manea_dragusin
Florin Manea a spus lucrurilor pe nume, după ce Edi Iordănescu l-a schimbat pe Radu Drăgușin la pauză

• 90+4 | Goluri
    GOOOOL Pandurii! Elton Constantino Da Silva aduce victoria gorjenilor cu o excelentă lovitură de cap, după centrarea lui Dan Nistor, dintr-o lovitură liberă
  • 90+1 | Faze meciDinamo București
    Bilinski încearcă o finalizare fantezistă, cu un șut din întoarcere, de la peste 20 de metri, dar trimite pe direcția portarului, care prinde fără probleme
  • 90 | Faze meci
    De la margine se arată 4 minute de prelungire
  • 89 | Schimbări
    Schimbare la Pandurii: iese Distefano și intră Dan Nistor
  • 81 | Goluri
    GOOOOL Dinamo! Kamil Bilinski reușește dubla și egalează din nou pentru bucureșteni. Polonezul s-a descurcat excelent la 20 de metri, l-a întors pe Paraskevas și a șutat superb, fără speranțe pentru conaționalul său, portarul Gliwa
  • 80 | OcaziiDinamo București
    Ocazie pentru Dinamo! Bilinski este la un pas să puncteze pentru a doua oară în această seară, dar a trecut pe lângă o minge deviată cu capul de Țucudean, după o pasă lungă
  • 77 | Goluri
    GOOOOL Pandurii! Momcilovic îi aduce din nou pe oaspeți în avantaj, punând hotărât latul la o minge centrată pe jos, de pe flancul drept al atacului gorjean
  • 74 | Schimbări
    Modificare la Pandurii: iese marian Pleașcă și intră Sipoto Bohale
  • 71 | Goluri
    GOOOOL Dinamo! Bilinski egalează pentru gazde. A primit de la Țucudean, a pătruns în careu și a finalizat elegant, pe lângă portarul Gliwa
  • 70 | Schimbări
    Ultima schimbare la Dinamo: iese Cătălin Munteanu, înlocuit de Ionuț Șerban
  • 70 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Laurențiu Rus, după o intrare tare asupra lui Buleică, în cercul de la mijlocul terenului
  • 68 | OcaziiDinamo București
    Ocazie mare pentru Dinamo! Lazăr a centrat din apropierea colțului terenului, dar lovitura de cap trimisă cu pământul de Bilinski a fost scoasă în corner de portarul oaspeților
  • 66 | Cartonaşe Roşii
    Eliminare la Pandurii! Doru Bratu a primit direct cartonașul roșu, pentru injurii adresate arbitrului de margine, în timp ce el era la încălzire
  • 65 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Cătălin Munteanu, după o intrare tare asupra lui Distefano
  • 62 | Faze meciDinamo București
    Acțiune bună a lui Rus, care a pătruns în careu și a întors pentru șutul lui Lazăr, dar acesta a trimis cu mult peste poarta gorjenilor
  • 59 | Schimbări
    Prima schimbare la Pandurii: iese Giusti și intră Cristian Bud
  • 56 | Faze meciDinamo București
    Dinamo cere lovitură liberă de pe linia porții, la căderea lui Rotariu în careu după atacul lui Pleașcă, dar arbitrul Cristian Balaj a lăsat jocul să continue, considerând că atacul fundașului a fost la minge
    Din nou pericol în careul oaspeților! Țucudean a pătruns pe dreapta și a încercat să scoată mingea în fața porții, dar Momcilovic l-a blocat excelent
  • 48 | Faze meciDinamo București
    Dinamoviștii încep repriza în atac, dar Pandurii se apără bine. Defensiva oaspeților a rezolvat bine o fază la care roș-albii au trimis consecutiv două centrări periculoase în careul lor
