Ce a spus Louis Munteanu despre viitorul său la Farul: atacantul e pe lista FCSB-ului și a Rapidului
FOTBAL:ASTRA GIURGIU-STEAUA BUCURESTI, PLAY OFF LIGA 1 ORANGE (16.04.2016)
Un rival nu crede în varianta Marius Șumudică la Rapid: ”Este un subiect închis”
chipciu
Video Alex Chipciu l-a înjurat pe arbitru 15 secunde fără pauză, după un moment din Oțelul - ”U” Cluj
LIVE Digi Sport Special

VIDEO Steaua - Dinamo 3-0. Szukala, Papp și Keșeru au marcat golurile derby-ului

31.10.2014, 09:50

Steaua s-a impus până la urmă destul de lejer contra celor de la Dinamo în derby-ul care a avut loc vineri seară pe Arena Națională. Cel puțin prin prima jocului etalat de elevii lui Stoican în primele 45 de minute, se părea că elevii lui Gâlcă urmau să aibă parte de o misiune ceva mai delicată.

steaua.victory
  • SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Farul - CFR Cluj, vineri, 20:30, DGS 1

Fără victorie în derby de România de nouă meciuri, Dinamo a început în atac partida cu Steaua de pe Arena Națională. Alexe putea deschide scorul, dar Arlauskis a intervenit extraordinar. În replică, a venit rândul lui Keşeru să marcheze în minutul 18, însă golul a fost anulat corect pentru ofsaid. Puțin mai târziu, Alexe a mai irosit o șansă pentru Dinamo, iar Bilinski l-a remarcat din nou pe portarul lituanian al Stelei.

De partea cealaltă, și goalkeeper-ul lui Dinamo a prins o zi mare. Marc a avut un reflex excelent la ocazia lui Keşeru din patru metri, atacantul gazdelor rămânând practic fără reacție după ce a realizat dimensiunea ratării. Atacantul Stelei avea să fie însă mai inspirat in propriul careu, cand a scos de pe linie mingea trimisa de Bilinski.

Până la urmă, alb-roșiii au intrat la vestiare în dezavantaj: Szukala a înscris, din centrarea lui Sânmărtean. Alexe a avut şansa să egaleze la zece minute după pauză, dar a tras pe lângă, dovedindu-se, încă o dată, umbra fotbalistului din urmă cu câțiva ani.

Ultimele 12 minute au fost însă cele mai dure pentru “câini”. În minutul 78, Steaua şi-a dublat avantajul tot printr-un fundaș, după ce Papp a înscris al doilea său gol din acest sezon. Doar două minute mai târziu, Keşeru a stabilit scorul final, 3-0 pentru Steaua, din pasa lui Chipciu, iar Flavius Stoican a rămas fără replică în fața lui Costel Gâlcă, aflat la primul derby din cariera de antrenor.

Steliștii au mai avut emoții doar când o petardă l-a lovit pe Arlauskis. Lituanianul a putut continua partida. În ultimele minute, la Dinamo a debutat și fiul lui Florentin Petre, Patrick, până la urmă acest lucru fiind unul dintre puținele bile albe pe care le-au înregistrat oaspeții sâmbătă seară.

LIVE TEXT

Min - 90+3 FLUIER FINAL! Steaua se impune lejer contra eternei rivale, care i-a făcut față doar în primele 35 de minute ale meciului

Min - 89 ULTIMA SCHIMBARE LA DINAMO! Stoican îi oferă șansa debutului lui Patrick Petre, care, la 17 ani, bifează prima apariție în Liga I, intrând în locul lui Vali Lazăr

Min - 88 ULTIMA SCHIMBARE LA STEAUA. Adi Popa îi lasă locul lui Nicușor Stanciu

Min - 85 OCAZIE IMENSĂ STEAUA! Chipciu ratează marcarea unui gol din fața porții goale, după ce a a luftat ca la începători!

