FOTBAL:FCSB-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (17.03.2024)
Total neașteptat! Ce se întâmplă cu jucătorul FCSB-ului care "refuză să accepte că fotbalul s-a terminat pentru el"

26.04.2015, 21:00, Digi Sport 1
Astra Astra
Gaz Metan Gaz Metan
Gol din Penalty
    FINAL! Gaz Metan strânge 29 de puncte și urcă deasupra liniei retrogradării, la egalitate cu U Cluj, dar cu golaveraj mai bun.
  • 90 | Faze meci
    Cristi Balaj arată trei minute de prelungire.
  • 81 | Cartonaşe Galbene
    Tahar e avertizat.
  • 77 | Schimbări
    Iese Dan Roman, intră Lullaku. Ultima schimbare și la Gaz Metan.
  • 72 | Ocazii
    Sebai marchează, dar golul e anulat corect, pentru off side.
  • 70 | Schimbări
    Figliomeni e înlocuit cu Elton.
  • 62 | Schimbări
    Iese Vișa, intră Muth.
    Iese Dan Spătaru, intră Tembo.
  • 60 | Cartonaşe Galbene
    Vișa este avertizat după un fault asupra lui Alibec.
  • 56 | Schimbări
    Iese Iulian Roșu și intră Sebai.
  • 51 | Gol din Penalty
    GOOOOOL CURTEAN! GOOOOOL GAZ METAN! Curtean trimite din penalty în dreapta lui Silviu Lung, care se aruncase spre celălalt colț al porții sale. Astra - Gaz Metan 1-2.
  • 51 | Schimbări
    Iese Ivo Pinto, intră Chițu.
  • 50 | Penalty-uri
    PENALTY GAZ METAN! Roman pătrunde în careu, îl driblează pe Rus, care apoi îl faultează.
  • 48 | Ocazii
    PLEȘCA, DE DOUĂ ORI! Alibec îl driblează ușor pe Vișa la colțul terenului, apoi pătrunde spre poartă paralel cu linia de fund, șutează din unghi, Pleșca respinge, mingea îi revine lui Alibec, care șuteazăa  doua oară, dar din nou Pleșca intervine!
    PAUZĂ
  • 45 | Goluri
    GOOOOOL GAZ METAN! GOOOOOL DAN ROMAN! Tahar centrează de pe dreapta, lăsat de adversari, Dan Roman îi ia fața lui Găman, în careu, și trimite din plonjon, cu capul, sub transversală! Astra - Gaz Metan 1-1.
  • 35 | Goluri
    GOOOOOL ASTRA! GOOOOOL ALIBEC! Alibec trimite cu stângul, de la 26 de metri, aproape de vinclul porții lui Pleșca! Astra - Gaz Metan 1-0!
  • 32 | Ocazii
    Spătaru centrează de pe dreapta, Alibec se înalță în careul advers și trimite cu capul spre colțul lung al porții lui Pleșca, dar portarul Gazului reține sigur pe el.
  • 29 | Ocazii
    ALIBEC! Rus centrează de pe dreapta, Vișa greșește, se bagă sub minge și e depășit de balon. Alibec preia excelent, singur la 10 metri, central, dar apoi șutează cu exteriorul, inexplicabil ca soluție de finalizare, și trimite mult pe lângă poartă!
  • 25 | Faze meci
    Partida de la Giurgiu arată, după 25 de minute, că nu întâmplător cele două echipe au marcat doar câte un gol în ultimele 5 meciuri!
  • 7 | Faze meci
    Pinto centrează din lovitură liberă și Takayuki reia cu capul, de la 11 metri, dar trimite afară.
Ion BalaurGaz Metan

VIDEO Astra - Gaz Metan 1-2. Oaspeții urcă deasupra liniei retrogradării. Lupta e mai strânsă ca niciodată

Gaz Metan a urcat deasupra celor de la U Cluj, pe primul loc salvator din Liga 1, după victoria cu 2-1 de la Giurgiu. Dan Roman a fost eroul ardelenilor: a marcat şi a scos un penalty.

Gaz Metan a reuşit a treia victorie în deplasare din acest sezon, la Giurgiu, şi a ieşit de pe locurile retrogradabile. După jumătate de oră de joc Alibec a ratat din poziţie excelentă. Atacantul gazdelor s-a aflat din nou în situaţie de gol dar Pleşca a fost la datorie, în minutul 32.

Alibec s-a revanşat în minutul 35 când a prins un şut de zile mari, de la peste 25 de metri. Gazul a egalat în ultimul minut al reprizei prin Dan Roman: a trimis imparabil, cu capul, sub privirile consilierului tehnic al echipei, Cristian Pustai.

Alibec putea înscrie din nou, dar Pleşca s-a opus în două rânduri, la trei minute după reluare. În minutul 51 Rus l-a faultat pe Roman în careu, iar Curtean l-a păcălit pe Silviu Lung Junior de la 11 metri.

Gazul şi-a conservat avantajul până la final. S-a impus cu 2-1 pe terenul Astrei, care a rămas cu 3 puncte strânse în ultimele 6 etape.

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...