Reacția fermă a lui Adi Mutu, după ce a auzit că Otele este pe lista celor de la Napoli și Brighton
Denis Drăguș are preț! Belgienii au anunțat câte milioane de euro vrea Standard Liege
LIVE Liga Digi Sport

Dinamo - Oțelul 4-0. Primul hattrick al lui Bilinski în Liga 1

28.07.2014, 20:12

Dacă unii au zâmbit când dinamoviștii anunțau că au ca obiectiv, în acest sezon, o clasare mai bună decât cea din sezonul precedent, când au terminat pe locul 4, după primul meci al Ligii 1 al ”câinilor roșii” adversarele din campionat trebuie să-și reconsidere poziția. Elevii lui Flavius Stoican au început entuziasmant sezonul.

kamil bil
  • Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

Bilinski a anunțat încă din minutul 10 ce avea să urmeze, recuperând, la un pressing, o minge din gheata goalkeeperului gălățean, dar ulterior a pierdut balonul. Rotariu, în minutul 18, găsit în ofsaid de o pasă a lui Elton, și în minutul 20, când i-a centrat perfect lui Bilinski, a punctat la impresia artistică în fața trimișilor lui PSV Eindhoven, din tribune.

Cel care avea să deschidă scorul avea să fie, însă, brazilianul Elton, cu un șut de la 25 de metri care a poposit în colțul porții lui Vlăsie, cu toată opoziția acestuia (24). După doar trei minute, Lazăr e faultat în careu de Mișelăricu și Bilinski a transformat de la punctul cu var (27), ducând scorul la 2-0.

Două minute mai târziu, atacantul de 26 de ani al lui Dinamo a fost aproape de 3-0, dar șutul său, din întoarcere, din colțul careului mic, este respins de un fundaș gălățean în corner.

Una din puținele ocazii ale moldovenilor a venit în minutul 32, când Zaharia, profitând de o gafă a lui Colins Fai, a trimis mingea în bara porții dinamoviștilor.

Debutul reprizei secunde l-a avut din nou în prim plan pe Kamil Bilinski. În minutul 47, polonezul a profitat de o minge respinsă de Vlăsie, după un șut al lui Elton, majorând diferența la 3-0.

În minutul 61, același Bilinski, aflat în zi de grație, a trimis cu capul, plasat, din centrarea lui Fai, la câțiva centimetri de bara din dreapta lui Vlăsie.

După alte șapte minute, polonezul avea să reușească hattrickul îndelung căutat. Intrat de doar patru minute, Cosmin Matei a centrat perfect în careu, de unde, din șase metri, Bilinski a trimis cu latul în poartă. A fost prima ”triplă” reușită de atacantul din Polonia în Liga 1.

Rotariu a mai furat o dată ochii reprezentanților lui PSV în minutul 77, când șutul său, din alergare, a fost respins cu greu, în corner, de Vlăsie, lăsându-i apoi locul în teren lui Steliano Filip.

Meciul s-a încheiat cu victoria categorică a dinamoviștilor, cu 4-0, care au egalat scorul etapei, reușit de CFR Cluj în meciul cu Ceahlăul.

Dinamo: Samoilă – Fai, Durimel, Ad. Popa, Grecu – Bărboianu, Boubacar, Elton (Cosmin Matei, 64) – D. Rotariu (Steliano Filio, 80), Bilinski (Lemac, 71), V. Lazăr
Antrenor: Flavius Stoican

Oțelul: Vlăsie – Cojoc (Marus, 71), Mișelăricu, Sipovic, Murgoci – V. Gheorghe, Karlik – Onwuachi, Avdici, Al. Zaharia – Cr. Cristea (Ciftci, 76)
Antrenor: Michael Weiss

LIVE TEXT

Min. 90+2 - Final de partidă.

Min. 80 - Steliano Filip intră în locul lui Dorin Rotariu, la Dinamo.

Min. 77 - Ocazie mare pentru Rotariu, care trimite, din alergare, din careu, spre poarta Oțelului, dar Vlăsie reușește o paradă de efect și trimite în corner.

Min. 76 - A doua schimbare în echipa gălățeană. A ieșit Cristea, a intrat Ciftci.

Min. 72 - Schimbare la Oțelul. A ieșit Stoian, a intrat Marus.

Min. 71 - Schimbare la Dinamo! A ieșit autorul hattrick-ului, Kamil Bilinski, iar în locul său a intrat Denis Lemac.

Min. 68 - GOOOOOOL Dinamo! Bilinski reușește hattrick-ul! Nou intratul Cosmin Matei centrează în fața porții și polonezul înscrie din șase metri, cu latul!

Min. 64 - Schimbare la Dinamo. A ieșit Elton, a intrat Cosmin Matei.

Min. 61 - Bilinski a fost la un pas de hattrick. Fai a centrat de pe dreapta, iar atacantul polonez a trimis cu capul, plasat, spre colțul lung, dar minge s-a scurs puțin pe lângă bară.

