3 - 3
CSM Poli Iași logo CSM Poli Iași
20 septembrie, ora 18:30, Digi Sport 1
90 |
Final de meci. FC Botoşani şi CSM Poli Iaşi au încheiat la egalitate în derby-ul Moldovei, scor 3-3.
89 |
Moisi a fost şi el avertizat.
87 |
Ocazie Poli Iaşi! Kizito a avut şansa de a-i aduce pe oaspeţi în avantaj, însă voleul său din drop nu a nimerit ţinta.
86 |
Cartonaş galben primit de Andrei Dumitraş.
83 |
Schimbare la Poli Iaşi. Jo Santos este înlocuit de Bădic.
81 |
Gooool Poli Iaşi! Andrei Cristea a transformat sigur penalty-ul, cu un şut în plasa laterală.
80 |
Penalty obţinut de Andrei Sin, iar ieşenii au şansa a egala în acest final de meci.
77 |
Ocazie Poli Iaşi! Şansă imensă de gol a oaspeţilor. Kizito i-a centrat perfect lui Salim Cisse, care a semnat una dintre marile ratări ale anului în fotbalul românesc: a trimis peste poarta goală de la un metri de buturile gazdelor.
76 |
Schimbare la FC Botoşani. Daniel Popa i-a lăsat locul lui Esteban Ciaccheri.
74 |
Schimbare la FC Botoşani. Mihai Roman a fost înlocuit de Tiberiu Serediuc.
72 |
Ocazie FC Botoşani! A treia şansă irosită de Moruţan, al cărui voleu a fost reţinut de Koselev.
63 |
Schimbare la Poli Iaşi. Pedro Mendes i-a lăsat locul lui Cisse.
63 |
Schimbare la Poli Iaşi. Ştefănescu este înlocuit de Kizito.
62 |
Ocazie FC Botoşani! Daniel Popa a pătruns excelent prin apărarea oaspeţilor, însă şutul său a trecut mult peste poarta lui Koselev.
57 |
Goooool FC Botoşani! Laurenţiu Buş a transformat penalty-ul, pe care l-a executat pe centrul porţii.
56 |
Antrenorul lui CSM Poli Iaşi, Flavius Stoican, a fost trimis în tribună pentru proteste.
55 |
Penalty pentru FC Botoşani, primit de Laurenţiu Buş după un contact cu Cosmin Frăsinescu.
46 |
A început repriza a doua a partidei de la Botoşani.
45 |
Pauză la Botoşani. FC Botoşani şi CSM Poli Iaşi se află la egalitate la pauză, scor 2-2.
32 |
Ocazie FC Botoşani! A doua şansă ratată de Olimpiu Moruţan în acest meci. Jucătorul dorit de FCSB a şutat exact pe direcţia portarului, din 11 metri.
28 |
Gooooool Poli Iaşi! Andrei Cristea l-a lansat excelent pe Pedro Mendes, care nu l-a iertat pe Cobrea: a egalat cu un şut la colţul scurt.
27 |
Cartonaş galben primit de fundaşul gazdelor, Andrei Burcă.
20 |
Gooooool Poli Iaşi! Jo Santos a redus din handicap după ce a reluat foarte bine, cu o execuţie acrobatică, mingea centrată de Pedro Mendes.
16 |

Ocazie FC Botoşani! Fază superbă a lui Olimpiu Moruţan, care i-a strecurat mingea printre picioare lui Sin înainte de a trage însă pe lângă poarta oaspeţilor.

11 |
Laurenţiu Buş a ratat execuţia din poziţie ideală; a trimis mult peste poartă de la şase metri de poarta oaspeţilor.
9 |
Goooool FC Botoşani! Echipa lui Costel Enache s-a desprins după şutul lui Mihai Roman, deviat însă şi de Andrei Sin.
6 |
Gooool FC Botoşani! Fostul atacant al lui Dinamo, Daniel Popa, a deschis scorul pentru gazde după ce lovitura sa de cap a fost scăpată în poartă de portarul Iaşiului, Koselev.
1 |
A început derby-ul Moldovei, dintre FC Botoşani şi CSM Poli Iaşi.

FC Botoșani - CSM Poli Iași 3-3. Derby nebun al Moldovei

FC Botoşani şi CSM Poli Iaşi au terminat la egalitate, 3-3 (2-2), în etapa a 11-a din Liga 1.

FC Botoşani a condus cu 2-0 şi 3-2 în derby-ul Moldovei, dar ieşenii au revenit şi au obţinut un punct.

Pentru gazde au marcat Daniel Popa (6), Mihai Roman (9) şi Laurenţiu Buş (57 - penalty), în timp ce pentru ieşeni au punctat Jo Santos (20), Pedro Mendes (28) şi Andrei Cristea (81 - penalty).

Salim Cisse (Poli) a fost autorul unei ratări monumentale în minutul 77, de la mai puţin de un metru de poartă.

Antrenorii celor două echipe, Flavius Stoican (CSM Poli Iaşi) şi Costel Enache (FC Botoşani), au fost trimişi în tribună pentru proteste.

FC Botoşani este la al doilea meci acasă fără victorie, în timp ce Poli Iaşi e neînvinsă de trei etape (două egaluri în deplasare, victorie acasă).