2 - 1
Moldova logo Moldova
14.02.2015, ora 17:00
90 |
Finalul meciului. România încheie stagiul din Antalya cu două victorii și o remiză
90 |
Schimbare România: Iese Keșeru, intră Budescu
86 |
GOOOOL ROMÂNIA! Centrare din banda stângă, Mihai Roman nu ajunge la minge și mijlocașul lui Dinamo, Valentin Lazăr, înscrie golul prin care îi aduce pe tricolori în avantaj
82 |
În repriza secundă, jocul a fost mai mult unul de luptă, la mijlocul terenului, după ce ambii selecționeri au efectuat mai multe schimbări
74 |
Schimbare România: Iese și Rusescu, intră Mihai Roman
74 |
Schimbare România: Iese Prepeliță, intră Anton
69 |
BARĂ MOLDOVA! Papp greșește nepermis și balonul ajunge în fața porții la Leucă, intrat pe parcursul meciului, care trimite din poziție ideală în bară, printr-o lovitură de cap
67 |
OCAZIE ROMÂNIA! Keșeru preia un balon la aproximativ 20 de metri de poartă și șutează apoi bine, însă Calancea este pe fază și reușește să respingă
53 |
OCAZIE ROMÂNIA! Prima șansă de gol a tricolorilor în repriza secundă. Keșeru încearcă o execuție plasată, însă balonul nu prinde cadrul porții adverse
46 |
Începe repriza secundă
45+1 |
Finalul primei reprize
45 |
OCAZIE ROMÂNIA! Corner bătut de Rusescu și Keșeru este aproape de gol printr-o lovitură de cap, însă Posmac respinge de pe linia porții
40 |
OCAZIE ROMÂNIA! Acțiune prelungită de atac a României și Pintilii trage iar din afara careului, puțin pe lângă poarta lui Calancea
39 |
După aproape 40 de minute de joc, posesia balonului este în favoarea României: 62%, față de 38%
32 |
Vătăjelu caută poarta de la distanță, însă trage pe centru și Calancea reușește să rețină cu siguranță
23 |
OCAZII ROMÂNIA! Portarul Ceahlăului, Calancea, are două intervenții excelente, în faza consecutive: Prepeliță și Vătăjelu au fost aproape de gol, însă goalkeeper-ul moldovenilor și-a salvat echipa de fiecare dată
21 |
GOOOL ROMÂNIA! Fază rapidă de atac a tricolorilor, Rusescu îl găsește foarte bine pe Adi Popa și mijlocașul Stelei punctează pentru 1-1, după ce scapă singur cu portarul moldovenilor
19 |
Pintilii încearcă o execuție plasată din afara careului, dar balonul nu prinde cadrul porții adverse
11 |
INFO: Este primul gol încasat de tricolori de la meciul cu Ungaria, de pe Arena Națională, din preliminariile Euro 2016. Scorul a fost atunci 1-1, pe 11 octombrie 2014
9 |
GOL MOLDOVA! Corner pentru oaspeți, apărarea României este prinsă pe picior greșit și vârful Cătălin Carp, aflat în lotul lui CFR Cluj, înscrie din fața porții
8 |
OCAZIE MOLDOVA! Cojocari prinde și el un șut bun din afara careului, însă Lung respinge în corner
3 |
OCAZIE ROMÂNIA! Prima șansă de gol a tricolorilor. Keșeru șutează periculos dintr-o lovitură liberă, însă Calancea este pe fază și reușește să rețină

Video rezumat: România - Moldova

VIDEO România - Moldova 2-1. Vali Lazăr a înscris golul victoriei, pe final de meci

ÎN DIRECT la Digi Sport 1, România a trecut cu 2-1 de Moldova, după golurile marcate de Adi Popa și Lazăr, respectiv Carp. Astfel s-a încheiat turneul de pregătire din Antalya (Turcia).

Prima repriză cu Moldova a fost şi cea mai bună a selecţionatei divizionare în amicalele din Antalya. Keşeru, dintr-o lovitură liberă, l-a testat pe Calancea după nici 3 minute. Silviu Lung a respins apoi la prima ocazie a moldovenilor, iar la faza următoare Prepeliţă n-a intervenit şi Cătălin Carp, de la CFR Cluj, a deschis scorul.

A fost primul gol încasat de tricolori după patru partide, precedentul fiind într-un meci cu Ungaria, din preliminariile Euro 2016. Egalarea a venit în minutul 21 - Adi Popa a profitat de pasa lui Rusescu şi a făcut 1-1.

Până la pauză, Prepeliţă, Vătăjelu şi Keşeru au mai fost aproape de gol, însă portarul Ceahlăului, Calancea, a scăpat de fiecare dată, acesta fiind de altfel și cel mai bun om al moldovenilor.

În repriza a doua, Keşeru şi-a mai încercat o dată şansa, înaintea golului victorios - dinamovistul Vali Lazăr a trimis un şut-centrare care s-a oprit în plasă. România - Moldova a fost 2-1 şi tricolorii încheie stagiul din Antalya cu două victorii şi un egal.