Romario intră în locul lui Bărbuţ.
82 |
Ovidiu Popescu şutează din afara careului, dar mingea nu prinde cadrul porţii.
79 |
Llorente şutează puternic, din afara careului, dar Cobrea e la post şi respinge în corner.
69 |
Elek recuperează o minge şi şutează de la marginea careului, dar balonul trece pe lângă poarta lui Cobrea.
45+1 |
Ocazie mare de egalare pentru Petrolul: Gavrilă şutează din întoarcere, din interiorul careului, dar mingea trece puţin pe lângă poarta lui Strauss.
41 |
GOOOOOOL POLI!!!! GOOOOOL BĂRBUŢ!!!!! Ovidiu Popescu centrează de pe partea stângă şi Bărbuţ marchează din 6 metri, după ce îi ia faţa lui Pulhac.
36 |
Llorente şutează puternic, cu pământul, de la 25 de metri, dar mingea trece pe lângă poartă.
35 |
În tur, cele două echipe au terminat la egalitate, 1-1, după golurile marcate de Velasco şi Llorente. Timişoara şi Petrolul s-a întâlnit şi în Cupa României şi bănăţenii s-au impus cu 2-1 (Hernandez, Cînu - Velasco).
27 |
Pacar pătrunde pe partea stângă, dar alege să şuteze din unghi, în loc să îi paseze în faţa porţii lui Paolucci. Mingea trece mult peste poarta lui Strauss.
20 |
Cobrea respinge nefericit o centrare a lui Octavian Popescu, mingea ajunge la Belu, care preia, dar şutează pe lângă poartă.
13 |
Pacar primeşte o pasă pe culoar, dar şutul său de la marginea careului trece peste poarta lui Strauss.
11 |
Ocazie mare pentru gazde: Elek se descurcă bine şi îi dă o pasă perfectă lui Hernandez, dar acesta ratează execuţia dintr-o poziţie foarte bună.
5 |
Hernandez execută o lovitură liberă de pe partea dreaptă, dar mingea trece prin faţa porţii şi iese în aut.

Video rezumat: Poli Timișoara - Petrolul Ploiești

Poli Timișoara - Petrolul 1-0. Bărbuţ a adus prima victorie a bănăţenilor, după 6 etape

Poli Timişoara a reuşit prima victorie din 2016, împotriva Petrolului. Pe arena "Dan Păltinişanu", Hernandez a avut prima ocazie importantă în minutul 11, dar a ratat execuţia din poziţie ideală.

Nici Belu nu a reuşit să trimită pe spaţiul porţii peste nouă minute. Gazdele au deschis totuşi scorul până la pauză. Ovidiu Popescu a centrat de pe stânga, iar Bărbuţ a reluat plasat.

În prelungirile primei reprize, Gavrilă a ratat incredibil din centrul careului. Pe final, Llorente nu a reuşit să-l învingă pe Cobrea cu un şut de la distanţă, şi Poli Timişoara - Petrolul s-a încheiat 1-0.

Pentru bănăţeni a fost abia al cincilea succes în 26 de etape, în timp ce Petrolul a suferit a 16-a înfrângere stagională.