liviu
News Alert Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi ultrași ai Rapidului au ajuns în fața instanței
Exclusiv Torțe ”pe persoană fizică”. Modul în care fanii Rapidului aveau voie cu materialele pirotehnice pe stadion
manea_dragusin
Florin Manea a spus lucrurilor pe nume, după ce Edi Iordănescu l-a schimbat pe Radu Drăgușin la pauză

• 82 | Schimbări
    Ultima modificare la Rapid: iese Benson și intră Ricardo Alves - debutant în tricoul giuleștenilor și în Liga 1
  • 81 | Schimbări
    Schimbare la Petrolul: iese Astafei și intră Peteleu
  • 79 | Cartonaşe Galbene
    Primul cartonaș galben al meciului este încasat de N'Koyi, după o intrare asupra lui Garai, în jumătatea rapidistă de teren
  • 73 | Schimbări
    A doua schimbare la Rapid: iese Josl și intră Edu Oriol
  • 69 | Faze meciRapid
    Săpunaru primește îngrijiri medicale pentru a doua oară în repriza secundă, acuzând o accidentare la piciorul drept, dar pare să poată continua, deși este vizibil jenat
  • 63 | Goluri
    GOOOOL Petrolul! Teixeira restabilește egalitate cu un șut extraordinar din afara careului, iar mingea a lovit și bara, înainte de a intra în poartă. Reușită superbă a portughezului
  • 63 | Schimbări
    Schimbare la Petrolul: iese Vasilache și intră N'Koyi
  • 60 | Goluri
    GOOOOL Rapid! Cristian Săpunaru deschide scorul cu o lovitură de cap la capătul unei centrări a lui Josl, dintr-un corner de pe dreapta
  • 58 | Schimbări
    Prima schimbare a meciului este efectuată de Rapid: iese Pancu și intră Meulens
  • 56 | Faze meciRapid
    Filip trimite pe lângă poartă cu un șut din afara careului, după o minge respinsă de gazde după centrarea din cornerul rezultat la faza anterioară
    Minge bâlbâită de apărarea giuleșteană la o centrare de pe dreapta, dar Borda și Cmovs reușesc să scoată în corner
  • 49 | Faze meciRapid
    Moment de virtuozitate pentru Alcenat, care ține mingea pe picior și pe piept la mijlocul terenului, pentru a păstra posesia în fața atacurilor venite din partea jucătorilor rapidiști
    Începutul reprizei secunde
  • 45+2 | Final repriza 1
    Pauză în Giulești, acolo unde Rapid și Petrolul Ploiești se află la egalitate, scor 0-0
  • 45 | Faze meci
    De la margine se arată două minute de prelungire pentru prima repriză
  • 43 | Faze meciRapid
    Ploieștenii cer penalty, la o pătrundere a lui Astafei în careul giuleștean. Joan Oriol l-a împins pe atacantul Petrolului, iar Buchta a plonjat la picioarele acestuia și a blocat mingea, dar l-a și lovit
  • 40 | Faze meciRapid
    Ploieștenii au pus stăpânire pe joc, în ultimele minute, dar jocul de posesie nu le aduce ocazii la poarta lui Buchta. Giuleștenii închid bine culoarele și se apără agresiv
  • 35 | Faze meciRapid
    Teixeira șutează din întoarcere, de la mare distanță, dar Buchta prinde fără probleme o minge care nu ar fi fost pe cadrul porții
  • 30 | Faze meci
    Jocul continuă la fel de echilibrat. Au încercat și petroliștii câteva acțiuni în apropierea careului giuleștean, încheiate cu centrări, dar mingea nu a găsit destinația, fiind ori reținută de Buchta, ori respinsă de apărarea alb-vișiniilor
  • 23 | Faze meciRapid
    Rapid domină clar acest început de meci, pasând mai dezinvolt și presând mai insistent pentru a-și împiedica adversarii să construiască. Petrolul pare să prefere arma contraatacului în acestă seară
  • 20 | Faze meciRapid
    Din nou pericol în careul Petrolului, la o minge aruncată lung de Săpunaru din aut. Prahovenii au lăsat balonul să cadă în propria suprafață de pedeapsă, dar șutul cu dreptul trimis de Josl din întoarcere este prea slab și nu îi pune probleme lui Pecanha
  • 16 | OcaziiRapid
    Daniel Pancu șutează frumos, dar cu puțin peste poartă dintr-o lovitură liberă de la circa 25 de metri
  • 12 | Faze meciRapid
    Pancu centrează lung dintr-o lovitură liberă de la distanță, din flancul drept, dar lovitura de cap a lui Borda, de la circa 14 metri, este slabă și pe direcția portarului Pecanha, care prinde fără probleme
  • 11 | Faze meciRapid
    Benson primește și el între fundașii adverși și șutează de la circa 20 de metri, dar peste poartă
  • 10 | OcaziiRapid
    Ocazie și pentru Petrolul! Astafei primește la limita offside-ului, dar șutul său din unghi a trecut cu puțin alături de poartă
  • 8 | Faze meci
    Meciul are ritm, chiar dacă până acum a fost o singură fază de poartă. Momente bune la mijlocul terenului, cu demonstrații de tehnică și dueluri ferme pentru posesie
  • 5 | OcaziiRapid
    Ocazie pentru Rapid! Josl primește în careu o minge din partea lui Joao Coimbra și șutează cu stângul, din prima, dar nu a prins colțul lung al porții lui Pecanha și mingea a ieșit în aut de poartă. În primă fază, Benson a avut un henț evident la circa 35 de metri, dar Hațegan a lăsat jocul să continue
    Fluier de start al meciului dintre Rapid și Petrolul, din etapa a 21-a a Ligii 1. Circa 7.500 de spectatori în tribunele stadionului Giulești - Valentin Stănescu. Aproximativ 400 dintre ei sunt fani ai oaspeților, veniți în deplasare de la Ploiești
  • 0 | Faze meci
    Înaintea meciului se ține un moment de regulegere în memoria lui Nicolae Manea, fostul atacant, antrenor și președinte al Rapidului
Mircea RednicPetrolul

