Jucătorii Rapidului au decis! Cristi Săpunaru, anunț în numele întregului vestiar despre Marius Șumudică
uta logo
Lovitura primită de UTA Arad
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța

• 90+2 | Faze meciAstra Giurgiu
    Teixeira a șutat și el de la marginea careului, dar din partea stângă, tot pe direcția portarului dinamovist.
  • 90+1 | Faze meciAstra Giurgiu
    Boldrin a șutat pe jos, de la marginea careului de 16 metri, dar pe direcția lui Cerniauskas
  • 89 | Faze meciAstra Giurgiu
    Florea a reluat cu capul, pe spate, o centrare a lui Ioniță, dar mingea s-a dus peste transversală.
  • 84 | Faze meciAstra Giurgiu
    Rotariu a șutat de la peste 25 de metri, dar peste transversală.
  • 83 | Cartonaşe Galbene
    OROS pentru un fault asupra lui Batin
  • 77 | OcaziiAstra Giurgiu
    Intervenție extraordinară a lui Cerniauskas, care a respins un balon cu o clipă înainte ca acesta să ajungă pe fruntea lui Boldrin, după o centrare a lui Boudjemaa. Dacă lituanianul greșea intervenția, putea fi gol pentru Astra.
  • 72 | Schimbări
    A DOUA SCHIMBARE ASTRA. A ieșit De Amorim, a intrat IONIȚĂ
    ULTIMA SCHIMBARE DINAMO. A ieșit Essombe, a intrat ROMARIO
  • 69 | Goluri

GOOOOOL ASTRA: 1-1, DE AMORIM. Florea, intrat pe teren în urmă cu cinci minute, a deviat norocos șutul lui De Amorim de la marginea careului. Mingea a intrat în plasă pe colțul scurt, după ce a lovit bara.

