20.02.2016, ora 20:30
90+4 |
FINAL!
85 |
GOOOOL DINAMO! GOOOOL GNOHERE! Rotariu a pătruns în careu, i-a pasat lui Gnohere, care l-a dat pur și simplu la o parte pe Bucurică, împingându-l, apoi a șutat pe sub Matache. Dinamo - Concordia 4-0!
75 |
Iese Hanca, intră Marc.
73 |
Iese Pena, intră Garcia.
66 |
La Concordia iese Marian Cristescu și intră Zerbo.
66 |
Iese Essombe, intră Gnohere.
62 |
Iese Nedelcearu, intră Ekeng.
61 |
GOOOOOL DINAMO! GOOOOOL ESSOMBE! Marcel Essombe reușește dubla, după o nouă pasă decisivă a lui Palic. Essombe a preluat cu stângul, tatonat de Mamele, apoi a șutat direct în vinclu, la colțul scurt, cu dreptul, de la 17 metri! Dinamo - Concordia 3-0.
56 |
Răducanu intră în locul lui Purece, la oaspeți.
51 |
Serediuc e avertizat pentru obstrucție la portarul Cerniauskas.
50 |
Purece ratează prima mare ocazie a reprizei secunde. A pătruns în stânga, în careu, a șutat din unghi, dar Cerniauskas a respins de lângă bară.
46 |
A început repriza secundă.
45+2 |
PAUZĂ
45+1 |
GOOOOL DINAMO! GOOOOL ESSOMBE! Palic verticalizează perfect pentru Essombe, care scapă singur cu Matache și șutează din careu, majorând diferența. Dinamo - Concordia 2-0.
39 |
BARĂ CONCORDIA! Purece șutează cu dreptul, de la 28 de metri lateral stânga, și trimite în stâlpul din dreapta lui Cerniauskas.
31 |
BARĂ DINAMO! Rotariu a centrat de pe dreapta, de la 8 metri, Essombe a reluat cu călcâiul, dar a trimis în bară!
30 |
Mevlja reia spre poartă după un corner, dar Matache respinge din nou.
29 |
Hanca intră din dreapta în centru, șutează la colțul lung, dar Matache deviază în corner.
21 |
Feussi e avertizat după un fault asupra lui Lazăr.
20 |
Palic șutează de la 23 de metri, dar Matache prinde.
13 |
GOOOOOOL DINAMO! GOOOOOL ROTARIU! Dorin Rotariu șutează de la 11 metri în vinclul din stânga lui Matache. Dinamo - Concordia 1-0!
12 |
Mamele e avertizat.
12 |
Mamele cade în careu peste Mevlja și Alexandru Tudor dictează penalty.
10 |
Hanca e avertizat după un atac cu talpa asupra lui Bucurică, la centrul terenului.
8 |
Pena șutează din cădere, fiind contrat de doi adversari, din careu, dar Cerniauskas prinde.

Dinamo - Concordia 4-0. Essombe a reușit o dublă, Gnohere a marcat și el

Dinamo nu i-a dat nicio şansă Concordiei, în etapa a 25-a. Alb-roşii au câştigat cu 4-0 şi pun presiune pe Astra. Essombe a reuşit un gol de poveste.

Dinamo a făcut spectacol cu Concordia Chiajna și s-a apropiat la trei puncte de liderul Astra. Ilfovenii și-au încercat primii norocul: șutul lui Pena a fost blocat de Cerniauskas.

Jucătorii lui Mircea Rednic au deschis scorul în minutul 13, prin Dorin Rotariu. Mijlocașul de 20 de ani a înscris din penalty și a semnat al cincelea gol stagional.

Hanca putea dubla avantajul câinilor, dar mingea, deviată, a trecut puțin pe lângă poartă. Din cornerul rezultat, Mevlja l-a pus la grea încercare pe Matache. Un minut mai târziu, Essombe a încercat o finalizare de efect, însă bara s-a opus. Și Purece a nimerit bara, la poarta lui Cerniauskas.

Essombe nu a mai ratat în prelungirile primei reprize: servit ideal de Palic, a ridicat fanii în picioare. Cel mai frumos gol al disputei a fost reușit, în minutul 61, tot de atacantul camerunez. Din pasa aceluiași Palic, Essombe a șutat direct în vinclu. Dinamoviștii au mai punctat apoi o dată. Nou-intratul Gnohere a punctat pentru a noua oara în Liga 1. A fost al 400-lea gol al sezonului.

S-a terminat 4-0 pentru Dinamo, care nu a mai făcut un pas greșit de 9 etape.