Min. 54     - Cartonaș galben pentru Bilinski, pentru un cot aplicat lui Sipovic.

Min. 47 - GOOOOOOL Dinamo! Bilinski reușește ”dubla”! Polonezul a profitat de o minge respinsă de Vlăsie, după șutul lui Elton.

Min. 46 - Startul reprizei secunde.

Min. 45+3 - Final de repriză.

Min. 45     - Încă un galben, încasat de un jucător al lui Dinamo. Brazilianul Elton este avertizat pentru o ținere de tricou.

Min. 44     - Cartonaș galben pentru dinamovistul Adrian Popa.

Min. 32 - Zaharia profită de o greșeală a lui Colins Fai, dar trimite mingea în bară!

Min. 31 -     - Cartonaș galben pentru Grecu, pentru un fault.

Min. 30 - Bilinski, aproape de 3-0! Polonezul primește în marginea careului mic, se întoarce și șutează spre poarta lui Vlăsie, dar un fundaș gălățean respinge in extremis în corner.

Min. 28 - GOOOOOOOOOOOOOL Bilinski! Polonezul transformă lovitura de la 11 metri și duce scorul la 2-0!

Min. 27 -     - PENALTY pentru Dinamo. Mișelăricu îl faultează pe Lazăr în careu și vede și cartonașul galben!

Min. 24 - GOOOOOOOOOL Dinamo!!! Elton deschide scorul cu un șut-torpilă de la 25 de metri, care-l lasă fără replică pe Vlăsie.

Min. 20 - Rotariu trimite în careu, pentru Bilinski, dar Vlăsie iese bine și reține mingea destinată polonezului.

Min. 18 - Pasa lui Elton îl găsește pe Dorin Rotariu în poziție de ofsaid.

Min. 11 - Șut al lui Karlik, de la 20 de metri, dar Samoilă reușește să respingă în corner.

Min. 10 - Bilinski reușește să recupereze o minge din gheata portarului advers, dar ulterior dinamoviștii au pierdut balonul.

Min. 9 - Cristea trimite un șut peste poartă din marginea careului.

Min. 5 - Onwuachi este surprins în poziție de ofsaid.

Min. 3 - Meciul a fost întrerupt, pentru ca Bilinski să primească îngrijiri medicale.

Min. 1 - A început partida.

Etichete: liga 1 , etapa 1 , live text , dinamo otelul , foste campioane , duelul insolventei , epilogul etapei

Rusia amenință România și spune că monitorizează Baza Kogălniceanu: Întărirea NATO în Europa de Est e provocatoare

Activitățile NATO în Europa de Est și regiunea Mării Negre au ca scop pregătirea unui posibil...

OUT de la echipa națională pentru EURO! ”Orice om sănătos la cap l-ar lua în lot, dar eu l-am scos”

"A fost cel mai bun!" Columbienii au remarcat un singur jucător român, după amicalul de la Madrid
Screenshot 2024-03-26 at 22.07.30
Ianis Hagi, răspuns tranșant pentru Edi Iordănescu după golul înscris în România - Columbia 2-3
Provocarea zilei: găsește reprezentantul României din fotografia virală
Screenshot 2024-03-27 at 18.44.14

Șucu s-a ținut de cuvânt! Merge alături de galerie la meciul cu Craiova: ”Echipa are nevoie de noi!”
BUCURESTI - SUPERLIGA - ETAPA 5 - RAPID BUCURESTI - PETROLUL PLOIESTI - 13 AUG 2023
Varga l-a vândut pe Krasniqi la Rapid cu 1.000.000€, deși avea ofertă de 5 ori mai mare! Acum, a tras concluziile
sucu varga
Foto A cumpărat bolidul făcut praf de un fotbalist și nu s-a lăsat până nu l-a făcut ca nou
12
Exclusiv Atenție, FCSB! Cum a ratat rivala Dinamo titlul: ”Mai țineți minte?”
FOTBAL:FCSB-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2024)
Exclusiv Marius Șumudică, mesaj pentru un patron din SuperLigă, în vederea EURO 2024
Besiktas v Gaziantep FK - Turkish Super Lig
"Am avut metastaze la plămâni și la coloană". Teodora, fiica lui Mihai Stoica, despre dificila perioadă când a luptat cu cancerul
CSA Steaua, top secret! Măsură fără precedent luată de MApN
Surpriză uriașă: Dinamo a renunțat la varianta Târgoviște! Unde vor evolua „câinii” până la finalul play-out-ului
Adevărul despre scandalul dintre Rebel Wilson și Sacha Baron Cohen. Ce a scris actrița despre starul din „Borat” în cartea ei de memorii
Are 47 de ani, dar arată ca o puștoaică. Shakira, irezistibilă în emisiunea lui Jimmy Fallon, într-o rochie scurtă
Hagi s-a liniștit: Ianis merge sigur în Germania! Avem premianții și corigenții lotului pentru Euro