1 - 4
Dinamo logo Dinamo
23 iulie 2016, ora 21:00, Digi Sport 1
90+2 |
FINAL de meci! Dinamo reuşeşte să câştige după 6 ani pe terenul Astrei, scor 4-1, la capătul unui meci cu trei penalty-uri şi în care Gnohere a înscris un hat-trick.
82 |
Ultima modificare la Dinamo. Patrick Petre a intrat în locul lui Gnohere.
80 |
A doua schimbare la oaspeţi. Anton i-a lăsat locul lui Ionuţ Şerban.
76 |
GOOOOOL, 4-1 Dinamo! Gnohere îşi completează seara excelentă şi face hat-trick-ul cu o execuţie simplă din interiorul careului, după o pasă primită de la noul intrat Hanca.
74 |
Schimbare la Dinamo. Vali Lazăr, jucătorul faultat dur de Stan, a fost înlocuit de Hanca.
73 |
Cartonaş roşu primit de Stan, în urma unei intrări extrem de dure asupra lui Vali Lazăr.
70 |
GOOOOOL, 3-1 Dinamo! Gnohere transformă din nou de la 11 metri şi reface diferenţa de două goluri în favoarea oaspeţilor.
68 |
Cartonaş galben pentru Oros. Fundaşul Astrei a fost avertizat pentru intervenţia care a dus la acordarea loviturii de pedeapsă.
68 |
Penalty pentru Dinamo. Haţegan acordă a treia lovitură de la 11 metri a meciului, după faultul comis de Oros asupra lui Palic.
65 |
Ultima schimbare la gazde. Boudjemaa i-a luat locul lui Florea.
62 |
Ocazie Dinamo! Fază periculoasă, cu Gnohere în prim-plan. Atacantul "câinilor" a tras cu dreptul din interiorul careului, dar mingea s-a dus în plasa laterală.
60 |
Ocazie Astra! Niculae a reluat spectaculos cu capul, după o centrare de pe partea stângă, însă mingea a ocolit de puţin vinclul porţii lui Brănescu.
49 |
GOOOOOL Astra, 1-2! Boldrin execută impecabil lovitura de la 11 metri şi îi readuce pe giurgiuveni în joc.
48 |
Penalty pentru Astra. După ce au scăpat fără gol primit la ocazia lui Rotariu, gazdele au şansa de a reveni în meci. Mevlja l-a faultat în careu pe noul intrat Daniel Niculae, iar Haţegan a fluierat a doua lovitură de pedeapsă din această seară.
46 |
Ocazie Dinamo! Repriza a doua a început cu oa cţiune superbă a oaspeţilor. Lazăr a pasat cu călcâiul pentru Steliano Filip, carea  centrat foarte bine în faţa porţii, de unde Rotariu, liber şi fără a fi jenat de vreun adversar, a trimis în bară.
46 |
O nouă modificare la gazde. Stan i-a luat locul lui Vangjeli.
46 |
Schimbare la Astra. Daniel Niculae a intrat în locul lui Teixeira.
46 |
45+1 |
PAUZĂ la Giurgiu! Dinamo conduce cu 2-0 în faţa campioanei Astra, datorită golurilor marcate de Gnohere, din penalty, şi Vali Lazăr.
44 |
GOOOOOL, 2-0 Dinamo! Vali Lazăr a dublat avantajul oaspeţilor înainte de pauză, finalizând din interiorul careului o pasă primită de la Gnohere.
41 |
Ocazie Dinamo! Geraldo Alves a fost aproape de autogol, după o centrare a lui Gnohere. Mingea respinsă defectuos de fundaşul Astrei a trecut puţin pe lângă poarta lui Silviu Lung jr.
38 |
Florea a riscat o accidentare gravă, la o fază în care a fost împins de Nedelcearu şi apoi, în cădere, lovit de Brănescu. Din fericire, jucătorul gazdelor s-a ridicat de pe gazon şi a continuat să joace.
36 |
Palic primeşte la rândul său cartonaşul galben, după o intervenţie asupra lui Junior Morais.
27 |
Vali Lazăr este avertizat, după un fault asupra lui Vangjeli.
23 |
GOOOOOL, 1-0 Dinamo! Gnohere l-a păcălit pe Lung jr. şi a transformat fără emoţii lovitura de la 11 metri, deschizând astfel scorul.
22 |
Penalty pentru Dinamo! Ovidiu Haţegan a dictat fără să stea pe gânduri lovitură de pedeapsă, în urma unui duel între Seto şi Palic.
20 |
Ocazie Astra! Fază prelungită de atac a campioanei, în urma căreia mingea a ajuns la Teixeira, care a reluat din întoarcere, la colţul scurt. Brănescu a fost, însă, atent şi a prins.
18 |
Ioniţă a luat o acţiune pe cont propriu şi a tras de la aproximativ 25 de metri, însă mingea trimisă de jucătorul gazdelor a trecut la mare distanţă de poartă.
1 |
A început meciul. Lovitura de start a aparţinut gazdelor.

Video rezumat: Astra Giurgiu - Dinamo

Astra - Dinamo 1-4. Alb-roşiii, prima victorie pe terenul giurgiuvenilor după 6 ani. Hat-trick Gnohere

Campioana a început dezastruos noua ediţie a Ligii 1. Astra a pierdut fără drept de apel meciul de acasă cu Dinamo, scor 1-4, prima victorie a alb-roşiilor pe terenul giurgiuvenilor după 6 ani. Gnohere a fost eroul partidei în care Ovidiu Haţegan a acordat trei lovituri de la 11 metri, atacantul "câinilor" reuşind un hat-trick.

După o primă parte a meciului liniştită, în care doar Teixeira a ameninţat poarta lui Brănescu, alb-roşiii au deschis scorul în minutul 23, când Gnohere a transformat fără emoţii lovitura de la 11 metri obţinută de Palic după un duel cu Seto.

Cu două minute înainte de pauză, Vali Lazăr a dublat avantajul "câinilor", după o pasă a lui Gnohere şi după ce a păcălit pasul la offside al apărării giurgiuvene.

Jucătorii lui Andone au ieşit şi mai motivaţi pe teren în repriza a doua şi au avut şansa de a face 3-0 chiar în minutul 46, când, după o fază superbă, Rotariu a ratat incredibil din câţiva metri, trimiţând în bară.

În loc de 0-3 s-a făcut 1-2. Intrat pe teren la pauză, Daniel Niculae a obţinut un penalty în minutul 48, în urma unui duel cu Mevlja, iar Boldrin a executat impecabil şi a redus din diferenţă.

După o oră de joc, Niculae putea să egaleze, dar a trimis cu capul puţin pe lângă vinclu, în timp ce oaspeţii au răspuns cu şutul în plasa laterală al lui Gnohere.

Dinamo a refăcut diferenţa de două goluri, în minutul 70, Gnohere reuşind dubla, tot dintr-o lovitură de pedeapsă, acordată în urma duelului dintre Oros şi Palic. Atacantul francez al alb-roşiilor şi-a completat hat-trick-ul în minutul 76, când a finalizat simplu din interiorul careului pasa primită de la noul intrat Hanca.

În momentul celui de-al patrulea gol al dinamoviştilor, Astra evolua în 10 oameni. Alexandru Stan a primit direct cartonaşul roşu în minutul 73, după o intrare foarte dură asupra lui Vali Lazăr, care, de altfel, a şi fost schimbat imediat.

S-a terminat 4-1 în favoarea lui Dinamo, care s-a revanşat astfel pentru înfrângerile suferite în play-off-ul ediţiei trecute a Ligii 1 în faţa Astrei, 1-4 şi 2-4.