fcsb-rapid
Echipele de start la FCSB - Rapid! Decizia rar întâlnită în acest sezon la gruparea roș-albastră

• 90+6 | Start a doua repriza
    Final de meci la Giurgiu! Astra se impune cu 2-0, după un meci în care centralul Sebastian Colţescu a fost personajul principal al partidei.
  • 87 | Schimbări
    Schimbare la Astra. Stan a intrat în locul lui Enache.
  • 86 | Cartonaşe Galbene
    Galben pentru Silviu Lung jr, pentru tragere de timp.
  • 85 | OcaziiAstra
    Ocazie Steaua! Încă o şansă pentru Gabi Iancu, al cărui şut din interiorul careului a lovit bara transversală.
  • 82 | Schimbări
    Schimbare la Steaua. Enceanu a intrat în locul lui Filip.
  • 79 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben pentru Enache.
  • 75 | OcaziiAstra
    Al treilea gol anulat pentru Steaua. Lung a avut o nouă intervenţie foarte bună, dar mingea a ajuns la Tade, care a trimis cu capul în poartă, însă atacantul francez a fost semnalizat în offside.
  • 74 | OcaziiAstra
    Ocazie Steaua! Iancu trage din nou periculos, dar încă o dată Lung este atent şi respinge în corner.
  • 70 | OcaziiAstra
    Ocazie Steaua! Iancu a tras bine de la distanţă, dar Lung s-a întins şi a reuşit să respingă.
  • 70 | Cartonaşe Galbene
    Budescu a primit cartonaşul galben pentru că l-a lovit pe Cojocaru, după ce portarul stelist a prins mingea.
  • 68 | Schimbări
    Schimbare la Astra. Lovin a intrat în locul lui Alibec.
  • 65 | Schimbări
    O nouă schimbare la Steaua. Iancu a intrat în locul lui Giulherme.
  • 62 | Faze meci
    Imediat după golul lui Budescu, patronul Stelei, Gigi Becali, a plecat de la meci.
  • 61 | Gol din Penalty
    GOOOOOOOOOOOOL, 2-0 Astra! Budescu transformă penalty-ul fără probleme şi dublează avantajul echipei lui Şumudică.
  • 60 | Cartonaşe Galbene
    Varela a primit cartonaşul galben, pentru proteste.
  • 60 | Penalty-uriAstra
    Penalty pentru Astra, acordat după un duel între Filip şi Junior Morais.
  • 56 | Schimbări
    Schimbare la Steaua. A intrat Tudorie în locul lui Tahar.
  • 52 | Schimbări
    Schimbare la Astra. Teixeira, accidentat, a fost înlocuit de Dandea.
  • 51 | Goluri
    GOOOOOOOOOL, 1-0 Astra! Alibec a deschis scorul din apropiere, după o pasă cu capul trimisă de Oros. Este prima reuşită a atacantului în actuala ediţie a Ligii 1.
    Pauză la Giurgiu! Astra şi Steaua sunt la egalitate, după o primă repriză în care echipa lui Mirel Rădoi a avut două goluri anulate.
  • 43 | Cartonaşe Galbene
    Alibec a fost avertizat şi el, pentru că a continuat faza după fluierul arbitrului.
  • 42 | Cartonaşe Galbene
    Guilherme a primit cartonaşul galben, pentru un fault dur asupra lui Boldrin. Fundaşul stelist a fost norocos să nu primească roşu pentru intrarea lui.
  • 39 | Faze meciAstra
    Filip a reluat din foarfecă, din apropiere, dar mijlocaşul oaspeţilor nu a lovit mingea corect, iar aceasta nu a prins spaţiul porţii.
  • 36 | Faze meciAstra
    Chipciu a încercat o reluare spectaculoasă, dar mingea trimisă de "şeptarul" stelist a fost prinsă uşor de Lung. Jucătorul roş-albaştrilor a solicitat penalty.
  • 35 | Faze meciAstra
    Boldrin a tras de la distanţă, dar Cojocaru a prins fără probleme.
  • 21 | Faze meciAstra
    Campioana a marcat din nou, prin Adi Popa de această dată, dar şi această reuşită a fost anulată, pentru offside.
  • 18 | Cartonaşe Galbene
    Galben pentru Tahar, după un fault asupra lui Boldrin.
  • 5 | Faze meciAstra
    Paul Papp a reuşit să înscrie, dar golul a fost anulat pentru fault în atac.
  • 3 | Faze meciAstra
    Chipciu a încercat un şut de la distanţă, dar mingea a trecut pe lângă poarta lui Lung.
Mirel RădoiSteaua

VIDEO Astra - Steaua 2-0. Giurgiuvenii, lideri după un meci în care Colţescu a fost personajul principal

Astra a câştigat cu 2-0 derby-ul cu Steaua, din etapa a şasea. A fost prima înfrângere a roş-albaştrilor în acest sezon, la capătul unui meci în care au avut trei goluri anulate, dintre care două au fost în urma unor faze judecate greşit de Sebastian Colţescu.

Partida de la Giurgiu a început bine pentru Steaua. Campioana a fost echipa mai agresivă la începutul derby-ului cu Astra. Paul Papp a marcat după cinci minute, dar golul a fost anulat pentru fault în atac.

Nici reuşita lui Adi Popa din minutul 21 nu a fost validată. Sebastian Colţescu a anulat golul pentru offside la Hamroun, deşi mijlocaşul nu a atins mingea înainte să intre în poartă şi nu a influenţat faza.

Până la pauză, Chipciu şi Lucian Filip, titularizat în ultimul moment în locul lui Muniru, au încercat să marcheze prin execuţii spectaculoase, dar prima repriză s-a încheiat fără goluri.

După pauză, în minutul 51, Alibec a deschis scorul şi şi-a trecut în cont prima reuşită din actualul sezon de Liga 1. Nouă minute mai târziu, gazdele au primit şi penalty, la duelul dintre Junior Morais şi Filip, o decizie care l-a determinat pe patronul campioanei, Gigi Becali, să părăsească stadionul.

Echipa lui Şumudică şi-a dublat avantajul, după ce Budescu a transformat fără probleme lovitura de pedeapsă. "Decarul" giurgiuvenilor a primit şi cartonaş galben pentru un gest nesportiv, peste alte câteva minute, când l-a lovit peste faţă pe Cojocaru.

Cu 20 de minute înainte de final, Iancu a prins un şut bun de la distanţă, dar portarul Astrei a fost din nou atent. Roş-albaştrii au asediat poarta gazdelor, iar Tade a reuşit să înscrie după un corner. Tuşierul a semnalizat, însă, din nou offside şi tot greşit.

Iancu putea să marcheze golul de consolare, în minutul 85, dar mingea a lovit transversala.

S-a terminat 2-0 pentru Astra, a treia victorie pentru echipa lui Şumudică în şase etape şi prima înfrângere a Stelei în acest sezon.

Exclusiv Florin Prunea a văzut imaginile cu...

Ce a spus Gică Hagi despre Constantin...