(2-0 la pauză)
90+3 |
Fluier final. FC Botoșani - Oțelul Galați 3-1
90+2 |
GOOOOL Oțelul! Victoraș Astafei marchează golul de onoare pentru gălățeni după o acțiune personală pe centru
88 |
Șansă de gol pentru Oțelul! Tudorie trimite alături de poartă cu o lovitură de cap, la capătul centrării lui Astafei
87 |
Ocazie pentru Botoșani! Stojkov a primit în careu, dar nu a preluat tocmai fericit, apoi a scos pentru șutul pe jos trimis de Danci de la aproape 20 de metri
87 |
Ultima schimbare la Botoșani: iese Marius Croitoru, înlocuit de Ghinga
83 |
Încă o șansă de gol pentru Oțelul! Tudorie a șutat și el din careu, însă a Lazar a blocat foarte bine
82 |
Ocazie și pentru gazde! Șut din prima trimis de Danci, dar Goicoechea intervine și scoate în corner
81 |
Ocazie pentru Oțelul! Oltean a scos senzațional din fața porții un șut trimis de Astafei din centrul careului, apoi tot el a reușit să degajeze din careu
58 |
Ocazie pentru Oțelul! Tudorie ajunge în careul advers, dar e prins doi apărători și Lazar îi apără șutul, iar în cele din urmă balonul e respins de botoșăneni din fața porții
56 |
GOOOOL Botoșani! Istvan Fulop duce scorul la 3-0 punctând cu latul, din doar doi metri. Stojkov a profitat de o nouă eroare în apărarea gălățenilor. Prestia a dat pe lângă minge, apoi macedoneanul l-a driblat scurt și a scos în careul mic pentru Fulop
54 |
Hadnagy primește în careu și trage cu stângul, dar Prestia îl blochează excelent și mingea sare în corner
48 |
Botoșănenii ajung din nou în careul gălățenilor, dar oaspeții se apără bine, de această dată, iar Hadnagy nu poate relua către poarta lui Goicoechea
46 |
Încă o schimbare lagălățeni: iese Sîrghi (fundaș), înlocuit de Zaharia (mijlocaș)
46 |
Modificare și la Oțelul: iese Filip (mijlocaș) și intră Tudorie (atacant)
45+1 |
Ocazie pentru Oțelul! La ultima fază, Astafei a șutat din prima, după o centrare de pe dreapta, dar portarul Lazar, excelent plasat, a respins în față, de unde apătătorii botoșăneni au respins, înainte ca arbitrul să fluiere finalul de repriză
45 |
Șut surprinzător al lui Vașvari, de la distanță, dar mingea trece pe lângă poartă
44 |
GOOOOL FC Botoșani! Vașvari șutează în același loc și realizează dubla, ducând scorul la 2-0 pentru gazde
43 |
Cartonaș galben pentru Mișelăricu
43 |
Încă un penalty pentru Botoșani! Mișelăricu l-a faultat prin imprudență pe Fulop, de această dată în colțul drept al careului oțelarilor, iar centraul a arătat din nou punctul cu var
39 |
Ratare imensă pentru Botoșani! Sîrghi a ratat o respingere, dând pe lângă minge în fața lui Fulop, care a driblat și portarul, dar a trimis peste poartă, la una dintre cele mai mari ocazii ale etapei
36 |
Cartonaș galben pentru Florin Acsinte, după un henț comis în atac
31 |
Ocazie pentru Oțelul! Lazar a ratat o respingere la o centrare dintr-un corner de pe stânga, iar mingea a ajuns la Filip, care a șutat cu stângul, dar cu puțin pe lângă bara din dreapta. Mingea a fost deviată de un apărător botoșănean, dar arbitrul nu a sesizat și a acordat aut de poartă pentru gazde
25 |
Armando Cooper încasează și el un cartonaș galben
24 |
Cartonaș galben pentru Filip
23 |
GOOOOL FC Botoșani! Vașvari transformă fără probleme lovitura de pedeapsă și deschide scorul pentru gazde
22 |
Penalty pentru FC Botoșani! Fulop este pus la pământ de Prestia în colțul careului gălățean, iar arbitrul Sebastian Colțescu a arătat fără dubii punctul cu var
18 |
Ocazie pentru Oțelul! Astafei a ratat lovitura de cap din careul mic după o centrare dintr-un corner de pe dreapta, iar mingea a ajuns la Mișelăricu, însă acesta nu a reușit să trimită ideal și balonul a trecut peste
15 |
Cartonaș galben pentru Vașvari
13 |
Bară pentru FC Botoșani! Hadnagy a trimis în bara transversală din afara careului, după ce a trecut mingea printre picioarele unui fundaș, făcându-și culoar de șut
11 |
Momente bune pentru Oțelul, la două faze fixe de pe stânga. După o centrare boxată de Lazar, Filip a încercat un șut din vole, dar mingea e atinsă cu mâna de un coleg al său și arbitrul fluieră henț. Botoșănenii au lovitură liber
9 |
Sergiu Oltean încasează primul cartonaș galben al meciului
7 |
Ocazie pentru Botoșani! Vașvari șutează de la mare distanță, după o lovitură liberă executată scurt de gazde, însă Goicoechea scoate foarte bine în corner
5 |
Început echilibrat la Botoșani, acolo unde gazdele par să aibă un plus de forță la mijlocul terenului în duelurile pentru minge
1 |
Fluier de start al meciului dintre FC Botoșani și Oțelul Galați, din etapa a 30-a a Ligii 1

