La 34 de ani, poate fi marea surpriză a României la EURO 2024: ”Cred că va fi luat în calcul”

Steaua București Steaua București
Auto Goluri
    FINAL DE MECI. FC BRAȘOV - STEAUA 2-3.
  • 90+3 | OcaziiFC Brașov
    OCAZIE STEAUA. Prepeliță i-a pasat foarte bine lui Enceanu, steliștii au plecat pe contraatac, acesta i-a pasat lui Chipciu, care a trimis la Rusescu și ultimul a șutat, din poziție foarte bună, lateral dreapta în interioul careului, dar Mutu a respins cu piciorul
  • 77 | Goluri
    GOOOOOL STEAUA: 2-3, RUSESCU. Prepeliță i-a pasat pe culoar lui Enceanu, Mutu a ieșit, a respins in-extremis în față, după care Rusescu a trimis în poarta goală.
  • 76 | Cartonaşe Galbene
    BREEVELD pentru un henț
  • 74 | Schimbări
    ULTIMA SCHIMBARE LA STEAUA. A ieșit Tănase, accidentat, a intrat ENCEANU
  • 71 | Schimbări
    PRIMA SCHIMBARE LA BRAȘOV. A ieșit Țâră, a intrat LIVIU GANEA.
  • 69 | Faze meciFC Brașov
    Rusescu este la al treilea gol al sezonului
  • 69 | Goluri
    GOOOOOL STEAUA: 2-2, RUSESCU. Atacantul roș-albaștrilor a îndeplinit o simplă formalitate, după o fază a lui Tănase, care a intrat în careu, după care a pasat în fața porții.
  • 65 | OcaziiFC Brașov
    OCAZIE STEAUA. Chipciu, din poziție centrală, i-a pasat lui Breeveld, aflat în rol de pivot, acesta a reluat elegant dar apoi a încercat un lob peste Mutu, nereușit.
  • 60 | Faze meciFC Brașov
    Toșca a încercat o reluare cu capul, din interiorul careului, după un corner, și după ce Mutu greșise ieșirea, dar mingea s-a dus pe lângă poartă.
  • 59 | OcaziiFC Brașov
    OCAZIE STEAUA. Stanciu a lobat foarte bine pentru Tănase, care a preluat cu capul, apoi a încercat să finalizeze, dar Mutu a blocat excelent și la timp.
  • 53 | Faze meciFC Brașov
    În urma acestor modificări, Rusescu este vârf veritabil, Stanciu a revenit ca al doilea vârf și Breeveld joacă la închidere alături de Prepeliță
  • 52 | Schimbări
    A DOUA SCHIMBARE STEAUA. A ieșit Iancu, a intrat BREEVELD
    PRIMA SCHIMBARE LA STEAUA. A ieșit Țucudean, a intrat RUSESCU
  • 50 | OcaziiFC Brașov
    OCAZIE URIAȘĂ FC BRAȘOV. Bencum, excelent lansat în atac, a șutat pe colțul scurt, Cojocaru a respins cu piciorul în față, după care Țâră a trimis peste poartă.
  • 45+2 | Final repriza 1
    PAUZĂ
  • 45+1 | OcaziiFC Brașov
    Țucudean a încercat o reluare spectaculoasă, cu călcâiul, din fața porții, după o pasă a lui Tănase, dar n-a reușit și mingea a ieșit în aut.
  • 43 | Faze meciFC Brașov
    Aganovic a șutat de la distanță, peste poartă.
  • 40 | OcaziiFC Brașov
    Stanciu a șutat de la marginea careului de 16 metri, după o pasă a lui Tănase, dar Mutu a reținut.
  • 39 | OcaziiFC Brașov
    Novakovic a reluat, cam de la 11 metri, după un corner, puțin pe lângă poarta lui Cojocaru.
  • 30 | Cartonaşe Galbene
    ȚÂRĂ pentru că și-a scos tricoul de joc după ce a marcat
  • 29 | Goluri
    GOOOOOL FC BRAȘOV: 2-1, ȚÂRĂ. Atacantul ”stegarilor” a plecat într-o cursă solitară, în urma unui contraatac, a intrat în careu și a marcat, deși era flancat de Toșca, printre picioarele lui Cojocaru
  • 24 | OcaziiFC Brașov
    Țucudean, bine lansat de Tănase, a ajuns la marginea careului de 16 metri față în față cu Mutu, dar portarul ”stegarilor” a blocat foarte bine.
  • 23 | Faze meciFC Brașov
    Stanciu a șutat de la distanță, din afara careului, dar mult peste poartă.
  • 22 | OcaziiFC Brașov
    OCAZIE STEAUA. Chipciu a scăpat singur cu Mutu, după o deschidere a lui Tănase, l-a driblat pe portar, dar a intrat în unghi și a reluat pe lângă poartă.
  • 21 | Faze meciFC Brașov
    Varela a reluat cu capul, din interioul careului, puțin peste transversală.
  • 19 | OcaziiFC Brașov
    Marian Constantinescu a executat foarte bine un corner, pe colțul lung, dar Cojocaru a respins foarte bine de la vinclu și a acordat un nou corner.
  • 18 | OcaziiFC Brașov
    OCAZIE STEAUA. Stanciu i-a pasat foarte bine cu exteriorul lui Tănase, care a intrat în careu și dintr-o poziție foarte bună a încercat să finalizeze sub transversală, dar Mutu a avut o paradă de zile mari și a deviat în cornner.
  • 16 | Goluri

