Fluier final. CFR Cluj - CS Universitatea Craiova 1-2.
  • 90+3 | Schimbări
    Ultima schimbare la Craiova: iese Bawab și intră Bancu.
  • 90+2 | GoluriCFR Cluj
    GOOOOL Craiova! Oltenii dau lovitura în prelungiri, prin Dumitraș. Nuno Rocha a trimis în bară din apropiere, al capătul unui corner de pe dreapta, iar faza a continuat. Oaspeții au centrat din nou, iar Dumitraș a deviat din mijlocul careului, făcând ca plonjonul lui Marc să fie în zadar.
  • 85 | Schimbări
    Înlocuire și la Craiova: iese Ivan - accidentat - și intră Curelea.
  • 83 | Schimbări
    Ultima modificare la gazde: iese Cristian Lopez și intră Negruț.
  • 81 | Schimbări
    A doua schimbare la CFR: iese Jakolis și intră Goncalves.
  • 78 | Goluri
    GOOOOL Craiova! Nuno Rocha egalează pentru oaspeți la faza imediat următoare, trimițând în plasă din alunecare. Atacantul din Insulele Capului Verde s-a și accidentat în momentul în care a marcat, dar poate continua, după ce primește îngrijiri medicale.
  • 78 | OcaziiCFR Cluj

Șansă de gol și pentru CFR! Păun a primit în stânga, a pătruns în careu, a fentat un adversar și a șutat frumos, către colțul lung, dar mingea a trecut cu puțin pe lângă stâlpul stâng al porții apărate de Bălgrădean.

• 75 | OcaziiCFR Cluj
    Ocazie pentru Craiova! Ivan a găsit un culoar de șut și a tras bine, de la circa 20 de metri, dar a nimerit doar plasa laterală a porții apărate de Marc. Șansă importantă pentru olteni.
  • 70 | Schimbări
    Schimbare la CFR Cluj: iese Nouvier și intră Păun.
  • 65 | OcaziiCFR Cluj
    Ocazie mare pentru CFR Cluj! Beleck a primit în stânga, la limita offside-ului, a pătruns în careu, singur cu portarul și șutat către colțul lung, dar Bălgrădean a întins o mână salvatoare și a scos în corner.
  • 62 | Faze meciCFR Cluj
    Clujenii ajung din nou într-o poziție periculoasă. Jakolis a primit în fața porții, a preluat și a șutat în blocajul lui Vătăjelu. Mingea i-a revenit, dar fundașul oltenilor a revenit și a respins încă o dată, de această dată în corner.
  • 56 | OcaziiCFR Cluj
    Ocazie pentru Craiova! Dumitraș ajunge la capătul unei centrări dintr-o lovitură liberă, dar reluarea sa se duce pe direcția portarului Marc, care prinde cu siguranță.
  • 54 | Faze meciCFR Cluj
    Kay reia periculos cu capul o centrare venită dintr-un corner de pe stânga, dar trimite peste poartă. Apoi, mijlocașul Craiovei se răstește la Tiago Lopes, dar arbitrul liniștește spiritele, în cele din urmă.
  • 47 | Goluri
    GOOOOL CFR Cluj! Beleck deschide scorul pentru gazde din mijlocul careului, la capătul unei scheme reușite a ardelenilor la o lovitură liberă.
  • 47 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Kay.
    Începutul reprizei secunde.
  • 45+1 | Final repriza 1
    Pauză la Cluj, acolo unde CFR și CS Universitatea Craiova se află la egalitate, scor 0-0.
  • 45 | Faze meciCFR Cluj
    Ivan ia o acțiune pe cont propriu și șutează din afara careului, după o fentă, dar trimite peste poartă.
  • 44 | Faze meciCFR Cluj
    Craiovenii ajung din nou periculos în careul CFR-ului, dar nu reușesc să trimită la poartă.
  • 40 | OcaziiCFR Cluj
    Încă o ocazie pentru CFR! Larie a șutat bine din afara careului, la colțul lung, dar portarul Bălgrădean a plonjat și a reușit să respingă în corner.
  • 34 | OcaziiCFR Cluj
    Bară pentru CFR Cluj! Gomelt Tomislav a șutat din prima din afara careului, dar mingea a izbit bara dreaptă a porții craiovene, apoi a ricoșat în brațele lui Bălgrădean.
  • 31 | OcaziiCFR Cluj
    Ocazie pentru Craiova! Băluță a reluat cu capul din careu, dar pe direcția portarului Marc, care a prins fără probleme.
  • 29 | Faze meciCFR Cluj
    Schemă interesantă a Craiovei la o lovitură liberă de la distanță, la care Bawab îl găsește cu pasa pe Nuno Rocha, dar atacantul din Insulele Capului Verde șutează peste poartă.
  • 26 | Faze meciCFR Cluj
    Craiova are o acțiune periculoasă, care se stinge după ce arbitrul fluieră un henț la Bawab, în careu. Iordanianul susține că nu a fost mâna lui cea care a atins mingea, ci a apărătorului de la CFR.
  • 21 | Schimbări
    Schimbare la Craiova: iese Acka - accidentat la faza ocaziei lui Cristian Lopez - și intră Dumitraș.
  • 18 | OcaziiCFR Cluj
    Ocazie pentru CFR Cluj! Vătăjelu s-a lansat într-o cascadă de driblinguri în fața propriului careu și a pierdut mingea la 30 de metri de poartă. Balonul a ajuns la Cristian Lopez, al cărui șut s-a dus pe direcția portarului Bălgrădean, care a respins cu siguranță.
  • 14 | Cartonaşe Galbene
    Acka încasează primul cartonaș galben al meciului, după un fault din spate comis asupra lui Beleck, în dreapta, aproape de careul oltenilor.
  • 8 | OcaziiCFR Cluj
    Ocazie pentru Craiova! Ivan a reluat cu capul o centrare venită de pe stânga, dar portarul Marc reușește să rețină.
  • 4 | Faze meciCFR Cluj
    Oltenii au inițiativa în acest început de meci și au și primul corner, dar devierea lui Nuno Rocha se duce peste poartă, cu boltă.
    Fluier de start al meciului dintre CFR Cluj și CS Universitatea Craiova.
Emil SăndoiCS U Craiova

