu 2-0 și pe Cornella El Prat și a bifat a noua calificare consecutivă în dauna concitadinei.

La primul meci după ce a cucerit al 5-lea Balon de Aur, Messi a avut o prima ocazie în minutul 10, dar șutul său a fost parat de Bardi. Dacă nu a înscris, argentinianul i-a pasat ideal lui Munir, care a deschis scorul în minutul 32.

Într-un meci în care duritățile au fost prezente, la fel ca și în tur, Caicedo nu l-a putut doborî nicicum pe Ter Stegen. După ce l-a lovit cu cotul în figură pe german (42), atacantul sud-american a fost blocat excelent de portarul Barcelonei în finalul primei reprize dintr-o pozitie iminentă de gol.

Deținătoarea trofeului a dat lovitura în finalul jocului, când Munir El Haddadi a realizat dubla, devenind golgeterul echipei în Cupa Spaniei în acest sezon, cu 4 reușite. Ultima șansă i-a aparținut lui Messi, dar șutul său nu l-a putut învinge pe Bardi. Astfel, argentinianul termină fără gol marcat primul meci după ce a câștigat Balonul de Aur.

După 6-1 la general cu Espanyol, diferență record în Cupă între cele două rivale, Barcelona joacă sâmbătă în campionat cu Bilbao, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1, de la ora 21:30. Meciul va fi transmis în format LIVE VIDEO&TEXT pe www.digisport.ro și m.digisport.ro.