sepsi-fcsb
Live Video&Text Sepsi - FCSB 1-2, ACUM pe DGS 1. ”Roș-albaștrii” revin în avantaj. Florinel Coman a ieșit accidentat

• 90+23 | Gol din Penalty
    GOOOOL Steaua! Andrei Prepeliță duce scorul la 1-3 cu un șut puternic, care l-a păcălit din nou pe portarul Traian Marc.
  • 90+22 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Bunoza
  • 90+22 | Penalty-uriDinamo
    Încă un penalty pentru Steaua! Țucudean a căzut, în duel cu Bunoza, iar arbitrul Cristian Balaj a arătat din nou punctul cu var.
  • 90+19 | Faze meciDinamo
    Acțiune periculoasă a lui Dinamo, dar centrarea lui Marius Niculae este prinsă de Arlauskis de pe capul lui Bilinski.
  • 90+18 | Faze meciDinamo
    Traian Marc intervine bine și prinde cu siguranță mingea din fața lui Chipciu.
  • 90+16 | Goluri
    GOOOOL Dinamo! Elhamed reduce din diferență cu un șut din prima, după ce Dorin Rotariu a insistat la o minge care părea pierdută și a întors în centrul careului din apropierea liniei de fund.
  • 90+14 | Faze meciDinamo
    Steaua marchează prin Țucudean, dar golul nu este validat, din cauză că atacantul se afla în offside, în momentul pasei trimise de Chipciu.
  • 90+13 | Schimbări
    Ultima schimbare la Steaua: iese Breeveld și intră Lucian Filip.
  • 90+8 | OcaziiDinamo
    Ocazie pentru Dinamo! După un corner gestionat insuficient de bine de steliști, Andrei Marc prinde mingea la colțul lung și recentrează la cealaltă bară, dar Alexe lovește mingea în direcția greșită și faza se stinge.
  • 90+7 | Schimbări
    Schimbare la Steaua: iese Stanciu și intră Iancu.
  • 90+7 | Faze meciDinamo
    Dorin Rotariu pătrunde pe dreapta și șutează surprinzător, la colțul scurt, dar Arlauskis respinge în corner.
  • 90+3 | Schimbări
    Schimbare la Dinamo: iese Cosmin Matei și intră Dorin Rotariu.
  • 90+1 | OcaziiDinamo
    Ocazie pentru Steaua! Portarul Marc i-a stricat o centrare lui Țucudean, care încerca deja o foarfecă. Mingea a ajuns la Breeveld, dar acesta a trimis alături de poartă, cu latul.
  • 90 | Faze meci
    De la margine se arată 20 de minute de prelungire.
  • 89 | OcaziiDinamo
    Bară pentru Dinamo! Elhamed a reluat cu capul o centrare din corner, dar mingea a izbit transversala și a ieșit în aut de poartă.
  • 87 | OcaziiDinamo
    Cristian Tănase reia interesant, cu călcâiul, o centrare a lui Stanciu, din corner, dar mingea se duce peste poartă.
  • 86 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Adi Popa.
  • 86 | Schimbări
    Schimbare la Steaua: iese Adi Popa și intră Țucudean.
  • 85 | OcaziiDinamo
    Ocazie mare pentru Dinamo! Elhamed a pătruns în careu pe dreapta, iar din apropierea liniei de fund a întors în zona punctului de la 11 metri. Marius Niculae a reluat din prima, cu stângul, dar peste poartă. Bilinski era mai bine poziționat și a reacționat nervos după ratarea căpitanului.
  • 83 | Schimbări
    Schimbare la Dinamo: iese Valentin Lazăr și intră Kamil Bilinski.
  • 79 | Goluri
    GOOOOL Steaua! Nicușor Stanciu realizează dubla după o fază de toată frumusețea! A finalizat cu un șut din prima, de la circa 20 de metri, din zonă centrală, după o serie de combinații superbe.
  • 76 | Gol din Penalty
    GOOOOL Steaua! Nicușor Stanciu a șutat în stânga sa, păcălindu-l pe portarul Marc și deschizând scorul pentru roș-albaștri.
  • 76 | Penalty-uriDinamo
    Penalty pentru Steaua! Bărboianu l-a faultat pe Nicușor Stanciu și arbitrul Balaj a arătat fără dubii punctul cu var.
  • 74 | Schimbări
    Schimbare la Dinamo: iese Valentin Lazăr și intră Elhamed.
  • 71 | Faze meciDinamo
    Bară pentru Dinamo, dar la o fază în care Marius Niculae, cel care a trimis în stâlpul stâng, era în offside la șutul deviat al lui Bărboianu. Jucătorii nu auziseră fluierul, iar Niculae a mai șutat o dată în blocajul lui Arlauskis, care apoi l-a pus la pământ în careu pe Cosmin Matei. Steaua repune mingea în joc cu lovitură liberă indirectă, pentru offside.
  • 69 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Breeveld, după o intrare tare asupra lui Nedelcearu.
  • 68 | Faze meciDinamo
    Dinamo a început mai bine partea a doua și are inițiativa.
  • 64 | Faze meci
    Fluier de start.
  • 63 | Faze meci
    Cele două echipe revin pe teren și meciul este gata să reînceapă.
  • 56 | Faze meciDinamo
    Steaua l-a scos la încălzire pe portarul de rezervă, Valentin Cojocaru, luând în calcul și varianta ca Arlauskis să nu poată continua.
  • 52 | Faze meciDinamo
    Căpitanul lui Dinamo, Marius Niculae, se duce în dreptul propriei galerii pentru a încerca să îi calmeze pe fani. Înainte să înceapă să discute cu suporterii, Niculae a scandat împotriva rivalilor.
  • 50 | Faze meci
