2 - 1
CS U Craiova logo CS U Craiova
10.09.2017, 20:30
90+5 |
FINAL DE MECI! CFR Cluj s-a impus cu 2-1, primul eşec în actuala ediţie de campionat pentru CS U Craiova.
90+4 |
Ocazie Craiova! Şansă uriaşă pentru olteni de a egala. Bancu a pătruns pe partea stângă şi a tras la colţul scurt, în bară. Pe urmărire, Gustavo a trimis periculos, dar clujenii au respins eroic.
90+2 |
Intrat la pauză, Balde, autorul celui de-al doilea gol al clujenilor, a fost înlocuit de Omrani.
90+1 |
Martic a primit cartonaşul galben, pentru că a ieşit prea devreme din zid, la lovitura liberă executată de Păun.
89 |
Kelic a fost avertizat, pentru o ţinere a lui Păun.
83 |
Cartonaş galben primit de Popov, după un duel aerian cu Balde.
81 |
GOOOOOL Craiova, 2-1! Oltenii au redus din diferenţă, după ce Gustavo a transformat impecabil lovitura de la 11 metri.
80 |
Penalty pentru Craiova, obţinut de Burlacu, după un duel cu Vinicius.
78 |
Ultima modificare la olteni. Mihai Roman a intrat în locul lui Mitriţă.
68 |
Schimbare la oaspeţi. Popov a intrat în locul lui Băluţă.
68 |
Schimbare la Craiova. Screciu i-a lăsat locul lui Burlacu.
66 |
O nouă modificare la gazde. Păun a intrat în locul lui Deac.
64 |
GOOOOOL, 2-0 CFR Cluj! Ibrahima Balde dublează avantajul gazdelor, trimiţând în poarta goală, după o gafă uriaşă a lui Calancea, care a scăpat mingea la o centrare.
63 |
Ocazie CFR! Ibrahima Balde a ratat o şansă excelentă de a marca, şutul său din poziţie foarte bună fiind respins de Calancea.
57 |
Ocazie CFR! Manea a tras bine, din prima, de la marginea careului, dar Calancea a avut un reflex excelent şi a respins.
53 |
Ocazie CFR! Nistor nu a putut profita de pasa primită de la Deac în poziţie favorabilă şi a trimis pe lângă poartă.
46 |
Schimbare la CFR. Balde a intrat în locul lui Urko Vera.
46 |
45+4 |
PAUZĂ! CFR Cluj conduce cu 1-0, după o primă repriză extrem de tensionată.
45+3 |
Ciprian Deac a primit cartonaşul galben, după un fault din spate asupra lui Băluţă.
42 |
Ocazie Craiova! Oltenii au avut o şansă uriaşă de a egala. Mitriţă a executat impecabil o lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri, dar mingea a lovit transversala.
40 |
GOOOOOL, 1-0 CFR Cluj! Culio a transformat lovitura de la 11 metri fără emoţii şi a deschis scorul.
39 |
Adrian Comănescu a trimis în tribună şi un membru al staff-ului Craiovei.
37 |
Tiago Ferrerira a primit direct cartonaşul roşu.
36 |
Cartonaş galben pentru Tiago Ferreira.
36 |
Penalty pentru CFR! Adrian Comănescu a acordat lovitură de pedeapsă, după duelul dintre Tiago Ferreira şi Deac.
34 |
Cartonaş galben primit de Urko Vera.
30 |
Dan Petrescu a fost trimis în tribună, pentru proteste, în urma fazei care i-a avut în prim-plan pe Mureşan şi Screciu.
29 |
Cartonaş galben pentru Mureşan, în urma duelului aerian cu Screciu.
28 |
Ocazie CFR! Clujenii, din nou aproape de gol. Mureşan a trimis cu capul din apropiere, după un corner, dar nu a prins spaţiul porţii.
21 |
Ocazie CFR! Dan Nistor a tras foarte bine cu piciorul stâng, de la aproximativ 25 de metri, dar mingea a trecut puţin peste poarta lui Calancea.
5 |
Ocazie CFR! Urko Vera a avut o şansă uriaşă de a deschide scorul, dar Calancea a reuşit să respingă, printr-un reflex extraordinar. Clujenii s-au mulţumit doar cu un corner.
1 |
A început meciul. Lovitura de start a aparţinut oaspeţilor.

Video rezumat: CFR Cluj - CS U Craiova

CFR Cluj - Craiova 2-1. Echipa lui Dan Petrescu îşi consolidează locul 1. Oltenii, la primul eşec

CFR Cluj îşi păstreaza primul loc în Liga 1, după o partidă tensionată cu CS U Craiova. Ardelenii s-au impus cu 2-1, într-un meci în care Dan Petrescu a fost trimis în tribună după o jumătate de ora, iar oltenii au jucat fără un om din minutul 37.

Clujenii puteau deschide scorul în minutul 5, prin Urko Vera, dar Calancea a respins în corner, cu un reflex extraordinar. Dan Nistor şi Andrei Mureşan şi-au încercat şi ei norocul la poarta oltenilor, însã fãrã succes.

În minutul , centralul Adrian Comănescu a acordat penalty în favoarea gazdelor, la un duel dintre Tiago Ferreira şi Ciprian Deac, şi l-a eliminat pe fundaşul portughez, în ciuda protestelor vehemente ale oaspeţilor.

Culio a transformat penalty-ul în minutul 40 şi a ajuns la a patra reuşită din acest sezon. Două minute mai târziu, Mitriţă a fost la un pas să-l învingă pe Arlauskis, aflat la primul meci în poarta liderului.
Intrat în repriza a doua, Balde l-a testat pe Calancea in minutul 63. Un minut mai târziu, atacantul senegalez a reuşit să marcheze pentru 2-0, după o eroare incredibilă a portarului Craiovei.

Burlacu a obţinut şi el un penalty, iar Gustavo a transformat fără emoţii în minutul 81 şi a făcut 2-1, iar finalul de meci a fost mai interesant. În ultimele secunde, oltenii au ratat o ocazie uriaşă de a egala, prin Bancu, al cărui şut s-a dus în bară.

În cele din urmă, a rămas 2-1, iar Craiova a suferit prima înfrângere din acest sezon.