VIDEO Rapid - Petrolul 1-1. Giuleștenii bifează al patrulea meci fără eșec. Au primit primul gol în retur

Rapid și Petrolul au remizat, scor 1-1, în cel de-al 78-lea duel direct din campionat, în cea de-a 21-a etapă din Liga 1. Giuleștenii rămân neînvinși în acest retur, cu două victorii și două egaluri, în timp ce prahovenii bifează al doilea meci fără victorie, după înfrângerea cu CSMS Iași, din runda trecută.

Cristian Săpunaru (60) a deschis scorul pentru gazde, iar Filipe Teixeira (63) a semnat reușita oaspeților din ultimul meci al zilei de vineri în Liga 1.

Giuleștenii au început nesperat de bine și au presat în prima parte a jocului, păstrând posesia și pasând bine în fața unei echipe a Petrolului care vineri a fost lipsită de aportul lui Tchite, Tamuz, De Lucas și Beța, toți accidentați.

Josl - revenit după o etapă de suspendare pe care a primit-o pentru eliminarea din meciul cu Viitorul - a avut prima ocazie a partidei, dar a căutat colțul lung și a trimis pe lângă, după ce a fost deschis excelent în careu de Joao Coimbra (5). Victoraș Astafei a ratat cea mai mare ocazie a oapeților în prima parte, trimițând slab și tot pe lângă poartă cu o execuție din unghi, după ce a scăpat de la limita offside-ului (10). Petrolul a preluat controlul jocului abia după o jumătate de oră, dar nu a putut amenința serios poarta lui Buchta. Goalkeeper-ul giuleștenilor a fost în pericol doar pe final de repriză, când a intervenit și a scos o minge din picioarele lui Astafei, care primise și un brânci din partea lui Joan Oriol (43).

Săpunaru, aflat la primul meci jucat în Giulești de la întoarcere (cu Viitorul a fost suspendat, după eliminarea suferită cu Steaua), a deschis scorul pentru alb-vișinii cu o lovitură de cap la capătul unei centrări a lui Josl, dintr-un corner de pe dreapta (60).

Avantajul Rapidului a durat doar 3 minute. Egalitatea a stabilit-o Teixeira, care a jucat timp de un sezon și jumătate în Giulești. Portughezul a punctat superb, cu un șut din întoarcere, din afara careului, după o aruncare de la margine gestionată foarte bine de ploieșteni.

De 8 meciuri nu mai marcase Petrolul în campionat pe terenul Rapidului. Reușita lui Teixeira a întrerupt, totodată, și seria de invincibilitate a lui Buchta între buturile grupării alb-vișinii. 332 de minute a apărat Buchta la Rapid fără să primească gol: 3 meciuri întregi și primele 62 de minute din întâlnirea cu Petrolul.

Bilanțul întâlnirilor dintre Rapid și Petrolul în campionat:

36 de victorii pentru Rapid
22 de egaluri
20 de victorii pentru Petrolul

PROGRAMUL COMPLET al canalelor Digi Sport

Video Ucraina - Islanda 2-1 / Polonia și...

Berlin, Deutschland, 06.03.2024: Bundesinnenministerium: 100-Tage-Countdown-Event zur Fußball-Europameisterschaft 2024:

Horațiu Moldovan i-a transmis un mesaj...

Atletico de Madrid v Real Betis, La Liga EA Sports Football, Civitas Metropolitano Stadium, Madrid, Spain - 3 March 2024

Video Ianis Hagi a marcat contra Columbiei și...

FOTBAL:COLUMBIA-ROMANIA, AMICAL (26.03.2024)

Edi Iordănescu a spus de ce l-a scos pe...

MEDIA: Digi Sport Special, ora 21:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

Foto "Femeia asta e o legendă". Ce gest a făcut Collins către români, după ce la Miami s-a auzit doar "Hai, Sorana!"

collins

"A fost cel mai bun!" Columbienii au remarcat un singur jucător român, după amicalul de la Madrid

Screenshot 2024-03-26 at 22.07.30

Doar 6 din 17! Notele, după România - Columbia 2-3: un ”Tricolor” a strălucit și a fost omul meciului

profimedia-0859843479

România - Columbia 2-3. "Tricolorii" au evitat rușinea pe final de meci! Rezultat istoric pe Metropolitano