Captură de ecran 2024-03-24 230853
CSA Steaua a pierdut la limită meciul tur cu Valur din sferturile EHF European Cup
Dayro Moreno
Atacantul cu 55 de jocuri în culorile ”roș-albastre” a egalat recordul istoric de goluri în Columbia
ianis
Scoțienii au fost categorici, după ce Ianis Hagi a anunțat unde va juca sezonul viitor

Ratare! Raul Rusescu a șutat în bara transversală și Oțelul rămâne în avantaj
  • 90+3 | Cartonaşe Roşii (al doilea cartonaş galben)
    Eliminare la Oțelul! Cartonaș galben pentru Milea, pentru faultul în urma căruia s-a acordat lovitura de la 11 metri. A fost al doilea cartonaș galben pentru mijlocașul Oțelului, care este trimis mai devreme la cabine
  • 90+3 | Penalty-uriSteaua
    Penalty pentru Steaua! Chipciu cade în careu, după un duel cu Milea, iar arbitrul Robert Dumitru arată, de această dată, punctul cu var
  • 89 | Faze meciSteaua
    Rusescu se dă cap în cap cu Miron la un duel aerian și are nevoie de îngrijiri medicale
  • 88 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru portarul Abraham, care a întârziat repunerea mingii în joc după faultul suferit la faza precedentă. Goalkeeper-ul a îndepărtat apoi mingea și a fost la un pas să fie eliminat, dar arbitrul i-a dat un ultim avertisment verbal
    Cartonaș galben pentru Țucudean, care a protestat la un fault în atac acordat de arbitru
  • 84 | Faze meciSteaua
    Steaua presează și a petrecut aproape toată repriza secundă în preajma careului gălățean. Roș-albaștrii continuă asalturile, dar apărarea oaspeților rezistă
  • 81 | Schimbări
    Ultima înlocuire și la Oțelul: iese Florin Cernat și intră Tătar
  • 78 | Schimbări
    Ultima schimbare la Steaua: iese Paul Papp - accidentat - și intră Guilherme
  • 77 | Goluri
    GOOOOL Steaua! Țucudean reduce din diferență pentru gazde, cu un gol din careul de 6 metri, din centrarea lui Stanciu
  • 75 | Faze meciSteaua
    Aglomerație mare în careul Oțelului. Papp încearcă să reia cu capul o minge recentrată din foarfecă de Varela, dar s-a lovit cap în cap cu Miron. Fundașul stelist s-a accidentat și nu mai poate continua
  • 71 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Andrei Miron, pentru un fault din spate, comis la circa 35 de metri de propria poartă
  • 68 | OcaziiSteaua
    Ocazie pentru Steaua! Sissoko ratează respingerea la ocentrare de pe dreapta, iar mingea ajunge la Rusescu, care preia pe piept și șutează cu dreptul, dar pe direcția portarului Abraham și nu destul de tare, iar Oțelul scapă și de această dată
  • 65 | Faze meciSteaua
    Steaua cere și al treilea penalty! Murgoci a fost atins de minge în mână, la un șut puternic trimis de steliști din afara careului, dar arbitrul a acordat doar corner
  • 64 | Cartonaşe Galbene
    Murgoci primește cartonașul galben încă de la intrarea pe teren, fiindcă a pătruns pe suprafața de joc fără acordul arbitrului central. Este întors la margine și schimbarea se face din nou
  • 63 | Schimbări
    Schimbare la Oțelul: iese Hamroun - accidentat - și intră Lucian Murgoci
  • 61 | Faze meciSteaua
    Hamroun a suferit o întindere în zna inghinală și iese de pe teren pe tarbă. Autorul golului de 0-2 nu mai poate continua
  • 60 | Faze meciSteaua
    Șut al lui Rusescu, din stânga careului, cu mult peste poarta Oțelului
  • 59 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Stelian Cucu
  • 59 | Faze meci
    Tamaș pune o talpă pe abdomenul lui Cernat însă centralul nu-i acordă cartonașul galben fundașului stelist
  • 56 | OcaziiSteaua
    Șansă de gol pentru Oțelul! Cernat a șutat frumos dintr-o lovitură liberă de la peste 20 de metri, dar mingea a trecut la foarte mică distanță de vinclul porții lui Arlauskis. Faultul a fost comis de Prepeliță, care putea primi al doilea cartonaș galben
  • 54 | OcaziiSteaua
    Ocazie pentru Steaua! Adi Popa a finalizat cu un șut la poartă o fază prelungită de atac a Stelei, însă a trimis prea slab și pe direcția portarului Abraham, care a prins fără probleme
  • 51 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben și pentru Gabi Iancu, pentru un fault la care arbitrul lăsase, inițial, avantaj pentru gălățeni
    Cartonaș galben pentru Andrei Prepeliță, pentru o lovitură aplicată lui Hamroun, care a întârziat să dea mingea în afara terenului la o fază în care un stelist era căzut pe gazon
