• România, Liga 1, etapa a 22-a: Astra - Botoşani (vineri, 20:00, Digi Sport 1)
  • Box Ekaterinburg: Cristian Ciocan - Alexander Povetkin (vineri, ora 18:00, Digi Sport 2)

Lleida s-a calificat incredibil în optimile de finală ale Cupei Spaniei. Echipa care evoluează în liga a treia a revenit într-o repriză de la 0-3 la general şi a eliminat-o pe Real Sociedad.

Învinsă pe teren propriu cu 1-0 şi condusă cu 2-0 la pauză la San Sebastian, Lleida a întors senzaţional rezultatul şi s-a impus cu 3-2.

Diego Llorente şi Juanmi au marcat pentru basci în prima repriză şi au dat senzaţia că soarta calificării s-a decis.

Oaspeţii nu au renunţat şi au început să spere într-o surpriză, ajutaţi de cele două goluri înscrise în doar patru minute de Nunez şi Molina, din penalty.

Formaţia catalană a dat lovitura cu trei minute înainte de final, când Radulovic a trimis cu capul în poartă mingea aruncată de Molina în careu.

Cu scorul general de 3-3, dar datorită numărului mai mare de goluri reuşite în deplasare, Lleida merge pentru a şasea oară în istoria clubului în optimile Cupei.

Este cea mai bună performanţă în această competiţie, realizată ultima oară în 2005.