Las Palmas a ajuns la trei meciuri fără victorie în La Liga după 0-0 pe teren propriu cu Espanyol. Kevin-Prince Boateng a ratat marile ocazii ale gazdelor.

Las Palmas nu reuşeşte să îşi păstreze forma bună din primele etape ale sezonului. Insularii au remizat pe teren propriu cu Espanyol, chiar dacă au dominat întreaga întâlnire.

Kevin-Prince Boateng a irosit prima mare ocazie a gazdelor, în minutul 12. Ghanezul l-a pus din nou la încercare pe Diego Lopez după pauză, însă portarul lui Espanyol a fost la post şi la lovitura de cap a fostului jucător de la Milan şi Schalke.

Boateng şi-a mai încercat norocul în minutul 58, cu un şut din interiorul careului, însă nici de această dată nu a reuşit să deschidă scorul.

Las Palmas a terminat meciul în atac, dar nu a găsit drumul spre golul victoriei, iar primul meci al etapei a 8-a din La Liga s-a încheiat cu o remiză albă.

ECHIPELE

Las Palmas: Lizoain - Michel, David Garcia, Artiles (Bigas 86), Dani Castellano - J. Viera, R. Mesa, Vicente Gomez (Tyronne 69) - Tana, Livaja, Boateng (Araujo 76)

Antrenor: Quique Setien

Espanyol: Diego Lopez - Victor Sanchez, David Lopez, D. Reyes, Aaron Martin - Piatti (Javi Lopez 66), Marc Roca, Javi Fuego, Salva Sevilla (H. Perez 81) - Leo Baptistao (J. A. Reyes 73), Gerard Moreno

Antrenor: Quique Sanchez Flores