• 67 | Schimbări
    A DOUA SCHIMBARE DINAMO. A ieșit Palic, a intrat BATIN
  • 66 | OcaziiAstra Giurgiu
    OCAZIE ASTRA! Florea a șutat din interiorul careului, dar Cerniauskas a deviat în corner.
  • 64 | Schimbări
    PRIMA SCHIMBARE ASTRA. A ieșit Boubacar, a intrat FLOREA
  • 62 | Goluri
    GOOOOOL DINAMO: 0-1, ROTARIU. Ekeng a primit o pasă de la Bicfalvi, a trecut și de arbitrul Bîrsan, a intrat în careu, lateral stânga, a centrat în fața porții, de unde căpitanul roș-albilor, care a scăpat de marcajul lui Oros, a finalizat simplu.
  • 59 | Cartonaşe Galbene
    BOUBACAR pentru un fault din spate asupra lui Essombe
  • 56 | OcaziiAstra Giurgiu
    OCAZIE DINAMO! Ekeng a ”expediat” o torpilă de la peste 30 de metri, dar Gavrilaș a dovedit că-l poate înlocui cu succes pe Lung jr.
  • 50 | OcaziiAstra Giurgiu
    Boubacar a reluat, fără preluare, din mijlocul careului, dar, din nou, Cerniauskas a respins în corner.
  • 49 | OcaziiAstra Giurgiu
    OCAZIE ASTRA! Oros a reluat cu capul, din careul de șase metri, pe colțul scurt, după o centrare a lui Teixeira, dar Cerniauskas a respins în corner.
  • 46 | OcaziiAstra Giurgiu
    Daniel Niculae a șutat cu stângul, din afara careului, puțin pe lângă bara din dreapta porții lui Cerniauskas.
    A început repriza a doua!
  • 45+5 | Final repriza 1
    PAUZĂ
  • 45+5 | Faze meciAstra Giurgiu
    Teixeira a intrat în careu și a șutat, dar peste transversală.
  • 45+4 | Faze meciAstra Giurgiu
    Boldrin a șutat de la distanță, dar Cerniauskas a reținut.
  • 45+2 | Cartonaşe Galbene
    OLTEANU pentru că nu a așteptat să iasă mai întâi Lazăr.
  • 45+2 | Schimbări
    PRIMA SCHIMBARE DINAMO. A ieșit Lazăr, ”sacrificat” după eliminarea lui Filip, a intrat OLTEANU
  • 44 | Faze meci
    INCIDENTE PE MARGINE. Dănciulescu s-a certat cu Șumudică. Antrenorul giurgiuvenilor a spus că a fost lovit cu monede în cap. Bîrsan a întrerupt partida și din cauza scandărilor xenofobe ale galeriei roș-albilor.
  • 40 | Cartonaşe Roşii
    DINAMO A RĂMAS ÎN 10, FILIP A FOST ELIMINAT! Boudjemaa scăpase spre poarta lui Cerniauskas, după o pasă a lui Boldrin, și fundașul stânga l-a tras de tricou pe adversar. Bîrsan a considerat fază iminentă de gol și a acționat în consecință.
  • 35 | Faze meciAstra Giurgiu
    Contraatac a giurgiuvenilor, Daniel Niculae a preluat cu capul, a intrat în careu, după care a centrat în fața porții, dar Boudjemaa, bine plasat, a alunecat înainte să lovească balonul.
  • 30 | Faze meciAstra Giurgiu
    Tricoul lui Găman are pete de sânge, astfel că arbitrul i-a făcut semn să se ducă la margine. Căpitanul giurgiuvenilor a primit, după două minute, un tricou nou
  • 29 | OcaziiAstra Giurgiu
    Morais a centrat de pe stânga, Găman, care a câștigat duelul cu Bicfalvi, a reluat cu capul, peste poartă însă.
  • 29 | Cartonaşe Galbene
    PALIC pentru o intrare prin alunecare asupra lui Teixeira.
  • 23 | Cartonaşe Galbene
    BOUDJEMAA pentru un fault asupra lui Rotariu.
  • 20 | OcaziiAstra Giurgiu
    OCAZIE ASTRA! Teixeira a reluat din prima, din afara careului, după o minge respinsă cu capul de un jucător al roș-albilor, dar Cerniauskas a scos de sub transversală
  • 18 | Faze meciAstra Giurgiu
    Palic a executat o lovitură liberă, lateral dreapta, Puljic a reluat cu capul, dar a trimis pe lângă poartă.
  • 12 | Faze meciAstra Giurgiu
    DANIEL NICULAE dă semne că nu mai poate. Șumudică, care nu se poate baza la acest meci pe Alibec și pe Lung jr, ambii accidentați, i-a spus lui Florea să se echipeze. Niculae a revenit, însă, și le-a făcut semn celor de pe margine să mai aștepte.
  • 10 | OcaziiAstra Giurgiu
    OCAZIE MARE DINAMO! Ekeng i-a dat o pasă excelentă lui Rotariu, peste toți jucătorii, căpitanul roș-albilor a evitat foarte bine ofsaidul, s-a văzut singur cu Gravrilaș, dar s-a pierdut cu firea și a ratat șansa de a deschide scorul. Rotariu a încercat să marcheze printre picioarele portarului, dar acesta din urmă a blocat.
  • 9 | Faze meciAstra Giurgiu
    Primul șut pe spațiul porții a aparținut gazdelor. Boldrin a șutat din afara careului, pe colțul scurt, dar Cerniauskas a reținut.
  • 2 | Faze meciAstra Giurgiu
    Filip a fost bine lansat în careu, dar Găman, prin alunecare, a acordat corner. Lazăr a executat cornerul, dar faza s-a stins repede.
    A început partida. Lovitura de start le-a aparținut roș-albilor.
Mircea RednicDinamo

Astra - Dinamo 1-1. Roș-albii au condus în inferioritate. Giurgiuvenii au rămas pe locul 1

Astra și Dinamo au terminat la egalitate derby-ul pentru poziţia de lider la finalul sezonului regulat.

Obligaţi să câştige pentru a trece pe primul loc, roș-albii au avut o șansă uriașă de a deschide scorul din minutul 10. Dorin Rotariu a scăpat singur cu Gavrilaş, dar căpitanul ”câinilor” a șutat în portarul gazdelor.

Replica giurgiuvenilor a venit prin Teixeira, care a fost blocat de Cerniauskas. ”Câinii roșii” au rămas în inferioritate pe finalul primei reprize, atunci când Steliano Filip a fost eliminat, după ce l-a oprit din poziție de ultim apărător pe Boudjemaa. Fanii dinamoviști au reacționat la adresa lui Marius Șumudică și meciul a fost oprit pentru mai multe minute.

Antrenorul Astrei a acuzat că a fost lovit cu un obiect aruncat din tribună. Alb-negrii s-au jucat cu ocaziile în debutul reprizei secunde. Oros și Boubacar nu au reușit să îl învingă pe Cerniauskas. Chiar și în inferioritate, jucătorii lui Mircea Rednic au dat lovitura. Mai întâi, Ekeng și-a încercat norocul de la mare distanță, pentru ca Rotariu să nu mai rateze, din pasa camerunezului.

Doar 7 minute a rezistat Dinamo pe primul loc în clasament. Abia intrat pe teren, Florea a deviat în vinclu șutul lui De Amorim. Nu s-a mai înscris până la final și disputa s-a terminat 1-1.

Exclusiv Florin Prunea a văzut imaginile cu...