  • 49 | Faze meciSteaua
    Țucudean marchează pentru Steaua, dar golul nu este validat, pentru o poziție de offside în care se afla atacantul stelist
  • 48 | OcaziiSteaua
    Ocazie pentru Oțelul! Cernat urcă foarte bine pe stânga, pătrunde în careu și centrează la bara a doua, însă puțin prea în față pentru Iorga, care a ajuns târziu
  • 46 | Faze meciSteaua
    Așezarea Stelei s-a schimbat, după modificările de la pauză. Campioana joacă, acum, cu 3 fundași centrali: Tamaș, Papp și Varela
    A doua modificare făcută la pauză de roș-albaștri: iese Latovlevici (fundaș stânga) și intră Gabi Iancu (atacant)
    Schimbare la Steaua: iese Filip (mijlocaș defensiv) și intră Nicușor Stanciu (mijlocaș ofensiv)
    Începutul reprizei secunde
    Pauză pe Arena Națională, acolo unde Steaua e condusă de Oțelul cu 0-2. Fanii prezenți la meci însoțesc cu fluierături și huiduieli drumul jucătorilor către vestiare
  • 45 | Goluri
    GOOOOL Oțelul! Hamroun face 0-1 la capătul unui atac rapid. Dan Popescu a centrat ideal de pe stânga, iar Hamroun, venit în viteză, a punctat din plojon
  • 42 | Cartonaşe Galbene
    Ciprian Milea, intrat de 3 minute, primește primul cartonaș galben al meciului, după primul său fault
  • 39 | Schimbări
    Prima schimbare a meciului este efectuată de Oțelul: iese Solomou - accidentat - și intră Ciprian Milea
  • 37 | Faze meciSteaua
    Steliștii cer iar penalty, la o fază la care Miron a blocat cu mâna o reluare cu capul a lui Țucudean, din apropiere. Arbitrul Robert Dumitru a făcut din nou semn ca jocul să continue
  • 35 | Faze meciSteaua
    Tamaș l-a găsit pe Țucudean în careul gălățean cu o pasă lungă extraordinară, dar atacantul împrumutat de la Charlton a ratat preluarea și a fost blocat de Miron cu un tackling în fața portarului Abraham
  • 33 | Faze meciSteaua
    Cernat șutează din afara careului, dar nu prinde spațiul porții. Momente bune pentru Oțelul
  • 29 | OcaziiSteaua
    Șansă mare de gol pentru Oțelul! Iulian Popa a primit de la Cernat în centru, în marginea careului, s-a întors cu fața la poartă și a șutat pe sus, cu stângul, dar cu puțin alături de poarta Stelei
  • 28 | OcaziiSteaua
    Ocazie imensă pentru Steaua! Șeptarul stelist a pătruns excelent pe stânga, dar a ales să șuteze din apropiere, dintr-un unghi închis, deși avea și varianta unei pase
  • 27 | Faze meciSteaua
    Steaua cere penalty, la o cădere a lui Prepeliță, după un contact cu Dan Popescu. Arbitrul a refuzat să acorde lovitură de la 11 metri, iar căpitanul Stelei a avut o reacție nervoasă, însă fără a primi cartonașul galben
  • 24 | OcaziiSteaua
    Ocazie pentru Oțelul! Dan Popescu centrează de pe stânga, dar Hamroun nu reușește să îi ia fața la timp adversarului direct și trimite slab, fără probleme pentru Arlauskis
  • 23 | Faze meciSteaua
    Rusescu, dezechilibrat, șutează de la distanță, dar nu îi iese execuția și mingea trece alături
  • 19 | Auto Goluri
    GOOOOL Oțelul! Latovlevici a marcat în proprie poartă. Florin Cernat a scăpat liber de la mijlocul terenului, a pătruns în careu și a pierdut un tempo. Pasa decisivă, care îi căuta un coleg liber în centrul careului, a fost deviată în poartă de Iasmin Latovlevici
  • 16 | OcaziiSteaua
    Ocazie pentru Oțelul! Helder a pătruns în careu și a încercat un șut la poartă, dar nu i-a ieșit execuția și a ieșit mai degrabă un șut-centrare, dar Hamroun, cel care urmărea mingea, a fost semnalizat în offside
  • 11 | Faze meciSteaua
    Filip șutează de la circa 20 de metri, dar cu puțșin peste poarta oaspeților
  • 8 | Faze meci
    Steaua are inițiativa, așa cum era și de așteptat, dar Oțelul pare destul de solidă, în această seară. Imediat ce recuperează mingea, oaspeții încearcă să desfacă apărarea bucureșteană cu acțiuni rapide, însă fundașii Stelei sunt atenți, deocamdată
  • 5 | OcaziiSteaua
    Bară pentru Steaua! Țucudean și-a făcut mingea superb în marginea careului și a șutat foarte bine din întoarcere, dar a izbit bara transversală. Portarul Abraham era spectator la această fază
  • 1 | Faze meci
    Circa 3.000 de spectatori sunt prezenți în această seară pe Arena Națională
    Fluier de start al meciului dintre Steaua și Oțelul, din etapa a 27-a din Liga 1
Florin MarinOţelul Galaţi