    Începutul reprizei secunde
  • 45+2 | Final repriza 1
    Pauză la București, acolo unde Dinamo e condusă pe teren propriu de Pandurii, cu 0-1
  • 45 | Faze meci
    De la margine se arată două minute de prelungire
  • 45 | Schimbări
    A doua schimbare la Dinamo se produce chiar înaintea pauzei: iese Cosmin Matei (mijlocaș) - accidentat la gamba stângă - și intră Kamil Bilinski (atacant)
  • 43 | OcaziiDinamo București
    Ocazie pentru Dinamo! Țucudean primește în careu din partea lui Rotariu și trage bine la colțul scurt, dar Gliwa scoate din nou în corner
  • 36 | OcaziiDinamo București
    Ocazie pentru Pandurii! Centrare excelentă trimisă de pe stânga, pentru Giusti, la bara a doua. Reluarea acestuia, din cădere, se duce la colțul lung și gazdele repun din colțul careului mic. Încă o ocazie mare, la care Bălgrădean era bătut
  • 35 | Faze meciDinamo București
    Ciucur trece cu greu de apărătorii dinamoviști, după ce Grigore ratează o intervenție, dar își prelungește puțiun prea mult mingea și Bălgrădean, ieșit dintre buturi, prinde cu siguranță
  • 33 | OcaziiDinamo București
    Ocazie pentru Dinamo! Roș-albii amenință din nou, de această dată prin Valentin Lazăr, care a făcut ce a vrut în marginea careului gorjean și a șutat pe jos, dar nu a plasat mingea așa cum și-ar fi dorit. Portarul Gliwa care a prins fără probleme balonul trimis pe direcția sa
  • 31 | Schimbări
    Prima schimbare a meciului este efectuată de Flavius Stoican, antrenorul lui Dinamo: iese Boubacar, înlocuit de Elton Da Silva Figueiredo. La Pandurii joacă celălalt Elton de pe teren, pe numele său complet Elton Constantino Da Silva
  • 28 | Faze meci
    Balaj oprește meciul, după o intrare dură a lui Boubacar asupra lui Ciucur, care are nevoie de îngrijiri medicale. Arbitrul central trece intrarea cu vederea și jocul se reia rapid
  • 19 | OcaziiDinamo București
    Ocazie pentru Dinamo! Laurențiu Rus a șutat puternic din careu, la colțul scurt, dar portarul Gliwa a respins excelent. Gazdele au fost foarte aproape de egalare
  • 15 | Faze meci
    Ritmul jocului s-a mai domolit, după începutul furibund. Fazele de poartă lipsesc, în aceste momente, iar lupta se dă mai mult la mijlocul terenului
  • 9 | Faze meci
    Dinamo nu poate reveni la jocul bun dinaintea primirii golului. Oaspeții par însuflețiți de reușita lui Giusti și pasează dezinvolt în jumătatea de teren a roș-albilor
  • 5 | Goluri
    GOOOOL Pandurii! Giusti deschide scorul pe terenul roș-albilor. Boubacar a pierdut mingea în tușă, iar Giusti a primit mingea în careu, de unde l-a executat pe Bălgrădean cu exteriorul. A fost prima ocazie a gorjenilor
  • 3 | OcaziiDinamo București
    Ocazie pentru Dinamo! Dorin Rotariu este la un pas să deschidă scorul cu un șut pe jos, din careu, dar Gliwa se pune la pămând și reușește să blocheze mingea trimisă nu prea puternic de mijlocașul dinamovist
  • 2 | Faze meciDinamo București
    Început bun de meci pentru Dinamo, care are posesia în aceste prime minute și joacă mai mult în jumătatea de teren a oaspeților
Cristian PustaiPandurii Târgu Jiu

