Screenshot 2024-01-21 173239
Reacția lui Bogdan Andone, după ce FC Botoșani a fost egalată de Hermannstadt în prelungiri în superioritate numerică
iftime 8
Valeriu Iftime, în culmea fericirii după ce FC Botoșani a umilit-o pe FCU Craiova: ”E talismanul nostru”
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța

• 90+5 | Goluri
    GOOOOOOL BOTOŞANI!!!! GOOOOOL CUCU!!!!!! Oaspeţii au închis tabela în prelungiri: Cucu reia în plasă, după ce Mingote respinsese în faţă o lovitură liberă.
  • 90+3 | OcaziiPandurii
    Răduţ şutează de la marginea careului, la colţul scurt, dar Pleşca prinde şi de această dată.
  • 90 | OcaziiPandurii
    Wellington reia cu capul, pe spate, din careu, dar mingea e pe direcţia lui Pleşca şi acesta prinde fără mari probleme.
  • 88 | Schimbări
    Cordoş intră în locul lui Bordeianu.
  • 82 | Schimbări
    Grecu intră în locul lui Momcilovic.
  • 78 | Cartonaşe Galbene
    Pleşca este avertizat pentru trageri de timp.
  • 77 | OcaziiPandurii
    Unguruşan centrează în faţa porţii, Pleşca iese neinspirat pe sub minge, dar Momcilovic şutează din unghi, pe lângă poartă.
  • 75 | OcaziiPandurii
    Filipetto reia şi el cu capul, după un corner, dar nici el nu prinde cadrul porţii.
  • 74 | OcaziiPandurii
    Săpunaru ratează cea mai mare ocazie a gazdelor: reia cu capul din apropiere, dar mingea trece puţin peste poarta lui Pleşca.
  • 61 | OcaziiPandurii
    Droppa şutează cu latul de la 22 de metri, dar Pleşca prinde fără probleme.
  • 58 | Cartonaşe Galbene
    Cucu este avetizat.
  • 48 | OcaziiPandurii
    Oaspeţii combină perfect şi mingea ajunge la Cabrera, dar şutul acestuia de la 8 metri e respins de Mingote de lângă bară.
  • 35 | OcaziiPandurii
    Momcilovic îl pune la încercare pe Pleşca, dar acesta respinge.
  • 31 | OcaziiPandurii
    Continuă greşelile din defensiva gazdelor: Cabrera îi pasează lui Hadnagy, dar acesta nu prinde cadrul porţii cu un şut în diagonală, din interiorul careului.
  • 28 | Goluri
    GOOOOOL BOTOŞANI!!!!! GOOOOOOL POPOVICI!!!!!! Mingote respinge în lateral un şut trimis de Hadnagy, dar balonul ajunge la Popovici, care înscrie cu poarta goală.
  • 25 | OcaziiPandurii
    Popovici ratează din poziţie de singur cu portarul Mingote, care respinge în lateral şutul din unghi trimis de jucătorul Botoşaniului.
  • 22 | Cartonaşe Galbene
    Nistor este avertizat.
  • 14 | Goluri
    GOOOOOL BOTOŞANI!!!!!! GOOOOOL NGADEU!!!!! Fundaşul oaspeţilor reia cu capul din apropiere, în forţă, şi marchează primul său gol din acest sezon.
  • 13 | Cartonaşe Galbene
    Filipetto este avertizat.
  • 11 | OcaziiPandurii
    Combinaţia dintre Nicoară şi Răduţ este încheiată cu şutul puternic al ultimului, din careu, dar Pleşca e la post şi respinge.
  • 6 | Faze meci
    În tur, Pandurii s-a impus cu 2-0, după golurile marcate de Hora şi Roman.
Cristi PustaiFC Botoșani

VIDEO Pandurii - FC Botoșani 0-3. Gorjenii au ratat şansa să treacă pe primul loc, în Liga 1

FC Botoşani a reuşit a patra victorie stagională, pe terenul Pandurilor, cu scorul de 3-0. Răduţ a avut prima ocazie a gazdelor, dar Pleşca s-a opus. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 14. Fulop a executat un corner de pe stânga, iar Ngadeu a marcat de lângă Săpunaru.

Popovici a avut apoi şansa de a dubla avantajul moldovenilor, însă Mingote i-a refuzat golul. Portughezul s-a opus şi la execuţia lui Hadnagy, dar Popovici a fost atent şi a marcat. Hadnagy a ratat apoi ultima ocazie a primei reprize.

După pauză, Mingote s-a opus şi la reluarea lui Cabrera. La poarta cealaltă, Săpunaru a trimis peste cu o lovitură de cap. Scorul final a fost stabilit în prelungiri. Vaşvari a executat puternic o lovitură liberă, Mingote a respins în faţă, iar Cucu a marcat uşor.

S-a terminat 3-0 pentru FC Botoşani, iar moldovenii leagă două victorii în premieră în acest sezon. Pentru Pandurii, a fost al doilea eşec acasă în Liga 1, după cel cu Steaua, din etapa a doua.

Exclusiv Florin Prunea a văzut imaginile cu...