FOTBAL:COLUMBIA-ROMANIA, AMICAL (26.03.2024)
Top 10 cei mai valoroși români care nu au debutat pentru națională! 3 sunt peste Ianis Hagi
La 34 de ani, poate fi marea surpriză a României la EURO 2024: ”Cred că va fi luat în calcul”

14.02.2015, ora 17:00
România România
Moldova Moldova
  • 90 | Final repriza 2
    Finalul meciului. România încheie stagiul din Antalya cu două victorii și o remiză
  • 90 | Schimbări
    Schimbare România: Iese Keșeru, intră Budescu
  • 86 | Goluri
    GOOOOL ROMÂNIA! Centrare din banda stângă, Mihai Roman nu ajunge la minge și mijlocașul lui Dinamo, Valentin Lazăr, înscrie golul prin care îi aduce pe tricolori în avantaj
  • 82 | Faze meci
    În repriza secundă, jocul a fost mai mult unul de luptă, la mijlocul terenului, după ce ambii selecționeri au efectuat mai multe schimbări
  • 74 | Schimbări
    Schimbare România: Iese și Rusescu, intră Mihai Roman
    Schimbare România: Iese Prepeliță, intră Anton
  • 69 | OcaziiRomânia
    BARĂ MOLDOVA! Papp greșește nepermis și balonul ajunge în fața porții la Leucă, intrat pe parcursul meciului, care trimite din poziție ideală în bară, printr-o lovitură de cap
  • 67 | OcaziiRomânia
    OCAZIE ROMÂNIA! Keșeru preia un balon la aproximativ 20 de metri de poartă și șutează apoi bine, însă Calancea este pe fază și reușește să respingă
  • 53 | OcaziiRomânia
    OCAZIE ROMÂNIA! Prima șansă de gol a tricolorilor în repriza secundă. Keșeru încearcă o execuție plasată, însă balonul nu prinde cadrul porții adverse
    Începe repriza secundă
    Finalul primei reprize
  • 45 | OcaziiRomânia
    OCAZIE ROMÂNIA! Corner bătut de Rusescu și Keșeru este aproape de gol printr-o lovitură de cap, însă Posmac respinge de pe linia porții
  • 40 | OcaziiRomânia
    OCAZIE ROMÂNIA! Acțiune prelungită de atac a României și Pintilii trage iar din afara careului, puțin pe lângă poarta lui Calancea
  • 39 | Faze meci
    După aproape 40 de minute de joc, posesia balonului este în favoarea României: 62%, față de 38%
  • 32 | Faze meciRomânia
    Vătăjelu caută poarta de la distanță, însă trage pe centru și Calancea reușește să rețină cu siguranță
  • 23 | OcaziiRomânia
    OCAZII ROMÂNIA! Portarul Ceahlăului, Calancea, are două intervenții excelente, în faza consecutive: Prepeliță și Vătăjelu au fost aproape de gol, însă goalkeeper-ul moldovenilor și-a salvat echipa de fiecare dată
  • 21 | Goluri
    GOOOL ROMÂNIA! Fază rapidă de atac a tricolorilor, Rusescu îl găsește foarte bine pe Adi Popa și mijlocașul Stelei punctează pentru 1-1, după ce scapă singur cu portarul moldovenilor
  • 19 | Faze meciRomânia
    Pintilii încearcă o execuție plasată din afara careului, dar balonul nu prinde cadrul porții adverse
  • 11 | Faze meci
    INFO: Este primul gol încasat de tricolori de la meciul cu Ungaria, de pe Arena Națională, din preliminariile Euro 2016. Scorul a fost atunci 1-1, pe 11 octombrie 2014
  • 9 | Goluri
    GOL MOLDOVA! Corner pentru oaspeți, apărarea României este prinsă pe picior greșit și vârful Cătălin Carp, aflat în lotul lui CFR Cluj, înscrie din fața porții
  • 8 | OcaziiRomânia
    OCAZIE MOLDOVA! Cojocari prinde și el un șut bun din afara careului, însă Lung respinge în corner
  • 3 | OcaziiRomânia
    OCAZIE ROMÂNIA! Prima șansă de gol a tricolorilor. Keșeru șutează periculos dintr-o lovitură liberă, însă Calancea este pe fază și reușește să rețină
Alexandru CurtianuMoldova

VIDEO România - Moldova 2-1. Vali Lazăr a înscris golul victoriei, pe final de meci

ÎN DIRECT la Digi Sport 1, România a trecut cu 2-1 de Moldova, după golurile marcate de Adi Popa și Lazăr, respectiv Carp. Astfel s-a încheiat turneul de pregătire din Antalya (Turcia).

Prima repriză cu Moldova a fost şi cea mai bună a selecţionatei divizionare în amicalele din Antalya. Keşeru, dintr-o lovitură liberă, l-a testat pe Calancea după nici 3 minute. Silviu Lung a respins apoi la prima ocazie a moldovenilor, iar la faza următoare Prepeliţă n-a intervenit şi Cătălin Carp, de la CFR Cluj, a deschis scorul.

A fost primul gol încasat de tricolori după patru partide, precedentul fiind într-un meci cu Ungaria, din preliminariile Euro 2016. Egalarea a venit în minutul 21 - Adi Popa a profitat de pasa lui Rusescu şi a făcut 1-1.

Până la pauză, Prepeliţă, Vătăjelu şi Keşeru au mai fost aproape de gol, însă portarul Ceahlăului, Calancea, a scăpat de fiecare dată, acesta fiind de altfel și cel mai bun om al moldovenilor.

În repriza a doua, Keşeru şi-a mai încercat o dată şansa, înaintea golului victorios - dinamovistul Vali Lazăr a trimis un şut-centrare care s-a oprit în plasă. România - Moldova a fost 2-1 şi tricolorii încheie stagiul din Antalya cu două victorii şi un egal.