VIDEO Dinamo-Pandurii 2-3. Victorie dramatică pentru gorjeni, obținută la ultima fază a meciului

Dinamo a pierdut dramatic în fața vicecampioanei din sezonul trecut, Pandurii Târgu Jiu, scor 2-3. Golul victoriei gorjene - prima din 2014, într-un meci oficial - a fost marcat la ultima fază a partidei, în al patrulea minut de prelungiri!

Meciul a început alert, iar scorul a fost deschis încă din al cincilea minut, când Giusti a punctat cu exteriorul, pe lângă Bălgrădean, după o minge pierdută de Boubacar în preajma propriului careu. Zdruncinați de golul primit, dinamoviștii au început să amenințe târziu. Laurențiu Rus a fost blocat de Gliwa (19), apoi Valentin Lazăr a tras pe direcția goalkeeper-ului polonez al gorjenilor (33). Giusti a fost la un pas de dublă, dar a trimis peste poartă (36), iar Țucudean a încheiat repriza cu un șut bun, din pasa lui Rotariu (43).

Partea a doua a început mai greu, dar cu Dinamo la timonă. Kamil Bilinski - intrat în ultimele minute ale primei reprize - i-a dat emoții lui Gliwa cu o lovitură de cap periculoasă, din centrarea lui Lazăr (68), apoi a spart gheața și a punctat pentru prima dată în tricoul roș-albilor, cu o finalizare elegantă (71). Peste doar 6 minute, gorjenii reveneau în avantaj grație golului Momcilovic, care a pus foarte bine latul la o centrare venită pe jos, de pe dreapta, iar Bălgrădean nu a mai reușit să intervină, fiind prins pe picior greșit. Bilinski a continuat să amenințe și a trecut pe lângă gol la o minge deviată pe spate de Țucudean (80), dar eforturile sale au fost răsplătite în minutul 81, când a realizat dubla. Polonezul a punctat superb, cu un șut puternic și plasat, de la peste 20 de metri, după ce l-a întors foarte bine pe Paraskevas.

În al patrulea minut de prelungiri (din tot atâtea dictate), când meciul părea să se îndrept către un 2-2, Dan Nistor - intrat în minutul 89 - a executat o lovitură liberă de la mare distanță și a aruncat mingea în careu, de unde Elton Constantino Da Silva a reluat excelent cu capul, la colțul lung, iar Bălgrădean a mai putut doar să atingă mingea cu vârfurile degetelor.

În 2014, Dinamo are 2 înfrângeri (cu 1-2 Viitorul și 2-3 Pandurii), un egal (1-1 cu Steaua, în Ghencea) și 2 victorii (ambele cu 1-0, contra Coronei Brașov și a Universității Cluj).

De partea cealaltă, gorjenii sunt la prima victorie din 2014 într-un meci oficial. Un singur punct mai câștigase echipa lui Cristian Pustai în acest an, la egalul cu Ceahlăul (1-1). Până acum, Pandurii pierduse cu Oțelul (0-1), Astra (0-2) și Concordia (0-1)

Video Ucraina - Islanda 2-1 / Polonia și...

Berlin, Deutschland, 06.03.2024: Bundesinnenministerium: 100-Tage-Countdown-Event zur Fußball-Europameisterschaft 2024:

Horațiu Moldovan i-a transmis un mesaj...

Atletico de Madrid v Real Betis, La Liga EA Sports Football, Civitas Metropolitano Stadium, Madrid, Spain - 3 March 2024

Video Ianis Hagi a marcat contra Columbiei și...

FOTBAL:COLUMBIA-ROMANIA, AMICAL (26.03.2024)

Edi Iordănescu a spus de ce l-a scos pe...

MEDIA: Digi Sport Special, ora 21:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

Foto "Femeia asta e o legendă". Ce gest a făcut Collins către români, după ce la Miami s-a auzit doar "Hai, Sorana!"

collins

"A fost cel mai bun!" Columbienii au remarcat un singur jucător român, după amicalul de la Madrid

Screenshot 2024-03-26 at 22.07.30

Doar 6 din 17! Notele, după România - Columbia 2-3: un ”Tricolor” a strălucit și a fost omul meciului

profimedia-0859843479

România - Columbia 2-3. "Tricolorii" au evitat rușinea pe final de meci! Rezultat istoric pe Metropolitano