Victor Angelescu și Dan Șucu / Foto: Sport Pictures
Exclusiv Șucu și Angelescu i-au decis soarta lui Bergodi la Rapid. Ce vrea italianul

Petrolul Petrolul
Gol din Penalty
Cartonaşe Roşii (al doilea cartonaş galben)
Ratare Penalty-uri
    FINAL. ASA Târgu Mureș - Petrolul 1-1. Ploieștenii au condus, dar au terminat partida în ”genunchi” după ce Ropotan a fost eliminat și Mureșan a ratat un penalty în ultimele minute.
  • 90+2 | Schimbări
    ULTIMA SCHIMBARE LA PETROLUL. A ieșit Moussa, a intrat TAMUZ
  • 90+1 | Cartonaşe Galbene
    RAMIRO COSTA
  • 90 | Ratare Penalty-uriASA Târgu Mureș
    PENALTY RATAT! Pecanha a parat șutul lui Mureșan, faza a continuat, dar tot nu s-a înscris
  • 83 | OcaziiASA Târgu Mureș
    OCAZIE ASA! Ramiro Costa a reluat spectaculos din careu, pe colțul scurt, dar Pecanha a respins formidabil.
  • 82 | Cartonaşe Roşii (al doilea cartonaş galben)
    PETROLUL, ÎN 10! ROPOTAN A FOST ELIMINAT. Mijlocașul a primit al doilea cartonaș galben și, implicit pe cel roșu, pentru o simulare. Ropotan a trecut de Balaur după care a căzut iar centralul Fesnic a sancționat dur.
  • 81 | Schimbări
    PRIMA SCHIMBARE LA PETROLUL. A ieșit Genev, a intrat LEMNARU
  • 74 | OcaziiASA Târgu Mureș
    OCAZIE PETROLUL! Moussa a reluat spectaculos din voleu, din interiorul careului, după un corner executat de Zoubir, dar Stăncioiu a respins excelent în corner.
  • 68 | Goluri
    GOOOOOL ASA: 1-1, BALAUR. Mijlocașul central a finalizat, elegant, cu capul, din interioul careului, o centrare a lui Brandan, din corner.
  • 61 | Faze meciASA Târgu Mureș
    Mureșan a șutat de la peste 40 de metri, direct pe poartă, dar Pecanha a prins.
  • 50 | OcaziiASA Târgu Mureș
    OCAZIE ASA. Louis pedro a înaintat cu mingea la picior după care a șutat la poartă, dar Pecanha a respins.
  • 47 | Cartonaşe Galbene
    MUREȘAN pentru un fault comis asupra lui Ropotan
    A DOUA SCHIMBARE LA ASA. A ieșit Hanca, a intrat LOUIS PEDRO
  • 45+4 | Final repriza 1
    PAUZĂ
  • 44 | OcaziiASA Târgu Mureș
    OCAZIE ASA. Costa i-a pasat foarte bine pe dreapta lui Jazvic, acesta a ajuns la balon, chiar dacă a fost mai în față mingea, a pasat în fața porții, de unde Axenta a reluat din prima, dar pe lângă poartă.
  • 41 | Faze meciASA Târgu Mureș
    Mureșan a simulat o centrare, a întors un fundaș advers, după care a centrat pe linia de 6 metri, dar, atent, Pecanha a prins.
  • 40 | Cartonaşe Galbene
    PETELEU pentru o intrare prin alunecare, din spate, asupra lui Golanski
  • 35 | OcaziiASA Târgu Mureș
    Axente a reluat spre poartă, după o fază încâlcită petrecută în careul ploieștenilor, dar mingea a fost deviată în corner.. Brandan a executat un corner, de pe dreapta, mingea a fost deviată pe spate, a ajuns la Axente, care a încercat finalizarea.
  • 32 | Cartonaşe Galbene
    PECANHA. Portarul a fost sancționat pentru un fault asupra lui Hanca. Costa l-a deschis excelent pe Hanca în atac, Pecanha a sesizat faza, a ieșit din careu și a intervenit prin alunecare.
  • 30 | Schimbări
    PRIMA SCHIMBARE LA ASA. A ieșit Romario, a intrat AXENTE
  • 28 | OcaziiASA Târgu Mureș
    OCAZIE ASA. Jazvic s-a înălțat imperial în mijlocul careului, după un corner executat de Brandan, și a reluat cu capul, dar și intervenția lui Pecanha a fost pe măsură, a respins peste poartă.
  • 27 | Faze meciASA Târgu Mureș
    MUREȘENII AU RECLAMAT UN PENALTY! Hanca a căzut în careu, după un duel cu Peteleu, dar nu s-a dictat nimic.
  • 23 | Faze meciASA Târgu Mureș
    Brandan a executat o lovitură liberă, din apropierea liniei de mijloc, Ivan Gonzalez a încercat să retrimită cu capul, de la marginea careului, dar Moussa a interceptat și a îndepărtat pericolul.
  • 16 | Faze meciASA Târgu Mureș
    Zoubir a executat lovitura liberă, de la aproximativ 17 metri, obținută de Moussa, dar a trimis în zid
  • 13 | Cartonaşe Galbene
    BALAUR pentru un fault asupra lui Moussa. Atacantul ploieștenilor a câștigat un duel în fața fundașului central, a trecut de acesta iar Balaur l-a agățat.
  • 9 | Gol din Penalty
    GOOOOOL PETROLUL: 0-1, ROPOTAN. Mijlocașul ploieștenilor a finalizat în dreapta lui Stăncioiu.
  • 8 | Cartonaşe Galbene
    IVAN GONZALEZ pentru un fault asupra lui Moussa.
  • 8 | Penalty-uriASA Târgu Mureș
    PENALTY PETROLUL! Mossa a intrat în careu față în față cu Ivan Gonzalez, dar fundașul gazdelor mai întâi a pus mâna pe vârf, după care a și faultat. Faza a plecat de la Ropotan, care a declanșat un contraatac și l-a deschis excelent pe Moussa în adâncime.
  • 2 | Faze meciASA Târgu Mureș
    Ropotan a șutat de la distanță, dar pe lângă poarta lui Stăncioiu.
    A început partida. Lovitura de start le-a aparținut celor de la Petrolul.
Eusebiu TudorPetrolul

VIDEO ASA Târgu Mureș - Petrolul 1-1. Ropotan a fost eliminat, penalty ratat în minutul 90!

Vicecampioana şi ultima clasată şi-au împărţit punctele la Târgu Mureş. Petrolul a început mai bine în deplasare. Moussa a scos un penalty după intervenţia lui Ivan Gonzales. Ropotan a marcat şi ASA a început goana după egalare.

Capul lui Jazvic şi reluarea lui Axente nu şi-au atins însă ţinta şi ploieştenii au intrat în avantaj la pauză. Mureşenii au reuşit până la urmă să înscrie după o fază fixă - corner Brandan şi gol Balaur.

Fără victorie în deplasare, ”lupii” şi-au mai încercat şansa prin Moussa, dar au rămas în inferioritate cu zece minute înainte de final. Marcatorul golului, Ropotan, a luat al doilea galben pentru simulare și a fost trimis mai repede la cabine.

Pecanha a scos apoi reluarea spectaculoasă a lui Ramiro Costa, dar parada meciului avea să vină în ultimul minut. Dean Beţa i-a pus mâna în faţă lui Jazvic în careu, însă portarul brazilian a salvat penalty-ul lui Gabi Mureşan.

ASA - Petrolul s-a terminat 1-1 şi ambele echipe au ajuns la cinci egaluri în zece etape.

Anunțul făcut de Dan Șucu, imediat după...