3 - 1
Steaua logo Steaua
22.02.2016
90+6 |
Final de meci în Ştefan cel Mare! FC Voluntari produce prima mare surpriză din 2016, reuşind să se impună cu 3-1 în faţa campioanei Steaua.
90+5 |
Cartonaş galben pentru Voduţ.
90+4 |
GOOOOOOOOOOOOL, 3-1 Voluntari! Hamed Kone face dubla, cu o nouă execuţie frumoasă, şi rezolvă practic meciul în favoarea ilfovenilor.
89 |
GOOOOOOOOOOOL, 2-1 Voluntari! Hamed Kone înscrie superb, pe contraatac, după o acţiune personală de toată frumuseştea, pornită din propria jumătate de teren.
77 |
Ultima modificare la Steaua. Kharja revine după accidentare, luându-i locul lui Momcilovic.
77 |
Schimbare la Voluntari. A ieşit Iorga şi a intrat Mitache.
74 |
Marica a încercat o execuţie spectaculoasă, din foarfecă, dar a trimis departe de poarta lui Bornescu.
73 |
Cartonaş galben pentru Nicuşor Stanciu.
66 |
Steliştii cer din nou penalty, la o fază în care un fundaş al gazdelor a atins mingea cu mâna la lovitura de cap a lui Gebhart.
65 |
Schimbare la Steaua. Gebhart i-a luat locul lui Hamroun.
58 |
Schimbare la Voluntari. Călinţaru a intrat în locul lui Filipov.
57 |
Ocazie Steaua! Contraatac al roş-albaştrilor, încheiat cu şutul din prima al lui Stanciu. Mingea trimisă de "decarul" campioanei a trecut puţin pe lângă poarta lui Bornescu.
49 |
GOOOOOOOOOOOOL Steaua, 1-1! Adi Popa a profitat de o eroare a lui Barna, a luat acşiunea pe cont propriu şi a egalat cu un şut la colţul lung. Gol superb al jucătorului intrat la pauză în echipa lui Reghecampf.
46 |
Schimbare şi la gazde. Voduţ i-a luat locul lui Bălan.
46 |
Schimbare la Steaua. Adi Popa a intrat în locul lui Bourceanu.
46 |
45+2 |
Pauză în Ştefan cel Mare! FC Voluntari conduce cu 1-0, deşi Steaua a ratat marile ocazii ale reprizei.
45 |
Cartonaş galben pentru Novakovic, care a încercat să-l împiedice pe Niţă să degajeze.
37 |
GOOOOOOOOOOOOL, 1-0 Voluntari! După câteva ocazii mari ratate de Steaua, gazdele au deschis scorul prin Achim, care a înscris cu o lovitură de cap de lângă Hamroun, în urma cornerului executat foarte bine de Hamed Kone.
36 |
Hamroun a primit cartonaşul galben, pentru că a jucat balonul după fluierul arbitrului.
36 |
Ocazie Steaua! Marica l-a imitat pe Hamroun, ratând dintr-o poziţie excelentă. Atacantul campioanei a trimis peste poartă, după centrarea perfectă a lui Chipciu.
33 |
În urma aceleiaşi altercaţii, a fost avertizat şi Tamaş.
33 |
Cartonaş galben pentru Moke, după un conflict cu Tamaş.
26 |
Ocazie Steaua! Hamroun a irosit cea mai clară situaţie de gol a întâlnirii. Algerianul a tras prost cu piciorul stâng, din doar câţiva metri, după o centrare foarte bună a lui Enache, foarte activ până în acest moment.
16 |
Ocazie Steaua! Un nou moment periculos la poarta lui Bornescu. Stanciu a tras din prima, după o pasă a lui Enache, dar Novakovic a intervenit şi a respins în corner.
13 |
Fază controversată în careul ilfovenilor. Stanciu a executat o lovitură liberă indirectă de la 15 metri, Laurenţiu Rus a blocat cu mâna, dar arbitrul Cătălin Popa a lăsat jocul să continue, în ciuda protestelor steliştilor, care au solicitat penalty. Mai mult decât atât, oaspeţii nu au beneficiat nici de un corner, jocul reluându-se cu o repunere din 6 metri.
10 |
Situaţie periculoasă pentru gazde. Laurenţiu Rus a scăpat pe partea dreaptă şi, din unghi, a încercat să-l surprindă pe Niţă cu o minge trimisă la colţul scurt. Portarul Stelei a fost atent şi a prins fără probleme.
3 |
Ocazie Steaua! Tamaş iroseşte prima şansă de gol a meciului. Fundaşul roş-albaştrilor a trimis cu umărul, după un corner executat de Stanciu, dar mingea nu a prins spaţiul porţii.
1 |
A început meciul. Gazdele au avut lovitura de start.

Video rezumat: FC Voluntari - Steaua

FC Voluntari - Steaua 3-1. Prima înfrângere din al doilea mandat al lui Reghecampf. Dublă Kone

Laurenţiu Reghecampf a suferit prima înfrângere din al doilea său mandat la Steaua. Roş-albaştrii au pierdut cu FC Voluntari, scor 1-3, după ce au primit două goluri în ultimele minute ale partidei care s-a disputat în Ştefan cel Mare.

Campioana a început bine, iar Tamaş a fost aproape de gol în minutul trei. Si gazdele au avut o şansă de gol, dar Niţă a fost atent şi a reţinut şutul trimis de Laurenţiu Rus la colţul scurt.

Acelaşi Rus a lovit apoi mingea cu mâna în propriul careu, la o indirectă a Stelei, dar arbitrul Cătălin Popa nu a acordat penalty pentru oaspeţi.

Hamroun a irosit o mare ocazie în minutul 26, apoi Marica l-a imitat, zece minute mai târziu. Ocaziile Stelei s-au răzbunat, iar gazdele au intrat cu avantaj la pauză, datorită reuşitei lui Achim, care a deschis scorul cu o lovitură de cap, după un corner executat perfect de Hamed Kone.

Reghecampf a mutat inspirat la pauză. L-a introdus pe Adi Popa, iar acesta care a egalat în minutul 49, după o eroare a lui Barna şi o acţiune personală finalizată cu piciorul stâng.

Stanciu a tras pe lângă poartă în minutul 57, steliştii au mai cerut două penalty-uri, iar scorul a rămas neschimbat până în minutul 89, când Hamed Kone a plecat din propria jumătate de teren şi a marcat pentru 2-1 la capătul unei acţiuni de toată frumuseţea.

Atacantul ivorian şi-a trecut în cont dubla, îna la patrulea minute al prelungirilor, când l-a bătut elegant pe Niţă, după o preluare frumoasă de lângă un Tamaş imobil.

S-a terminat 3-1 pentru FC Voluntari, care în ultima etapă a sezonului regualt va juca derby-ul Ilfovului, împotriva Concordiei Chiajna. De cealaltă parte, Steaua o va întâlni pe CSMS Iaşi.