GOOOOOL STEAUA: 1-1, TĂNASE. Mijlocașul roș-albaștrilor a finalizat cu un șut de senzație de la peste 25 de metri, la semiînălțime, în dreapta lui Mutu

• 13 | Faze meciFC Brașov
    Stanciu a șutat din afara careului, la colțul lung, dar mingea s-a dus pe lângă poarta lui Mutu.
  • 9 | Auto Goluri
    GOOOOOL FC BRAȘOV: 1-0, TOȘCA - AUTOGOL. Fundașul central al roș-albaștrilor a deviat nefericit un șut al Juric. A fost un corner, executat de Constantinescu, mingea s-a plimbat ca la biliard în careul oaspeților, Cojocaru a respins un balon, după care din Toșca mingea a intrat în plasă.
  • 9 | Faze meciFC Brașov
    Cojocaru a respins cu mâna în corner din fața lui Goian, care venise să marcheze după un corner.
  • 4 | Faze meciFC Brașov
    Iancu a șutat, din întoarcere, de la marginea careului de 16 metri, dar Mutu a reținut fără emoții.
    Chipciu a luat o fază pe cont propriu, după care a încercat o centrare, dar mingea a fost deviată în corner.
  • 1 | OcaziiFC Brașov
    Țucudean a reluat cu capul, din interiorul careului, pe colțul scurt, după ce Novakovic a încercat în primă instanță să respingă o centrare a lui Guilherme, dar Mutu a respins în lateral.
    A început partida. Lovitura de start le-a aparținut roș-albaștrilor.
Costel GâlcăSteaua București

VIDEO FC Brașov-Steaua 2-3. Oaspeții au fost conduși de două ori, dar au revenit prin Rusescu și speră la titlu

Steaua continuă lupta pentru titlu, după victoria cu emoții pe care a obținut-o la Brașov. ”Stegarii” au condus în două rânduri, dar dubla lui Rusescu le-a adus roș-albaștrilor trei puncte importante.

După remiza chinuitoare din etapa trecută, de pe propriul teren, în fața celor de la Concordia, Costel Gâlcă, antrenorul campioanei, era conștient că doar victoria o mai ținea pe Steaua în viață în lupta cu cei de la ASA Târgu Mureș. Așa că a trimis pe teren o formulă ultraofensivă: Stanciu a făcut pereche cu Prepeliță, la închidere, în timp ce Stanciu, Iancu și Tănase au format linia de trei din spatele lui Țucudean.

Urmarea? Primele 45 de minute au fost pline de ocazii de gol, dar la ambele porți. Steaua a reușit, ceea ce aproape că uitase, adică să-și creeze ocazii de gol, dar lipsa de prospețime de la finalizare s-a simțit. Plus că bucureștenii au fost nevoiți să plece iar cu handicap, după o fază de carambol în urma căreia mingea l-a lovit pe Toșca, după șutul lui Juric și a intrat în poarta lui Cojocaru. Era minutul 9, Brașov avea 1-0 iar Gâlcă nu mai înțelegea nimic.

Noroc că elevii săi n-au acuzat golul și au continuat să-și vadă de treaba lor. Peste doar șapte minute, Cristi Tănase, cel mai bun stelist, atât cât a jucat, și-a readus echipa în joc după o ”ghiulea” de la peste 25 de metri, care a făcut inutil plonjonul portarului cu nume de atacant, Mutu.

Partida și-a continuat parcursul de parcă cele două goluri marcate nici n-ar fi contat. Conștienți că este ultima șansă pentru a mai sta la masa bogaților, brașovenii au jucat cu nonșalanță și curaj în continuare și au mai înscris o dată, de data aceasta prin Cătălin, juniorul unui mare fost atacant al Rapidului din anii ’80, Fane Țâră. La pauză se putea intra cu egal pe tabelă, asta dacă Țucudean nu încerca o finalizare cu călcâiul, în locul unei reluări normale, fază care l-a convins pe Gâlcă că trebuie să-l înlocuiască.

Și antrenorul Stelei n-a mutat la pauză, ci la șase minute din partea a doua. ”Mâinile moarte” Țucudean și Iancu au lăsat locul lui Rusescu și Breeveld, jucători care au adus un plus semnificativ în jocul oaspeților. În minutul 69, Tănase a mai făcut o fază personală de finețe, după care i-a lăsat lui Rusescu rolul de a primi aplauze. Era minutul 69 și Steaua spera iar la victorie.

Gâlcă a mai primit o lovitură neașteptată, atunci când Tănase i-a făcut semn că s-a ”rupt” și Steaua rămânea fără omul cu pasa decisivă. Dar acest rol și l-a asumat Prepeliță, cel care a pasat excelent la faza golului doi. Enceanu, cel care intrase în locul lui ”Dodel”, a fost blocat de Mutu, dar din acea fază Rusescu a marcat iar și le-a reamintit fanilor din tribune de fostul golgheter al Ligii 1.

Brașovenii au forțat pe final și ei golul trei, dar apropierea de titlu i-a întărit pe steliști, care s-au apărat exact și au câștigat. Steaua s-a impus la Brașov și speră în continuare la titlu până la final, dar și la un pas greșit al celor de la Târgu Mureș.

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...