Video rezumat: FC Botoșani - Oțelul

VIDEO Botoșani - Oțelul 3-1. Campionii de acum 3 ani rămân pe loc retrogradabil, cu 4 etape înainte de final

FC Botoșani a câștigat cu 3-1 pe teren propriu contra Oțelului, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1, iar gălățenii rămân pe loc retroradabil, cu 4 etape înainte de finalul sezonului.

Gazdele au trimis în bară după aproape un sfert de oră, la șutul lui Hadnagy și au jucat mai incisiv. Au condus cu 2-0 la pauză, Gabriel Vașvari realizând dubla din două lovituri de la 11 metri, ambele obținute de Fulop, faultat de fiecare dată în colțul careului. Diferența putea fi și mai mare, dacă Fulop nu șuta în plasa laterală după ce a driblat și portarul (39). Astafei a avut cea mai mare ocazie a gălățenilor, la ultima fază a primei reprize, când lovitura sa de cap din careu a fost apărată de portarul Lazar.

Istvan Fulop a făcut 3-0 pentru FC Botoșani la 11 minute după pauză, când a trebuit doar să pună latul la o pasă a lui Stojkov, după o fază excelent lucrată de macedonean, după gafă a lui Prestia. Tudorie - intrat la pauză la oaspeți - a avut prima ocazie a echipei lui Lienen în repriza secundă, dar goalkeeper-ul botoșănenilor a blocat foarte bine (58). Ultimele 10 minute au oferit faze succesive în cele două careuri. Oltean a respins din fața porții o minge trimisă de Astafei (81), apoi Goicoechea a scos în corner un șut al lui Danci - și el intrat la pauză. Lazar i-a mai apărat un șut lui Tudorie (83), apoi același Danci a trimis la mică distanță de poartă, din afara careului (87). În prelungiri, Astafei a stabilit scorul final, 3-1, cu un șut trimis pe jos din careu, pe lângă portarul gazdelor.

Oțelul rămâne pe ultimul loc retrogradabil, la un punct în spatele Săgeții Năvodari, care se află și ea în "zona roșie", dar va profita de faptul că FC Vaslui nu a primit licența și va fi trimisă forțat în Liga a 2-a. Moldovenii sunt pe poziția a șasea, dar nu au primit licența pentru sezonul viitor și în vară vor fi trimiși în eșalonul secund.

Cu cele două reușite din penalty, Vașvari a ajuns la 7 goluri în acest sezon pentru FC Botoșani, la primul sezon în Liga 1 (VIDEO și DETALII AICI).