FC Luzern FC Luzern
  • 90+2 | Final repriza 2
    Fluier final. Steaua - FC Luzern 0-1
  • 90+1 | Faze meciSteaua
    Gygax a șutat prin zid dintr-o lovitură liberă de la margine a careului stelist, dar Niță a fost bine plasat și a prins cu siguranță
  • 90 | Faze meciSteaua
    Târnovan primește o minge în partea stângă a careului elvețian și reia din prima, din alunecare, dar trimite cu mult peste poartă
  • 86 | Goluri
    GOOOOL Luzern! Gygax deschide scorul pentru elvețieni. Căpitanul din a doua repriză a șutat din partea dreaptă, din unghi, goalkeeper-ul Niță a atins mingea, dar insuficient pentru a o scoate de pe spațiul porții
  • 76 | Faze meciSteaua
    Răzvan Grădinaru primește o minge în careu și preia către poartă, dar cade în duel cu Stahel și pierde posesia. Arbitrul lasă jocul să continue, deși steliștii cer penalty
  • 73 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Mihai Răduț
  • 65 | OcaziiSteaua
    Ocazie imensă pentru Luzern! Portarul Niță a intervenit senzațional la un șut din apropiere, blocând o nouă șansă mare de gol a elvețienilor
  • 63 | OcaziiSteaua
    Șansă de gol pentru Luzern! Gabi Matei greșește o pasă cu capul, pe care a interceptat-o Kahraba. Decarul este aproape de deschiderea scorului, cu o minge trimisă cu călcâiul pe lângă portarul Niță, dar Varela protejează și mingea iese în aut de poartă
  • 57 | Faze meciSteaua
    Pericol în careul elvețienilor, la o minge aruncată de Gabriel Iancu dintr-o lovitură liberă. Steliștii au încercat și un șut din marginea suprafeței de pedeapsă, dar apărătorii lui Luzern au blocat și au reușit să respingă, în cele din urmă
  • 53 | Faze meci
    Joc destul de așezat în acest început de repriză secundă, desfășurat mai mult la mijlocul terenului. Ocaziile mari întârzie să apară
  • 47 | Faze meciSteaua
    Șut peste poartă expediat de Luzern
  • 46 | Faze meci
    Echipa Stelei din repriza a doua: Niță - Matei, Aldea, Varela, Pîrvulescu - Neagu, Răduț - Grădinaru, Iancu, Târnovan - Kapetanos.
    Începutul reprizei secunde
    Pauză. Steaua - FC Luzern 0-0, după primele 45 de minute
  • 45 | OcaziiSteaua
    Ocazie imensă pentru Luzern! Ciprian Tătărușanu a avut o intervenție salvatoare la un șut prin care elvețienii ar fi deschis cu siguranță scorul. Plonjoul goalkeeper-ului stelist la reluarea lui Lezcano a menținut egalitatea pentru pauză
  • 42 | Schimbări
    Prima schimbare a partidei este efectuată de Steaua: iese Nicușor Stanciu și intră Robert Vâlceanu
  • 35 | Faze meciSteaua
    Șut periculos trimis de elvețieni pe jos, dar cu puțin alături de poarta lui Tătărușanu, care era pe minge
  • 32 | OcaziiSteaua
    Încă o ocazie pentru steliști! Stanciu a primit o aruncare de la margine, și-a făcut mingea în centru și a șutat cu stângul, dar mingea a fost deviată și a trecut la mică distanță de stâlpul drept al porții lui Zibung. Corner pentru Steaua
  • 28 | OcaziiSteaua
    O nouă ocazie pentru Steaua! Adi Popa a primit din nou în dreapta careului, dar șutul său a fost blocat de apărătorii adverși
  • 27 | OcaziiSteaua
    Șansă imensă de gol pentru roș-albaștri! Adi Popa a fost lansat excelent în flancul stâng, iar din apropierea liniei de fund a scos a întors pentru Keșeru, care a reluat alături de poartă
  • 24 | OcaziiSteaua
    Ocazie pentru Steaua! Bourceanu prelungește pe spate o minge venită dintr-o lovitură liberă de pe stânga, iar Prepeliță urcă excelent la bara a doua, de unde reia alături de poartă. Mijlocașul a fost semnalizat în offside
  • 23 | Faze meciSteaua
    Emoții pentru Tătărușanu, la o lovitură liberă de pe dreapta, dar Lezcano sare din nou pe sub centrare, iar mingea iese în aut de poartă
  • 21 | Cartonaşe Galbene
    Primul cartonaș galben este încasat de Renggli, care a executat o lovitură liberă înainte de fluierul arbitrului
  • 16 | OcaziiSteaua
    Ocazie mare pentru Steaua! Keșeru a trimis cu puțin pe lângă poartă, cu un șut cu stângul, dintr-o lovitură liberă din apropierea careului
  • 12 | Faze meciSteaua
    Același Lezcano trece pe sub minge, la o centrare dintr-un corner de pe dreapta, iar Tătărușanu reușește să boxeze
  • 11 | Faze meciSteaua
    Elvețienii au o ocazie de gol la o fază fixă, dar apărătorii Stelei rezolvă faza, în cele din urmă, iar Tătărușanu prinde mingea din fața lui Lezcano
  • 5 | Faze meciSteaua
    Claudiu Keșeru aruncă mingea în careul elvețienilor cu o centrare din lovitură liberă, dar portarul celor de la Luzern prinde fără probleme
  • 2 | Faze meci
    Început cu destul nerv în al treilea amical al Stelei din această iarnă. Intrările sunt destul de tari, încă din start
Carlos BerneggerFC Luzern

