2 - 3
Petrolul logo Petrolul
20 aprilie 2014 ora 19:00
90+3 |
FINAL DE MECI! Petrolul se impune cu 3-2 și se apropie la un singur punct de locul 2, ocupat de Astra
90+2 |
Cartonaș galben pentru Pecanha, acordat pentru trageri de timp
90 |
Partida va fi prelungită cu 3 minute
85 |
Albin pătrunde periculos, șutează din unghi la colțul scurt, dar nu nimerește spațiul porții
45+2 |
PAUZĂ! Petrolul conduce cu 3-2 pe terenul Săgeții, după o primă repriză de o calitate foarte bună
45+1 |
Guilherme a tras din poziție centrală, de la limita careului, dar mingea a ocolit de puțin poarta
45 |
Prima repriză este prelungită cu două minute
41 |
Toto Tamuz l-a depășit pe Popa din preluare pe piept, dar rămas în poziție excelentă cu Panagopoulos, trage puțin pe lângă poartă
30 |
Chițu a șutat din lovitură liberă de la 20 de metri, la colțul scurt, mingea a trecut milimetric pe lângă vinclul lui Pecanha
27 |
GOOOL PETROLUL! Priso a șutat necruțător la colțul lung, de la 9 metri, și își aduce din nou echipa în avantaj
25 |
GOOOOL SĂGEATA! Chițu a adus egalarea printr-o reluare din 3 metri
21 |
Toto Tamuz trage puternic la colțul lung, dar Panagopoulos a izbutit să respingă
16 |
GOOOL PETROLUL! Albin a înscris printr-o reluare de efect, cu latul, din interiorul careului.
7 |
OCAZIE MARE PETROLUL! Priso a trimis un șut-centrare la colțul lung, Tamuz a ratat milimetric contactul cu balonul.
6 |
GOOOL PETROLUL! Teixeira a tras de la 8 metri, la colțul lung, Florin Popa a deviat nefericit pentru Panagopoulos, iar mingea a intrat în poartă.
4 |
Achim vede un cartonaș galben pentru un fault în marginea terenului
2 |
GOOOOL SĂGEATA! Milos Deletic a primit o pasă de la Chițu și a șutat năpraznic de la 20 de metri, sub bară, fără speranțe pentru Pecanha

Video rezumat: Săgeata - Petrolul

VIDEO Săgeata - Petrolul 2-3. Oaspeții se apropie la un punct de Astra, la capătul unui meci spectaculos

Petrolul a sărbătorit Paștele cu o victorie și a ajuns la doar un punct în spatele locului 2, ocupat de Astra. S-a impus cu 3-2 în deplasare, cu Săgeata într-un meci în care toate golurile s-au dat în primele treizeci de minute.

Gazdele au deschis balul în minutul 2: ajutat de Chițu, Deletic l-a învins pe Pecanha de la 20 de metri.

Petrolul a răspuns în minutul 6, prin Teixeira. Ploieștenii au ratat o ocazie uriașă un minut mai târziu, când Tamuz n-a reușit sa împingă mingea în poartă. Teixeira a lucrat bine cu Albin în minutul 17, și Petrolul conducea cu 2-1.
Chițu a egalat în minutul 26 și a semnat al patrulea gol pentru Săgeata din acest sezon. Priso a închis tabela două minute mai târziu cu un gol spectaculos din 9 metri. Chițu și-a mai încercat o dată norocul, însă a tras milimetric pe lângă poartă de la 20 de metri.

În partea secunda, marile ocazii le-au apartinut oaspeților, dar nici Tamuz și nici Albin nu au găsit drumul spre gol.

Partida s-a încheiat 3-2 pentru Petrolul. A fost a doua victorie consecutivă pentru ploieșteni, și a treia din 2014.