Etapa 1 Liga a2-a: Corvinul Hunedoara-Gloria Buzau

Fluier final, Oțelul câștigă trei puncte mari la Mediaș!
  • 90 | Schimbări
    Băjenaru intră în locul autorului celor două goluri, Cooper
  • 88 | OcaziiGaz Metan
    Ocazie mare pentru gazde! Llullaku trimite în bară după o pătrundere din partea dreaptă!
  • 68 | Goluri
    GOOOL OȚELUL, 0-2! Cooper marchează superb cu capul, după ce se demarcă la limita ofsaidului!
  • 55 | OcaziiGaz Metan
    Frăsinescu trimite printr-o lovitură de cap milimetric peste poartă la o fază în care portarul oaspeților era bătut
  • 54 | OcaziiGaz Metan
    Goicoechea respinge ca la handbal o lovitură de cap expediată de Mach! Ocazie mare pentru gazde!
  • 51 | OcaziiGaz Metan
    Gazdele au trecut pe lângă egalare după o fază ciudată, în care mingea care s-a lovit de Todea a luat amplitudine, iar apoi a căzut pe bara porții apărate de Goicoechea
  • 36 | Goluri
    GOOOL OȚELUL, 0-1! Cooper deschide scorul după o minge lobată perfect de Filip!
  • 30 | OcaziiGaz Metan
    Bawab își face bine o minge din partea dreaptă, dar șutul se duce peste poartă
  • 29 | Faze meciGaz Metan
    Goicoechea reține cu siguranță o centrare din partea stângă
  • 19 | OcaziiGaz Metan
    Munteanu interceptează un balon în interiorul careului și trimite surprinzător la colțul scurt, dar pe lângă poartă
  • 17 | OcaziiGaz Metan

Munteanu este deschis foarte bine în careu, îl driblează în primă fază pe Goicoechea, dar nu poate trimite spre poartă, apoi Todea șutează și portarul Oțelului reține. Ocazie mare pentru gazde

Ewald LienenOțelul

VIDEO Gaz Metan - Oțelul 0-2. Gălățenii au învins grație unei duble semnate de Cooper!

Oțelul a învins-o pe Gaz Metan în deplasare cu 2-0 și a ieșit pentru moment din zona retrogradării. Cu 31 de puncte, gălățenii au ieșit momentan de pe locurile care trimit în liga secundă, fiind clasați acum pe locul 13.

Gaz Metan a fost echipa care a început mai bine partida de la Mediaș. Elevii lui Cristi Dulca i-au împins pe adversari în preajma propriului careu. A fost însă o capcană în care gazdele au căzut singure, deoarece tactica lui Ewald Lienen presupunea exact același scenariu. În plus, moldovenii au avut și multă șansă de partea lor, deoarece sibienii au ratat trei ocazii mari înainte ca Oțelul să deschidă scorul.

Armando Cooper a fost eroul gălățenilor la Mediaș. Jucătorul panamez a deschis scorul în minutul 36 cu toată opoziția portarului Pleșca. În repriză secundă, goalkeeper-ul oaspeților, Goicoechea, s-a remarcat la ocazia lui Florin Dan în minutul 54, după care Cooper a reușit „dubla” în minutul 68. Lullaku a fost la un pas să semneze golul de onoare pentru medieșeni cu două minute înainte de final, însă mingea a nimerit bara. Oțelul s-a impus cu 2-0 și obține o victorie importantă după două înfrângeri consecutive.

Dacă oaspeții au ajuns pe locul 13, acest rezultat a băgat-o și pe Gaz Metan în hora echipelor care luptă pentru menținerea în primul eșalon. Cu 33 de puncte, Mediașul va juca etapa viitoare cu Ceahlăul, într-un meci care va avea loc pe 25 aprilie la Piatra Neamț și care va fi transmis în direct de Digi Sport 1. De partea cealaltă, Oțelul o va întâlni sâmbătă, de la 16:30, pe Săgeata Năvodari, într-o partidă de asemenea televizată în direct de Digi Sport 1.

Video Ucraina - Islanda 2-1 / Polonia și...

Berlin, Deutschland, 06.03.2024: Bundesinnenministerium: 100-Tage-Countdown-Event zur Fußball-Europameisterschaft 2024:

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...

bocciu

Horațiu Moldovan i-a transmis un mesaj...

Atletico de Madrid v Real Betis, La Liga EA Sports Football, Civitas Metropolitano Stadium, Madrid, Spain - 3 March 2024

Video Ianis Hagi a marcat contra Columbiei și...

FOTBAL:COLUMBIA-ROMANIA, AMICAL (26.03.2024)

MEDIA: Digi Sport Special, ora 21:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

"A fost cel mai bun!" Columbienii au remarcat un singur jucător român, după amicalul de la Madrid

Screenshot 2024-03-26 at 22.07.30

Doar 6 din 17! Notele, după România - Columbia 2-3: un ”Tricolor” a strălucit și a fost omul meciului

profimedia-0859843479

România - Columbia 2-3. "Tricolorii" au evitat rușinea pe final de meci! Rezultat istoric pe Metropolitano