balint
Laszlo Balint, ”în al 9-lea cer” după ce a câștigat la debut pe banca Petrolului Ploiești: ”O victorie uriașă”
Florin Stângă, discurs acid după umilința cu Voluntari: ”Nu suntem la retrogradare! Dinamo ce să mai spună?”
”Te motivează că se vorbește despre transferul la FCSB?”. Louis Munteanu a dat răspunul

SăgeataSăgeata
2 - 3
PetrolulPetrolul
20 aprilie 2014ora 19:00
Săgeata Săgeata
Petrolul Petrolul
    FINAL DE MECI! Petrolul se impune cu 3-2 și se apropie la un singur punct de locul 2, ocupat de Astra
  • 90+2 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Pecanha, acordat pentru trageri de timp
  • 90 | Faze meci
    Partida va fi prelungită cu 3 minute
  • 85 | OcaziiSăgeata
    Albin pătrunde periculos, șutează din unghi la colțul scurt, dar nu nimerește spațiul porții
  • 45+2 | Final repriza 1
    PAUZĂ! Petrolul conduce cu 3-2 pe terenul Săgeții, după o primă repriză de o calitate foarte bună
  • 45+1 | OcaziiSăgeata
    Guilherme a tras din poziție centrală, de la limita careului, dar mingea a ocolit de puțin poarta
  • 45 | Faze meci
    Prima repriză este prelungită cu două minute
  • 41 | OcaziiSăgeata
    Toto Tamuz l-a depășit pe Popa din preluare pe piept, dar rămas în poziție excelentă cu Panagopoulos, trage puțin pe lângă poartă
  • 30 | OcaziiSăgeata
    Chițu a șutat din lovitură liberă de la 20 de metri, la colțul scurt, mingea a trecut milimetric pe lângă vinclul lui Pecanha
  • 27 | Goluri
    GOOOL PETROLUL! Priso a șutat necruțător la colțul lung, de la 9 metri, și își aduce din nou echipa în avantaj
  • 25 | Goluri
    GOOOOL SĂGEATA! Chițu a adus egalarea printr-o reluare din 3 metri
  • 21 | OcaziiSăgeata
    Toto Tamuz trage puternic la colțul lung, dar Panagopoulos a izbutit să respingă
  • 16 | Goluri
    GOOOL PETROLUL! Albin a înscris printr-o reluare de efect, cu latul, din interiorul careului.
  • 7 | OcaziiSăgeata
    OCAZIE MARE PETROLUL! Priso a trimis un șut-centrare la colțul lung, Tamuz a ratat milimetric contactul cu balonul.
  • 6 | Goluri
    GOOOL PETROLUL! Teixeira a tras de la 8 metri, la colțul lung, Florin Popa a deviat nefericit pentru Panagopoulos, iar mingea a intrat în poartă.
  • 4 | Cartonaşe Galbene
    Achim vede un cartonaș galben pentru un fault în marginea terenului
  • 2 | Goluri
    GOOOOL SĂGEATA! Milos Deletic a primit o pasă de la Chițu și a șutat năpraznic de la 20 de metri, sub bară, fără speranțe pentru Pecanha
Răzvan LucescuPetrolul

VIDEO Săgeata - Petrolul 2-3. Oaspeții se apropie la un punct de Astra, la capătul unui meci spectaculos

Petrolul a sărbătorit Paștele cu o victorie și a ajuns la doar un punct în spatele locului 2, ocupat de Astra. S-a impus cu 3-2 în deplasare, cu Săgeata într-un meci în care toate golurile s-au dat în primele treizeci de minute.

Gazdele au deschis balul în minutul 2: ajutat de Chițu, Deletic l-a învins pe Pecanha de la 20 de metri.

Petrolul a răspuns în minutul 6, prin Teixeira. Ploieștenii au ratat o ocazie uriașă un minut mai târziu, când Tamuz n-a reușit sa împingă mingea în poartă. Teixeira a lucrat bine cu Albin în minutul 17, și Petrolul conducea cu 2-1.
Chițu a egalat în minutul 26 și a semnat al patrulea gol pentru Săgeata din acest sezon. Priso a închis tabela două minute mai târziu cu un gol spectaculos din 9 metri. Chițu și-a mai încercat o dată norocul, însă a tras milimetric pe lângă poartă de la 20 de metri.

În partea secunda, marile ocazii le-au apartinut oaspeților, dar nici Tamuz și nici Albin nu au găsit drumul spre gol.

Partida s-a încheiat 3-2 pentru Petrolul. A fost a doua victorie consecutivă pentru ploieșteni, și a treia din 2014.

Exclusiv Florin Prunea a văzut imaginile cu...