VIDEO CFR Cluj - CSU Craiova 1-2. Oltenii au fost conduși, dar au dat lovitura în prelungiri

CS Universitatea Craiova a avut o revenire remarcabilă și a câștigat cu 2-1 în prelungiri pe terenul lui CFR Cluj, după ce a fost condusă de ardeleni. Vișiniii nu mai pierduseră pe teren propriu din luna martie! Oltenii îşi continuă seria excelentă de rezultate în Liga 1 și și-au depus candidatura pentru un loc în play-off, după victoria din Gruia. CFR s-a consolat cu cel mai frumos gol marcat în acest sezon în urma unei faze colective.

În prima repriză, Clujenii puteau profita de greșeala lui Vătăjelu, dar șutul golgheterului ardelenilor, Cristian Lopez, a fost respins de portarul Bălgrădean, la o fază în care Acka s-a accidentat și a fost schimbat (18). Gazdele au trimis apoi în bară, la șutul violent al croatului Gomelt (34). Tot CFR a fost aproape de a deschide scorul în prima repriză, prin Larie, dar Bălgrădean a fost la datorie (40).

Ardelenii au modificat tabela imediat după pauză, după o schemă interpretată la perfecție la o lovitură liberă și finalizată de Beleck (47). Peste 10 minute, Dumitraș a testat vigilența lui Marc (56). La poarta cealaltă, Beleck l-a evidențiat pe Bălgrădean, care a scos în corner șutul periculos (65). În minutul 78, Craiova a egalat prin Nuno Rocha, care s-a aflat la capătul unei centrări a lui Băluță. În prelungiri, oaspeții au dat lovitura. Nuno Rocha a nimerit bara din apropierea porții, dar faza a continuat și Dumitraș - tocmai cel care l-a înlocuit pe accidentatul Acka - a marcat golul victoriei (90+2), stabilind scorul final de 1-2.

Pentru olteni a fost a treia victorie consecutivă în deplasare. De partea cealaltă, CFR Cluj nu mai pierduse pe teren propriu de o jumătate de an. Pe 22 martie, cu Eugen Trică antrenor, suferise ultima înfrângere în Gruia, scor 0-1 cu Petrolul.

Anunțul făcut de Dan Șucu, imediat după...