VIDEO Steaua - Luzern 0-1. A doua înfrângere în 3 amicale pentru campioana României

Victoriile întârzie să apară pentru Steaua în 2014. Sâmbătă, campioana României a înregistrat a doua înfrângere din pregătiri, 0-1 cu elvețienii de la FC LuzernUnicul gol al partidei a fost marcat de daniel Gygax, în minutul 86, cu un șut in unghi, la care portarul Niță nu s-a putut opune.

În precedentele două partide de pregătire, campioana României a suferit o înfrângere și un egal: 1-5 cu FC Nurnberg (REZUMATUL VIDEO și DETALII AICI) și 0-0 cu Werder Bremen (REZUMATUL VIDEO și DETALII AICI).

steaua a improvizat din nou în apărare, începând cu un cuplu de fundași centrali format din Cornel Râpă și Mihai Pintilii, iar Claudiu Keșeru a jucat pentru prima dată vârf împins în angrenajul gândit de Laurențiu Reghecampf. Atacantul adus din Franța a avut cele mai mari șanse de gol ale românilor în primele 45 de minute, la un șut din lovitură liberă (16), apoi la o reluare din pasa lui Adi Popa (27), însă nu a prins spațiul porții. Elvețienii au avut emoții și la șutul deviat al lui Stanciu (32). Totuși, cea mai mare șansă de gol din repriza întâi au avut-o elevii lui Carlos Bernegger, la șutul lui Lezcano, parat providențial de Tătărușanu (45).

Reghecampf a aliniat o garnitură total diferită în mitanul secund, dar jocul a continuat pe aceeași linie. Luzern a avut emoții la o minge aruncată în careu de Iancu dintr-o lovitură liberă, dar au reușit să respingă, în cele din urmă (57), apoi Gabi Matei a fost la un pas să le ofere golul pe tavă elvețienilor, greșind o pasă cu capul, dar Kahraba a trimis cu călcâiul pe lângă Niță, dar și alături de poartă.

Goalkeeper-ul stelist folosit în repriza secundă s-a remarcat și el, la un șut surprinzător, din apropiere, cu o paradă parcă decupată din meciurile de handbal (65), dar nu a mai putut face nimic în minutul 86, când Gygax l-a învins cu un șut din unghi. Ultima ocazie stelistă i-a aparținut lui Târnovan, dar tânărul mijlocaș a alunecat în momentul în care a încercat să reia din stânga careului, iar mingea s-a dus prea înalt (90).

Echipa folosită de Steaua în prima repriză:

Tătărușanu - Georgievski, Râpă, Pintilii, Latovlevici - Bourceanu, Prepeliță - Ad. Popa, Stanciu (42 Vâlceanu), Chipciu - Keșeru;

Echipa Stelei din a doua repriză:

Echipa de start a lui Luzern:

Zibung - Thiesson, Renggli, Lustenberger, Winter - Gygax, Bozanic, Lezcano, Hyka - Affolter, Sarr.

În a doua repriză, pentru elvețieni au mai jucat: Bucchi (portar), Puljic, Stahel, Matri, Mikari - Kahraba, Kryeziu, Wiss, Bento, Aliti.

Video Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4...

Englezii au dezvăluit ce înseamnă...

FC Barcelona v Paris Saint-Germain: Quarter-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24

Exclusiv Verdictul lui Ilie Dumitrescu după ce...

FOTBAL: Cagliari - Juventus, ora 21:45, ÎN DIRECT la Digi Sport 2

Notele primite de Istvan Kovacs în marile publicații sportive, după Barcelona - PSG 1-4

Pep Guardiola a descris într-un singur cuvânt jocul lui Manchester City cu Real Madrid

"S-a terminat!" Presa catalană nu a avut milă de Istvan Kovacs. Cuvinte greu de digerat pentru centralul român