    Arbitrul Cristian Balaj trimite cele două echipe la vestiare, după ce Arlauskis a fost din nou luat la țintă cu o petardă aruncată de fanii roș-albilor. Portarul Stelei a sprintat către vestiare, imediat după explozia petardei.
  • 50 | Faze meciDinamo
    Jocul este în continuare oprit. Arlauskis este lovit în mâna stângă de un obiect aruncat din tribune. Pe teren intră și Ionel Dănciulescu, directorul sportiv al lui Dinamo, pentru a încerca să îi calmeze pe fani
  • 47 | Faze meci
    După fluierul de start, fanii aruncă din nou torțe, de această dată mai multe, iar arbitrul Balaj oprește din nou jocul, până la calmarea spiritelor.
    Și începutul reprizei secunde se amână, tot din cauza torțelor aruncate pe teren din sectorul galeriei dinamoviste. Cristian Balaj fluieră startul părții a doua cu circa două minute întârziere.
  • 45+3 | Final repriza 1
    Pauză pe Arena Națională, acolo unde Dinamo și Steaua se află la egalitate, scor 0-0.
  • 45+3 | OcaziiDinamo
    Ocazie pentru Dinamo! Steliștii au ratat ieșirea pe contraatac, Marius Niculae l-a deschis pe stânga pe Valentin Lazăr, care a pătruns în careu și a șutat cu stângul pe jos, din unghi, dar portarul Arlauskis a prins cu siguranță.
  • 45+1 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben și pentru Arlauskis, pentru comportament agresiv.
    Cartonaș galben pentru Nedelcearu, pentru că l-a provocat pe goalkeeper-ul advers.
  • 45+1 | Faze meci
    Tensiune în careul Stelei, acolo unde Nedelcearu și Arlauskis au un conflict aprins. Portarul oaspeților l-a apucat de gât pe fundașul dinamovist, care în această seară joacă în fața apărării.
  • 45 | Faze meciDinamo
    Chipciu este lăsat singur cu portartul de o pasă a lui Breeveld, dar este semnalizat în mod eronat în offside. Portarul Traian Marc ieșise oricum din propriul careu și a reușit să respingă din fața șeptarului stelist.
  • 43 | Cartonaşe Galbene
    Cosmin Matei încasează primul cartonaș galben al serii, după un fault comis asupra lui Prepeliță. Decarul dinamovist va fi suspendat în etapa următoare, cu Viitorul, din cauza cumulului de cartonașe galbene.
  • 41 | OcaziiDinamo
    Ocazie pentru Steaua! Guilherme centrează la colțul lung, dar Prepeliță trimite peste poartă, cu o lovitură de cap.
  • 35 | Faze meci
    Steaua rămâne instalată în jumătatea de teren a lui Dinamo,care se ocupă mai mult de distrugere, în această primă repriză.
  • 30 | Faze meciDinamo
    Meci bun făcut până acum de Nedelcearu, fundașul central folosit în fața apărării de Flavius Stoican în această seară.
  • 26 | Faze meciDinamo
    Probleme în apărarea lui Dinamo, după o ciocnire între cei doi fundași centrali, la o centrare a steliștilor dintr-o lovitură liberă de pe stânga. Bunoza a stat momente bune pe gazon și a primit îngrijiri medicale, după ce a fost lovit în figură de Andrei Marc.
  • 23 | Faze meciDinamo
    Steaua continuă să domine teritorial, pătrunde ocazional și în careul dinamovist, dar apărarea gazdelor rezistă, în această primă parte.
  • 18 | Faze meciDinamo
    Ștefan Bărboianu șutează din prima, din flancul drept, dar mingea este ușor deviată și Arlauskis o prinde de la rădăcina barei. Primul șut pe poartă din această seară.
  • 17 | Faze meciDinamo
    Mici probleme pentru Nicușor Stanciu, înainte de a executa un corner. Din peluza ocupată de fanii dinamoviști se aruncă torțe și scaune rupte.
  • 15 | OcaziiDinamo
    Ocazie pentru Steaua! Tănase combină în careu cu Chipciu, care îi scoate pentru șut lui Nicușor Stanciu, dar reluarea acestuia din prima, de la aproximativ 14 metri, trece pe lângă poartă.
  • 13 | Faze meciDinamo
    Șut de la distanță trimis de Prepeliță, dar cu mult peste poarta lui Traian Marc.
  • 10 | Faze meciDinamo
    Steaua pasează repetat în jumătatea de teren a gazdelor, dar nu găsește culoare libere.
  • 7 | Faze meciDinamo
    Șut peste poartă trimis de Cosmin Matei, dintr-o lovitură liberă din zonă centrală, de la circa 18 metri.
  • 5 | Faze meciDinamo
    Început destul de liniștit pe Arena Națională, cu Steaua la posesie și cu Dinamo mulțumindu-se să aștepte în propria jumătate șansele de contraatac.
    Fluier de start al meciului dintre Dinamo și Steaua, din etapa a 30-a din Liga 1. Până la urmă, întârzierea a durat 7 minute.
  • 0 | Faze meci
    Arbitrul Cristian Balaj amână circa două minute startul partidei, din cauză că fanii celor două echipe aprind torțe și petarde, pe care le aruncă pe suprafața de joc, punându-i la treabă pe pompieri.
  • 0 | Faze meciDinamo
    În tribunele Arenei Naționale se află și golgheterul Stelei, Claudiu Keșeru, transferat în iarnăp la Al Gharafa.
    Acoperișul Arenei Naționale a fost tras cu aproximativ 15 minute înainte de ieșirea jucătorilor pe teren, după furtuna care s-a abătut asupra Bucureștiului în această seară.
Costel GâlcăSteaua

