La 34 de ani, poate fi marea surpriză a României la EURO 2024: ”Cred că va fi luat în calcul”

Astra Giurgiu Astra Giurgiu
Ratare Penalty-uri
    Final. Juventus - Astra 0-1.
  • 90+3 | Faze meciJuventus Bucureşti
    Portarul Stoian încearcă să oprească o acțiune a lui Moise, însă se lovește cu capul de piciorul acestuia și se resimte. În cele din urmă, portarul gazdelor continuă partida.
  • 90+1 | Faze meciJuventus Bucureşti
    Același Le Tallec reia cu capul, dar o face din nou modest, iar Stoian reține.
  • 90 | Cartonaşe Galbene
    Bărbulescu este avertizat pentru o intrare dură la Seto.
  • 89 | Faze meciJuventus Bucureşti
    Le Tallec finalizează slab din poziție bună, iar Stoian nu are emoții.
  • 85 | Schimbări
    Schimbare Juventus: Iese F. Ștefan, intră F. Cazan
  • 82 | Schimbări
    Schimbare Astra: Iese Balaure, intră Le Tallec
  • 80 | Schimbări
    Schimbare Astra: Iese Ioniță și intră Butean. Se pare că fostul rapidist are probleme la coapsă.
  • 79 | Cartonaşe Galbene
    Țâră vede cartonașul galben pentru proteste.
  • 74 | Faze meciJuventus Bucureşti
    Astra controlează tactic meciul și profită de avantajul numeric pe care îl are în această repriză.
  • 70 | Schimbări
    Schimbare Astra: Iese Abang, intră Chipirliu
  • 63 | OcaziiJuventus Bucureşti
    OCAZIE ASTRA! Moise primește de la Ioniță, însă ezită și trage în cele din urmă slab, iar Stoian prinde cu siguranță.
  • 59 | OcaziiJuventus Bucureşti
    Țâră trage excelent, însă Bejan deviază involuntar și balonul trece peste poartă.
  • 57 | OcaziiJuventus Bucureşti
    Abang reia din prima, dar Stoian este la post și de această dată.
  • 53 | OcaziiJuventus Bucureşti
    Polczak reia cu capul, însă Stoian reține.
  • 51 | Goluri
    GOOOL ASTRA! Ioniță nu mai ratează de această dată și înscrie cu siguranță.
  • 50 | Cartonaşe Roşii
    ELIMINARE ASTRA! Băjenaru este eliminat în cele din urmă. Acesta l-a înjurat probabil pe arbitrul Chivulete, care i-a acordat cartonașul roșu.
  • 50 | Cartonaşe Galbene
    Băjenaru este avertizat pentru proteste.
  • 49 | OcaziiJuventus Bucureşti
    PENALTY ASTRA! Mihăescu îl faultează pe Moise și este din nou penalty pentru oaspeți.
    Schimbare Juventus: Iese Călințaru, intră Zaharia
    Începe repriza secundă.
  • 45+3 | Final repriza 1
    Finalul primei reprize.
  • 45+3 | OcaziiJuventus Bucureşti
    OCAZIE ASTRA! Belu reia periculos cu capul din careu, însă o face pe direcția lui Stoian, care reține.
  • 44 | Faze meciJuventus Bucureşti
    Abang are o acțiune bună și e aproape de gol, însă se ciocnește cu portarul Stoian. Cei doi însă își revin repede și continuă meciul.
  • 40 | Schimbări
    Schimbare Juventus: Iese Măzărache (transportat cu ambulanța la sputal) și intră Țâră.
  • 39 | Ratare Penalty-uriJuventus Bucureşti
    RATARE PENALTY! Ioniță fentează portarul de la punctul cu var, dar trage pe lângă poartă.
  • 36 | Penalty-uriJuventus Bucureşti
    PENALTY ASTRA! Bejan încearcă să lovească balonul după un corner, însă este faultat de Măzărache în careu. Atacantul lui Juventus se accidentează însă grav la această fază și este posibil să fi suferit o fractură la tibie.
  • 35 | Faze meciJuventus Bucureşti
    Presiune tot mai mare a Astrei: acțiune a lui Balaure, acesta încearcă o pasă în careu, însă Mihăescu reușește să respingă în corner.
  • 31 | OcaziiJuventus Bucureşti
    OCAZIE MARE ASTRA! Ioniță trage periculos din careu, puțin pe lângă poarta celor de la Juventus.
  • 30 | Faze meciJuventus Bucureşti
    Astra joacă tot mai bine și același Abang trage la poartă, însă o face iar modest, fără emoții pentru Stoian.
  • 27 | OcaziiJuventus Bucureşti
    Abang șutează slab din poziție bună și Stoian reține. Este primul șut pe poartă al Astrei.
  • 25 | Cartonaşe Galbene
    Și Wallace vede cartonașul galben, după un fault la Mrzljak.
  • 24 | Cartonaşe Galbene
    Abang este avertizat după un duel aerian cu Bărbulescu.
  • 23 | OcaziiJuventus Bucureşti
    OCAZIE ASTRA! Seto șutează bine la colțul lung, din careu, însă balonul nu prinde cadrul porții.
  • 20 | Faze meciJuventus Bucureşti
    Jocul Astrei lasă mult de dorit, în timp ce nou-promovata evoluează bine, așa cum a făcut-o și în prima repriză a duelului cu FCSB, pierdut însă în cele din urmă, 0-4.
  • 15 | OcaziiJuventus Bucureşti
    OCAZIE MARE JUVENTUS! Măzărache șutează superb de la marginea careului, însă balonul lovește bara. Șansă mare de gol pentru Juventus.
  • 11 | Faze meciJuventus Bucureşti
    Băjenaru trimite periculos din corner, însă Iliev iese bine din poartă și reușește să boxeze.
  • 7 | Faze meci
    Este o temperatură de aproape 0 grade la Ploiești, iar jucătorii celor două echipe par să resimtă și ei frigul. Astra are o posesie mai bună, așa cum era de așteptat, dar codașa Juventus stă grupată în apărare și încearcă să lovească pe contraatac.
    Începe meciul de la Ploiești, dintre Juventus și Astra. Gazdele au lovitura de start.
Edi IordănescuAstra Giurgiu