Min - 82 A DOUA SCHIMBARE LA STEAUA. Bourceanu intră în locul lui Keșeru

# Suporterii ambelor echipe aruncă cu torțe în teren. La Steaua, Arlauskis este afectat de explozia unei petarde, iar la oaspeți Ștefan Bărboianu nu poate executa o lovitură de la colțul terenului

VEZI AICI VIDEO CU INCIDENTELE DIN TRIBUNE

Min - 80 GOOOL STEAUA, 3-0! Keșeru reușește cel mai frumos gol al serii, după ce a reluat din prima, imparabil, de la 11 metri, cu piciorul stâng

VEZI AICI GOLUL LUI KEȘERU

Min - 78 GOOOL STEAUA, 2-0! Papp marchează cel de-al doilea său gol la Steaua , după un contraatac rapid al lui Adi Popa

VEZI AICI GOLUL LUI PAPP

Min - 77 PRIMA SCHIMBARE STEAUA: Sânmărtean îi lasă locul lui Breeveld

Min - 75 A DOUA SCHIMBARE LA DINAMO! Gavrilă intră în locul lui Boubacar

Min - 75: Chipciu trimite peste poartă după ce își face o minge ideală în fața careului de șase metri

Min - 74 OCAZIE DINAMO: Arlauskis reține șutul lui Rotariu după ce acesta a driblat doi fundași adverși

Min - 64 OCAZIE MARE STEAUA! Varela reia printr-o lovitură de cap peste transversala porții lui Marc de pe linia careului de șase metri

VEZI AICI RATAREA LUI VARELA

Min - 62 SCHIMBARE DINAMO: Dorin Rotariu intră în locul lui Cosmin Matei

Min - 56 OCAZIE MARE DINAMO! Alexe are o oportunitate excelentă de la aproximativ 12 metri, însă șutul său din situație ideală este complet ratat, după ce mingea lovită cu tibia nu prinde nici măcar spațiul porții

# Meciul ar putea fi întrerupt din cauza torțelor pe care le-au aprins suporterii ambelor formații. Momentan, Cristi Balaj a lăsat jocul să continue

Min - 52: Keșeru este deschis în partea dreaptă, dar Codoș se apără admirabil și reușește să-l blocheze pe atacantul Stelei

Min - 50: Chipciu trimite din afara careului peste transversală

Min - 46: S-a reluat partida

Min - 45+4: Pauză pe Arena Națională, Steaua conduce cu 1-0

# Imediat după gol, Szukala a luat de pe bancă un tricou cu numele lui Rusescu pe spate și i-a dedicat reușita atacantului accidentat în meciul ASA Târgu Mureș

Min - 45+3 GOOOL STEAUA, 1-0! Lukasz Szukala înscrie printr-o lovitură de cap, după o lovitură liberă executată din stânga de Sânmărtean!

VEZI AICI REUȘITA LUI SZUKALA

Min - 45+2    : Galben văzut de Nedelcearu

Min - 42    : Vali Lazăr primește primul avertisment al meciului!

Min - 42 OCAZIE MARE DINAMO! Keșeru respinge din fața porții Stelei o minge trimisă spre gol de Bilinski!

VEZI AICI OCAZIA LUI BILINSKI

Min - 41: Cosmin Matei trimite din partea dreaptă, șutul este respins în corner de Filip

Min - 36 OCAZIE URIAȘĂ STEAUA! Marc are un reflex extraordinar în fața lui Keșeru și respinge în corner, care a reluat spre poartă o minge din doar patru metri

VEZI AICI INTERVENȚIA LUI MARC

# Intrat pe teren cu casca de protecție pe cap, Claudiu Keșeru a renunțat la aceasta definitiv

Min - 27 DUBLĂ OCAZIE MARE DINAMO! Bilinski trimite din întoarcere de la aproximativ 14 metri, Arlauskis scoate lateral, de unde Cosmin Matei reia peste poartă! Ce șanse de gol irosește Dinamo!