VIDEO Dinamo-Steaua 1-3. Al nouălea succes roș-albastru în ultimele 11 derby-uri

Steaua a câștigat cu 3-1 pe terenul lui Dinamo, într-un derby plin de tensiune și revine la două puncte în spatele liderului ASA Tg. Mureș, păstrând vie lupta pentru titlu.

După o primă repriză fără goluri și ocazii și un start de repriză secundă în care meciul a fost oprit timp de 20 de minute din cauza incidentelor cauzate de fanii dinamoviști, golurile au fost marcate de Elhamed (90+16) pentru gazde, în timp ce campioana din ultimii doi ani a punctat prin Nicușor Stanciu (76 - penalty, 79) și Andrei Prepeliță (90+23 - penalty).

Fără înfrângere din aprilie 2011 în faţa rivalei tradiționale, Steaua a ajuns la 11 meciuri de invincibilitate după derby-ul cu numărul 158 în toate competițiile. După o minge trimisă puțin pe lângă de Stanciu (15), primul şut pe poartă le-a aparţinut dinamoviştilor, dar Arlauskis nu a fost surprins de execuţia lui Bărboianu (18). În replică, Prepeliţă a trimis peste poartă cu 5 minute înainte de pauză. Spiritele s-au încins în prelungirile primei reprize. Arlauskis şi Nedelcearu s-au bruscat, iar ambii au fost avertizaţi.

La reluare, Arklauskis a fost ţinta suporterilor dinamovişti, care au aruncat cu torţe, petarde și obiecte metalice, iar partida a fost întreruptă de Balaj timp de 20 de minute. Când jocul a început, în cele din urmă, au urmat 3 minute de coşmar pentru Dinamo. Stanciu a fost faultat în careu de Bărboianu și tot el a transformat lovitura de pedeapsă (76), sub privirile lui Keşeru, care a plecat în iarnă dar e în continuare golgheterul campioanei. Imediat, acelaşi Stanciu a făcut 2-0 după o fază superbă, lucrată de jucătorii lui Gâlcă (79). La dinamovişti, Elhamed l-a înlocuit pe Lazăr (74) şi a lovit bara (89).

Au urmat 20 de minute de prelungiri, iar Steaua a trecut pe lângă 3-0 la ocazia lui Breeveld (90+1). Tot Elhamed a marcat, din pasa lui Rotariu, cu un șut din prima (90+16). Steaua a mai primit un penalty la ultima fază a meciului, după un contact între Bunoza şi fostul dinamovist Ţucudean (90+22). Prepeliţă a stabilit scorul final (90+23), 3-1 pentru Steaua în derby-ul de pe Arena Naţională, în fața a 25.863 de spectatori.

Cu patru etape rămase de jucat în acest sezon de Liga 1, Steaua se menţine la două puncte în spatele liderului ASA Tg. Mureș.