VIDEO Steaua - Oţelul 1-2. Rusescu a ratat penalty în prelungiri. Steaua, huiduită de fani pe Arena Națională

Oțelul a dat lovitura pe Arena Națională și a câștigat cu 2-1 în fața Stelei, în etapa a 27-a a Ligii 1. A fost a treia victorie în actualul sezon pentru gruparea gălățeană, care a aprins și mai mult lupta la titlu. Liderul Steaua mai are un singur punct avans față de ASA Tg. Mureș, principala amenințare a campioanei.

Țucudean a avut prima ocazie a meciului de pe Arena Națională. A reușit o fază superbă în marginea careului, dar șutul său din întoarcere a izbit bara transversală (5). La primul meci ca titular după jumătate de an, Latovlevici a înscris în propria poartă după un contraatac purtat de Cernat (19).

Nici Chipciu nu a fost mai inspirat, în minutul 28, alegând să șuteze dintr-o poziție grea. Oţelul a fost aproape de golul doi (29) dar Iulian Popa a ratat ţinta. Chiar înainte de pauză, gălăţenii au lovit din nou pe contraatac - algerianul Hamroun a marcat al doilea său gol în Liga 1, din centrarea lui Dan Popescu.

La reluare tot oaspeţii au fost periculoşi, prin Cernat, din lovitură liberă (56). În minutul 77, Ţucudean a redus din diferenţă din centrarea lui Stanciu. Roș-albaștrii au început să spere la cel puțin un punct și au fost aproape să-l obțină, în prelungiri, dar Raul Rusescu a ratat lovitura de la 11 metri, șutând în bara transversală (93). Milea a fost eliminat, după ce a primit al doilea cartonaș galben la faultul comis în careu asupra lui Chipciu.

A fost a treia victorie a Oțelului în acest sezon. Precedenta fusese obținută pe 22 noiembrie 2014, 1-0 pe terenul Ceahlăului. Pe cealaltă o bifase pe 1 septembrie 2014, 2-0 la Galați cu Rapid.

De partea cealaltă, Steaua este la a șasea înfrângere, 4 dintre ele venite în 2015. Campioana nu a mai câștigat în Liga 1 de 3 meciuri și avansul pe care îl are în fruntea clasamentului s-a redus la un singur punct.

PROGRAMUL TV COMPLET AL CANALELOR Digi Sport

Video Ucraina - Islanda 2-1 / Polonia și...

Berlin, Deutschland, 06.03.2024: Bundesinnenministerium: 100-Tage-Countdown-Event zur Fußball-Europameisterschaft 2024:

Horațiu Moldovan i-a transmis un mesaj...

Atletico de Madrid v Real Betis, La Liga EA Sports Football, Civitas Metropolitano Stadium, Madrid, Spain - 3 March 2024

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...

bocciu

Video Ianis Hagi a marcat contra Columbiei și...

FOTBAL:COLUMBIA-ROMANIA, AMICAL (26.03.2024)

MEDIA: Digi Sport Special, ora 21:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

Foto "Femeia asta e o legendă". Ce gest a făcut Collins către români, după ce la Miami s-a auzit doar "Hai, Sorana!"

collins

"A fost cel mai bun!" Columbienii au remarcat un singur jucător român, după amicalul de la Madrid

Screenshot 2024-03-26 at 22.07.30

Doar 6 din 17! Notele, după România - Columbia 2-3: un ”Tricolor” a strălucit și a fost omul meciului

profimedia-0859843479

România - Columbia 2-3. "Tricolorii" au evitat rușinea pe final de meci! Rezultat istoric pe Metropolitano