2 - 1
Concordia Chiajna logo Concordia Chiajna
5 noiembrie, ora 20:45, Digi Sport 1
90+5 |
FINAL DE MECI! FCSB s-a impus cu 2-1 în faţa Concordiei Chiajna şi ăşi păstrează primul loc în Liga 1.
85 |
Ocazie FCSB! Alibec a primit o pasă excelentă în careu de la Nedelcu, dar şutul său din poziţie foarte bună a trecut la mare distanţă de poartă.
83 |
Bumba a tras pe poartă dintr-o lovitură liberă, iar Niţă a prins cu emoţii, în doi timpi.
78 |
Ultima schimbare la FCSB. Alibec a intrat în locul lui Gnohere.
71 |
Teixeira a tras dintr-o poziţie bună, de la marginea careului, dar a făcut-o slab şi nu foarte bine plasat, iar Caparco a prins fără probleme.
70 |
Schimbare la Chiajna. Bud a intrat în locul lui Babic.
68 |
O nouă modificare la FCSB. Pintilii a intrat în locul lui Ovidiu Popescu.
61 |
Patache a primit cartonaşul galben, pentru un fault asupra lui Coman.
60 |
Schimbare la oaspeţi. Bawab a intrat în locul lui Deaconu.
46 |
Schimbare la FCSB. Florinel Coman a intrat în locul lui Dennis Man.
46 |
45+2 |
PAUZĂ! FCSB conduce cu 2-1 în faţa Concordiei Chiajna, după o primă repriză foarte spectaculoasă.
45+2 |
Ocazie FCSB! Acţiune superbă a gazdelor, încheiată cu o reluare acrobatică a lui Teixeira la centrarea perfectă a lui Enache. Mingea a trecut, însă, pe lângă poartă.
45 |
Ocazie FCSB! Roş-albaştrii au avut şansa de a se desprinde înainte de pauză, dar mingea trimisă de Planic şi uşor deviată de un adversar, a fost respinsă de pe linia porţii de Caparco.
39 |
GOOOOOL, 2-1 FCSB! Gnohere îşi confirmă statutul de golgheter şi a marcat pentru a zecea oară în campionat în acest sezon. Francezul a pus latul la o pasă a lui Tănase, după o acţiunea frumoasă a roş-albaştrilor.
31 |
Ocazie FCSB! O acţiune frumoasă a lui Florin Tănase pe partea stângă a fost finalizată de Teixeira cu un şut respins de Caparco. Pe urmărire, Gnohere a încercat o execuţie acrobatică, dar francezul a lovit greşit mingea şi a trimis la mare distanţă de poartă.
17 |
GOOOOOL Chiajna, 1-1! Replica ilfovenilor a venit rapid. Marc a restabilit egalitatea cu o lovitură de cap, la o ieşire greşită a lui Niţă.
15 |
Ocazie FCSB! Vicecampioana a fost foarte aproape de a-şi dubla avantajul, dar Bălaşa a trimis puţin peste poartă cu capul, după un corner de pe partea dreaptă.
14 |
GOOOOOL, 1-0 FCSB! Dragoş Nedelcu a deschis scorul pe Arena Naţională cu o execuţie splendidă - şut imparabil de la 22-23 de metri. Prima reuşită în roş-albastru pentru tânărul mijlocaş.
13 |
Ocazie Chiajna! Ilfovenii au avut prima şansă de a deschide scorul. Un contraatac rapid a fost finalizat de Batin, dar Niţă a prins fără probleme.
6 |
Dragoş Nedelcu a trimis primul şut pe poartă al partidei, dar nu a reuşit să plaseze mingea suficient de bine, iar Caparco a prins fără probleme.
4 |
Claudiu Bumba a trimis un şut cu piciorul stâng de la aproximativ 20 de metri, dar mingea a trecut pe lângă poarta lui Niţă.
1 |
A început meciul. Lovitura de start a aparţinut gazdelor.

Video rezumat: FCSB - Concordia Chiajna

FCSB - Concordia Chiajna 2-1. Roş-albaştrii rămân lideri, graţie victoriei aduse de golurile lui Nedelcu şi Gnohere

FCSB a învins-o pe Concordia Chiajna cu 2-1 și rămâne lider în Liga 1, după un meci în care Dragoş Nedelcu a marcat o bijuterie de gol de la 25 de metri, iar golgheterul Harlem Gnohere a ajuns la a zecea reuşită stagională.

Nedelcu a deschis scorul pe Arena Naţională în minutul 14, cu un şut imparabil din afara careului, pentru primul său gol în tricoul roş-albastru. Avantajul vicecampioanei a durat, însă, doar trei minute. Fostul dinamovist Andrei Marc a egalat cu o lovitură de cap, după o eroare a lui Florin Niţă.

Elevii lui Nicolae Dică au revenit în avantaj cu şase minute înainte de pauză, când Gnohere a pus latul la pasa lui Tănase, apoi s-a dus direct la Denis Alibec, pentru a sărbători alături de el al zecelea gol înscris în această ediţie de campionat.

Cei doi atacanţi au făcut schimb de locuri în minutul 78, iar Alibec a avut o ocazie uriașă cu cinci minute înainte de final, însă a tras departe de poartă şi a rămas fără gol în campionat.

S-a terminat 2-1 pentru FCSB, iar Concordia Chiajna a ajuns la a patra înfrângere consecutivă.