30 noiembrie 2016, ora 17:30
90+5 |
S-a terminat meciul.
90+3 |
Zaharia primeşte al doilea galben, după ce a oprit un contraatac periculos al gazdelor.
90+1 |
Elek este avertizat.
87 |
Zaharia este avertizat.
87 |
Bară Gaz Metan: Llullaku reia spectaculos cu capul de la distanţă, dar mingea loveşte transversala.
83 |
Axente intră în locul lui Eric.
78 |
Willie şutează din interiorul careului, dar Pleşca e la post şi prinde.
75 |
Munteanu este avertizat.
73 |
Munteanu intră în locul lui Danci.
70 |
Fază superbă a gazdelor: Elek îi aşează perfect o minge lui Willie, dar acesta îl ia la ţintă pe Pleşca din apropiere.
65 |
Bară pentru gazde: Astafei pivotează în careu şi şutează din întoarcere. Mingea loveşte stâlpul drept al porţii oaspeţilor, după care ajunge chiar în mâinile lui Pleşca.
61 |
Elek intră în locul lui Matulevicius.
57 |
Golofca este eliminat, după ce primeşte al doilea calben pentru o simulare.
54 |
Burcă intră în locul lui Cucu.
53 |
Oaspeţii rămân mai periculoşi, dar reluarea din întoarcere a lui Danci e respinsă cu piciorul în corner de Iliev.
52 |
Willie este avertizat.
50 |
Susnjar este şi el eliminat, după ce l-a lovit în careu pe Astafei.
49 |
Ocazie mare de gol pentru oaspeţi: Eric execută lovitura liberă de la marginea careului, dar Iliev respinge spectaculos în corner.
47 |
Miron este eliminat pentru un fault făcut în postura de ultim apărător asupra lui Llullaku.
46 |
A început actul secund.
45+2 |
S-a terminat prima repriză.
45+1 |
Golofca ratează incredibil: şutul său din interiorul careului este respins cu greu de Pleşca.
42 |
Roman intră în locul lui Bordeianu.
35 |
Astafei este găsit liber în flancul drept, dar execuţia lui la colţul scurt trece pe lângă poarta oaspeţilor.
25 |
Golofca a primit cartonaşul galben.
20 |
Meciul este echilibrat, iar gazdele nu găsesc multe soluţii de a construi, ţinând cont de partitura defensivă propusă de Gaz Metan.
14 |
Vaşvari e la un pas de deschiderea scorului, dar execuţia lui din lovitură liberă de la 28 de metri e scoasă de la vinclu de Pleşca.

FC Botoșani - Gaz Metan 0-0. Meci nebun cu 4 eliminări şi două bare

Gaz Metan Mediaş a ratat şansa de a reveni pe podiumul Ligii 1. Jucătorii lui Pustai au obţinut doar un punct în deplasarea cu FC Botoşani, din etapa a 18-a. Prima repriză le-a aparţinut gazdelor, care au avut două ocazii mari.

Pleşca a intervenit salvator la lovitura liberă a lui Vaşvari, dar şi la şutul lui Golofca. Spiritele s-au încins imediat după pauză. Marius Avram a acordat trei cartonaşe roşii în doar 10 minute. Miron a fost primul jucător eliminat, pentru un fault la Llullaku.

Egalitatea numerică s-a restabilit după lovitura aplicată de Susnjar lui Astafei. Şi Golofca a ajuns mai repede la vestiare - a fost sancţionat cu al doilea "galben" pentru o simulare. Chiar şi cu un om mai puţin, FC Botoşani a fost mai periculoasă în atac.

Bara s-a opus la şutul Astafei. Pleşca a avut noroc şi la execuţia brazilianului Willie. Medieşenii au răspuns prin Llullaku - golgeterul Ligii 1 a fost aproape de a înscrie pentru a 15-a oară în acest sezon. În prelungiri a fost eliminat şi Zaharia, iar meciul s-a terminat cu un rezultat alb, 0-0.

A fost a treia remiză consecutivă între FC Botoşani şi Gaz Metan.