Min - 26 OCAZIE DINAMO: Prepeliță are o intervenție extraordinară și îi scoate mingea din picioare lui Lazăr, în partea stângă a careului de 16 metri al Stelei

Min - 25: Keșeru trimite mult peste poartă din cădere. Oricum, atacantul roș-albaștrilor fusese semnalizat în poziție de ofsaid

Min - 23 OCAZIE STEAUA: Filip este deschis în adâncime de Tănase, dar centrarea sa în marginea careului de 16 metri este respinsă de Marc

Min - 18: Keșeru scapă singur cu Marc, însă este semnalizat corect în poziție de ofsaid

Min - 14: Marc este faultat după un atac al Stelei, portarul dinamoviștilor ciocnindu-se în careu de Keșeru

# Recunoscuți pentru inspirația de care dau dovadă în momentul în care își gândesc bannerele, fanii celor de la Dinamo au dezvăluit un nou mesaj. Cu Charlie Chaplin desenat la dimensiuni mari, pe banner a fost inscripționat următorul text: "Filmul mut prin apariția noastră a luat sfârșit / Eroii stadioanelor trăiesc viața la infinit!"

Min - 9 OCAZIE MARE DINAMO! Elevii lui Flavius Stoican au șansa să deschidă scorul! Alexe scapă pe partea stângă și vine spre careul mic din unghi, însă atacantul este blocat excelent de Arlauskis, care acordă corner!

Min - 6: Alb-roșiii beneficiază de al doilea corner în mai puțin de 60 de secunde

Min - 5: Corner pentru Dinamo

Min-1: A început meciul!

# Înainte de meci au avut loc mai multe incidente între fanii celor două echipe. Conflictul verbal a continuat și pe stadion, unde ultrașii din cele două galerii au aprins mai multe torțe

ECHIPELE DE START

STEAUA: Arlauskis - Papp, Szukala, Varela, Filip - Prepeliţă, L. Sînmărtean - Ad. Popa, Chipciu, Cr. Tănase – Keşeru. Antrenor: Costel Gâlcă.

Rezerve: Niţă, Râpă, Luchin, N. Stanciu, Toşca, Breeveld, Bourceanu

DINAMO: Marc - Fai, Nedelcearu, Cordoş, Grecu - Bărboianu, Boubacar - Matei, Alexe, Lazăr – Bilinski. Antrenor: Flavius Stoican.

Rezerve: Samoilă, Durimel, I. Şerban, Elton, Gavrilă, D. Rotariu, Patrick Petre

Etichete: video steaua dinamo , live video steaua dinamo , live steaua - dinamo , live steaua dinamo digisport , steaua - dinamo 31 octombrie 2014 , steaua dinamo episodul 157

Un cuplu care a cumpărat un conac vechi de 400 de ani a descoperit sub podeaua din bucătărie o comoară

În timp ce-și renovau bucătăria din casa lor veche, doi soți din Dorset, Anglia, au descoperit o...

FC Barcelona v Paris Saint-Germain: Quarter-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24
Notele primite de Istvan Kovacs în marile publicații sportive, după Barcelona - PSG 1-4

Barcelona a fost învinsă la scor de PSG, 1-4, în returul sferturilor de finală ale UEFA Champions...

Pep Guardiola a descris într-un singur cuvânt jocul lui Manchester City cu Real Madrid
UEFA Champions League - Manchester City v Real Madrid - Etihad Stadium - 17 Apr 2024
După o lună, Adrian Mutu și-a dat șapca jos! Ce a ieșit
Screenshot 2024-04-02 at 23.10.18
Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4 d.l.d.). ”Galacticii”, în semifinalele UEFA Champions League!
UEFA Champions League - Manchester City v Real Madrid - Etihad Stadium
Nu mai suporta și a vrut să plece gratis de la Real Madrid! Acum a devenit erou, iar soția sa a transmis doar ȘASE cuvinte
lunin
chipciu

Video Oțelul - ”U” Cluj 2-1. Gălățenii au dat lovitura în minutul 90 și s-au calificat în finala Cupei României
Live Text Sferturi UECL: PAOK Salonic - Club Brugge 0-0. Răzvan Lucescu, față în față cu istoria / Lille - Aston Villa 2-1
profimedia-0864199478
Foto Au apărut primele imagini: Ion Țiriac a primit ”bijuteria” după 5 ani! ”Nu întrebați cât costă, că e obscen”