2 - 0
Astra logo Astra
13 martie 2016, ora 20:30
90+3 |
Final de meci la Piteşti! Steaua obţine prima victorie în play-off, 2-0 cu liderul Astra Giurgiu, şi rămâne în lupta pentru titlu.
87 |
Ocazie Astra! Boldrin a executat impecabil o lovitură liberă, dar Niţă a avut un răspuns pe măsură şi a respins în corner de la vinclu, cu un reflex incredibil.
85 |
O nouă fază controversată. Bourceanu putea primi al doilea cartonaş galben şi să fie eliminat, după un fault asupra lui Florea. Tudor a acordat doar lovitură liberă, fără a-l avertiza pe mijlocaşul stelist.
84 |
Cartonaş galben şi pentru Alves.
78 |
Fază controversată în careul Astrei. Steaua putea primi un penalty, la o intervenţie a lui Alves şi Boubacar asupra lui Bawab. Alexandru Tudor a lăsat, însă, jocul să continue.
76 |
Ultima modificare şi la Steaua. Muniru i-a luat locul lui Pintilii.
72 |
A doua schimbare la Steaua. A ieşit Hamroun, iar în locul său a intrat Bawab.
71 |
Ultima modificare la Astra. Florea a intrat în locul lui Alibec.
68 |
Ocazie Steaua! Acţiune personală de toată frumuseţea creată de Hamroun, care a trimis periculos cu piciorul stâng. Gavrilaş a fost din nou atent şi a respins.
67 |
Şi Chipciu este avertizat de Alexandru Tudor.
62 |
Cartonaş galben primit de Pintilii.
60 |
GOOOOOOOOOOOL, 2-0 Steaua! Nicuşor Stanciu dublează avantajul campioanei, cu un şut frumos de la marginea careului, după ce Tamaş i-a aşezat foarte bine mingea.
58 |
Prima schimbare la Steaua. Adi Popa a intrat în locul lui Enache.
53 |
Ocazie Steaua! Chipciu putea face 2-0, dar lovitura sa de cap, după centrarea perfectă a lui Enache, a fost respinsă de Gavrilaş, care a avut un reflex senzaţional.
46 |
A doua modificare la Astra. Boubacar a intrat în locul Lovin.
46 |
45+2 |
Pauză la Piteşti! Steaua conduce cu 1-0, prin golul marcat de Momcilovic.
45+1 |
Ocazie Astra! Cea mai bună şansă a giurgiuvenilor a fost ratată de Alibec, care a scăpat uşor de fundaşii Stelei, dar a tras slab, iar Niţă a reţinut.
44 |
Ocazie Steaua! Momcilovic a fost aproape de a face dubla, dar execuţia sa din voleu a fost pe mijlocul porţii, iar Gavrilaş a prins.
42 |
Cartonaş galben pentru Bourceanu.
37 |
Găman a trimis cu capul, după o lovitură liberă de pe partea stângă, dar mingea s-a dus pe centrul porţii, iar Niţă a prins uşor.
36 |
Prima schimbare a meciului. Daniel Niculae i-a luat locul lui Boudjemaa.
35 |
Ocazie Steaua! O nouă fază periculoasă a campioanei. Hamroun a tras bine de la distanţă, dar Gavrilaş a prins în doi timpi.
33 |
Cartonaş galben pentru Lovin.
32 |
Fază periculoasă a Astrei, cu Denis Alibec care a încercat un şut la colţul scurt. Atacantul giurgiuvenilor a trimis slab, iar Niţă a prins fără probleme.
30 |
Junior Morais este avertizat la rândul său.
15 |
Cartonaş galben şi pentru Boldrin.
15 |
Cartonaş galben primit de Hamroun.
12 |
GOOOOOOOOOOOOOOOL, 1-0 Steaua! Momcilovic deschide scorul cu o lovitură de cap, după un corner, şi înscrie astfel primul gol în tricoul roş-albaştrilor.
9 |
Galben şi pentru Boudjemaa. Al doilea avertisment în primele 10 minute.
6 |
Ocazie Steaua! O nouă acţiune rapidă şi simplă a roş-albaştrilor, finalizată de Hamroun cu un şut pe lângă poartă, din poziţie foarte bună.
5 |
Cartonaş galben pentru Toşca.
4 |
Ocazie Steaua! Alex Chipciu a ratat prima şansă de gol a meciului. Scăpat spre poarta lui Gavrilaş, după o pasă excelentă a lui Hamroun, "şeptarul" campioanei s-a încurcat în minge şi a trimis puţin pe lângă poartă.
1 |
A început meciul. Steaua a avut lovitura de start.

Steaua - Astra 2-0. Campioana rămâne în lupta pentru titlu

Steaua a învins-o pe Astra şi în campionat, după ce s-a impus şi în turul semifinalei din Cupa Ligii. Marko Momcilovic, cu prima reuşită în roş-albastru, şi Nicuşor Stanciu au înscris pentru victoria cu 2-0 a campioanei, care rămâne în lupta pentru titlu.

Elevii lui Laurenţiu Reghecampf puteau deschide scorul încă din minutul 4. Scăpat pe contraatac, Chipciu s-a încurcat în minge şi nu l-a putut învinge pe Gavrilaş din marginea careului.

Deschiderea scorului a venit în minutul 12, când Momcilovic a reluat cu capul centrarea ideală din corner a lui Alex Bourceanu.

Steliştii nu s-au mulţumit cu avantajul minim, iar Hamroun putea face 2-0 cu un şut de la distanţă. Cu un minut înainte de pauză, Momcilovic a fost aproape să reuseasca dubla, dar Gavrilaş a fost la post.

În prelungirile primei reprize, ratările roş-albaştrilor se puteau răzbuna. Alibec a trecut uşor de Varela, însă a finalizat slab, iar Niţă a prins.

Steaua a început în ofensivă şi partea a doua. Enache l-a servit perfect pe Chipciu, dar Gavrilaş a intervenit senzational la lovitura de cap a "şeptarului".

În cele din urmă, campioana şi-a dublat avantajul, după o oră de joc.. Golgheterul Nicuşor Stanciu a plasat mingea langă bară, din marginea careului, şi a semnat a zecea reuşită stagională.

Astra a avut o şansă importantă de a reveni în joc, pe final, dar Niţă a scos senzaţional de sub transversală execuţia lui Boldrin din lovitură liberă.

S-a terminat 2-0, iar Astra a suferit prima înfrângere în campionat după 12 meciuri.