ULTIMA SCHIMBARE LA OȚELUL. A ieșit Sârghi, a intrat Marus
86 |
ULTIMA SCHIMBARE LA FC BOTOȘANI. A ieșit Hadnagy, a intrat MATEI
85 |

Șansă mare de gol a botoșănenilor. Acsinte a tras de la marginea careului, Brăneț a respins în lateral până la Ghinga, care, la rându-i, a tras și el și iar Brăneț a scos în corner.

84 |
 A DOUA SCHIMBARE LA FC BOTOȘANI. A ieșit Vraciu, a intrat Ghinga
84 |
PRIMA SCHIMBARE LA FC BOTOȘANI. A ieșit Fulop, a intrat CODOBAN
80 |
GOOOOOL OȚELUL: 2-1, HENRIQUE. Atacantul a preluat o minge pe piept, l-a depășit apoi în viteză pe Poverlovici, după care a finalizat cu un șut sub transversală.
68 |
A DOUA SCHIMBARE LA OȚELUL. A ieșit Băjenaru, a intrat PARASCHIV.
67 |
Băjenaru a reluat peste poartă de la marginea careului de 16 metri.
63 |
OCAZIE MARE OȚELUL! Henrique a reluat spectaculos cu capul, de undeva de la șapte metri, din centrarea lui Marquinhos, dar Curileac a scos miraculos.
62 |
Marquinhos a primit un cartonaș galben, pentru un fault de la spate comis asupra lui Vraciu
54 |
Giurgiu a tras, de la mare distanță, cu pământul, dar mingea s-a dus pe lângă poarta lui Curileac.
47 |
GOOOOOL OȚELUL: 1-1, MIȘELĂRICU. Fundașul a deviat cu capul, din interiorul careului, centrarea din corner a lui Băjenaru
35 |
Cârjan și-a încercat și el șansa, dar Brăneț a fost la post.
33 |
Marquinhos a tras în forță, de la marginea careului, dar a ratat ținta.
32 |
Henrique a primit un cartonaș galben, pentru că l-a faultat pe Poverlovici cu gheata în figură. Ultimul a avut serioase probleme și a fost nevoie de intervenția medicilor.
30 |
Se înmulțesc ocaziile la poarta botoșănenilor. Băjenaru a tras, dar Curileac a scos senzațional
26 |
Oțelul a avut șansa de a egala, dar șutul lui Giurgiu, din poziție centrală, a trecut milimetric peste transversală.
25 |
Vașvari a primit și el un cartonaș galben
24 |
Contraatac al celor de la Botoșani, mingea a ajuns la Hadnagy, dar șutul acestuia a fost respins în lateral de Brăneț
19 |
Băjenaru a primit un cartonaș galben pentru un fault întârziat la Vașvari
13 |
Henrique a reluat cu capul, de lângă Poverlovici, din centrarea lui Giurgiu, dar mingea s-a dus puțin pe lângă stâlpul din stânga porții lui Curileac.
9 |
GOOOOOL FC BOTOȘANI: 0-1, CÂRJAN. Atacantul moldovenilor a finalizat, de la marginea careului, cu un șut la vinclu.
5 |
Băjenaru a primit o pasă de la Henrique, dar șutul acestuia s-a dus complet aiurea, aproape paralel cu poarta.
1 |
A început partida. Lovitura de start le-a aparținut gălățenilor.

Video rezumat: Oțelul - FC Botoșani

VIDEO Oțelul - Botoșani 2-1. Conduși la pauză, gălățenii au fost salvați de Henrique

Oțelul începe să-și revină. După victoria din Cupă, gălățenii au învins-o cu 2-1 pe FC Botoșani la debutul lui Constantin Schumacher ca antrenor în Liga 1.

Startul de meci a fost unul nefast pentru gălățeni, în momentul în care echipa lui Cristi Popovici a preluat conducerea cu reușita unui fost jucător al Oțelului, George Cârjan. Hadnagy putea dubla avantajul oaspeților însă șutul său a fost respins de Brăneț.

Oțelul a fost aproape de gol în minutul 30, dar Curileac a salvat la execuția lui Băjenaru. Minutul 32 a adus un moment foarte delicat, atunci când Henrique l-a lovit cu gheata în figură pe Poverlovici (VIDEO).

Ultima ocazie importantă a primei reprize s-a consumat în minutul 35 la șutul lui Cârjan parat de Brăneț. Oțelul a început perfect actul secund și a egalat cu lovitura de cap a lui Miselăricu.
Henrique a ratat o șansă imensă în minutul 63 când nu l-a putut învinge cu capul pe Curileac din 7 metri. Atacantul brazilian și-a luat însă revanșa în minutul 79 când l-a depășit pe Poverlovici și a șutat puternic sub transversală.

Oaspeții au mai avut o șansă de a pleca cu puncte de la Galați, dar Brăneț a avut o dublă intervenție, în minutul 85, la șuturile lui Acsinte și Ghinga. Până la urmă, Oțelul s-a impus cu 2-1 și a pus capăt unei serii de șapte partide fara succes in campionat. Ultima victoria data din etapa a cincea, atunci când Oțelul a învins FC Brașov, scor 1-0.