3 - 1
Dinamo București logo Dinamo București
18 decembrie, ora 20:30, Digi Sport 1
90+3 |
FINAL DE MECI! CSM Poli Iaşi a revenit după ce a fost condusă în debutul partidei şi s-a impus cu 3-1, al treilea succes consecutiv în Liga 1.
90+1 |
GOOOOOL, 3-1 CSM Poli! Vasile Gheorghe transformă fără probleme penalty-ul şi închide practic meciul.
90 |
Penalty pentru CSM Poli, al doilea din acest meci, după faultul comis de Brănescu asupra noului intrat Moldovan.
88 |
Cartonaş galben pentru Grahovac.
87 |
Ultima schimbare la ieşeni. Moldovan a intrat în locul lui Andrei Cristea.
78 |
O nouă modificare la Dinamo. Târcoveanu i-a luat locul lui Rotariu.
72 |
GOOOOOL, 2-1 CSM Poli! Ştefănescu îi aduce pe moldoveni în avantaj, cu un şut frumos de la marginea careului, care a făcut inutil plonjonul disperat al lui Brănescu.
70 |
A doua schimbare la gazde. Ţigănaşu a intrat în locul Sato.
64 |
Romera a fost avertizat pentru proteste.
63 |
Cartonaş roşu primit de Busuladzic, care l-a lovit cu piciorul în piept pe Creţu.
61 |
Schimbare la Dinamo. Popa a intrat în locul lui Lazăr.
47 |
Ocazie CSM Poli! O oportunitate uriaşă irosită de Andrei Cristea. Scăpat singur cu Brănescu, atacantul gazdelor a fost blocat de portarul dinamovist, apoi nu a putut înscrie nici pe urmărire, fiind incomodat atât cât trebuie de Nedelcearu.
46 |
Ocazie CSM Poli! Partea a doua începe abrupt, cu o şansă mare pentru gazde. Creţu a tras din prima, de la marginea careului, puţin peste poarta lui Brănescu.
46 |
Schimbare la gazde. Mitic a intrat în locul lui Bole.
46 |
45 |
PAUZĂ! CSM Poli Iaşi şi Dinamo sunt la egalitate, scor 1-1, după o repriză cu un ritm foarte bun şi cu multe faze de poartă.
36 |
Ocazie CSM Poli! Şansă uriaşă irosită de Vasile Gheorghe, care, scăpat singur cu Bărnescu, a încercat un lob, dar a lovit mingea defectuos, iar finalizarea a fost lamentabilă.
32 |
Şi Oliva a fost avertizat de Sebastian Colţescu, al doilea galben al partidei.
30 |
Hanca a primit cartonaşul galben, după un duel cu Ştefănescu.
25 |
GOOOOOL CSM Poli, 1-1! Andrei Cristea a transformat fără emoţii lovitura de pedeapsă şi a restabilit egalitatea.
24 |
Penalty pentru CSM Poli! Sebastian Colţescu a acordat penalty, după un duel între Oliva şi Bosoi.
20 |
Ocazie CSM Poli! Prima şansă a gazdelor a fost irosită de Ştefănescu, blocat providenţial de Brănescu într-o situaţie foarte bună.
11 |
Ocazie Dinamo! Vali Lazăr a luat o acţiune pe cont propriu, a pătruns în careu şi a încercat să plaseze mingea la colţul lung, dar a ratat de puţin ţinta.
7 |
GOOOOOL, 1-0 Dinamo! Nedelcearu a deschis scorul. Fundaşul alb-roşiilor a înscris din apropiere, după ce Grahovac reuşise să respingă mingea trimisă cu capul de Ceccarelli, în urma loviturii libere executate de Nistor.
2 |
Probleme cu gazonul şi la Iaşi. Brănescu a alunecat pe terenul îngheţat, în momentul în care repunea o minge din colţul careului de 6 metri.
1 |
A început meciul. Lovitura de start a aparţinut oaspeţilor.

Video rezumat: CSM Poli Iași - Dinamo București

CSM Poli Iași – Dinamo 3-1. Gazdele au revenit după ce au fost conduse şi au obţinut a treia victorie la rând

Dinamo a terminat cu o înfrângere meciurile din campionat din 2016. La Iaşi, alb-roşiii au deschis repede scorul, dar gazdele au revenit şi au întors rezultatul şi datorită celor două penalty-uri pe care le-au primit.

Fără Gnohere şi Nemec, Dinamo a deschis scorul la Iaşi prin Nedelcearu, în minutul 7. Apoi, Vali Lazăr putea să dubleze avantajul "câinilor", dar a tras puţin pe lângă poartă.

Gazdele au primit penalty în minutul 24, cand Oliva l-a faultat în careu pe Bosoi, iar Andrei Cristea a transformat fără emoţii.

Gazdele puteau conduce la pauză, dar Vasile Gheorghe a irosit o ocazie uriaşă.

Repriza a doua a început cu şutul lui Creţu puţin peste poarta lui Brănescu. La faza următoare, portarul lui Dinamo l-a blocat excelent pe Cristea, scăpat singur.

Dinamo a rămas în zece după ce Busuladzic a luat roşu pentru un fault la Creţu.

Moldovenii au profitat de jucătorul în plus, iar Ştefănescu a marcat pentru 2-1.

Pe final, Brănescu l-a oprit prin fault pe Moldovan, iar Colţescu le-a acordat ieşenilor a doua lovitură de la 11 metri. Vasile Gheorghe a fost cel care a executat şi care a stabilit scorul final, 3-1 în favoarea moldovenilor.

Dinamo nu intră în vacanţă după înfrângerea cu Iaşi. Are meci în semifinalele Cupei Ligii, cu Steaua, joi, ÎN DIRECT la Digi Sport 1, de la ora 20:30.