Juventus Bucureşti - Astra 0-1. Ioniță a adus victoria oaspeților! Penalty ratat și accidentare gravă a lui Măzărache

Astra se menţine pe loc de play-off, după 1-0 în deplasare cu Juventus Bucureşti. Alex Ioniţă a executat două penalty-uri, dar l-a transformat doar pe al doilea.

Simon Măzărache a început bine meciul cu Astra, dar l-a terminat la spital. Atacantul a ratat cea mai mare ocazie a primei reprize, apoi, înainte de pauză, a făcut penalty, fază la care a suferit o dublă factură de tibie şi peroneu.

Golgheterul giurgiuvenilor, Alex Ioniţă, nu a nimerit spaţiul porţii de la 11 metri, iar rezultatul a rămas neschimbat.

Prima repriză a fost la un pas să mai aducă o accidentare gravă, la ciocnirea dintre Abang şi Relu Stoian. Din fericire, ambii jucători au putut continua meciul.

După pauză, Astra a mai primit un penalty, pe care Alex Ioniţă nu l-a mai ratat. Mai mult, echipa lui Edi Iordănescu a jucat cu un om în plus până la final, pentru că Băjenaru a fost eliminat pentru proteste.

La ultima fază importantă a meciului, Alex Ioniţă l-a lăsat singur cu portarul pe Moise, care nu a reuşit să finalizeze.

După 1-0 cu Juventus Bucureşti, Astra se menţine pe loc de play-off şi încheie anul pe teren propriu, cu FC Botoşani.

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...